Pēc uzbrukumiem Saūda Arābijā uz pusi sarukuši naftas ražošanas apjomi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saūda Arābijā uz pusi sarukuši naftas ražošanas apjomi pēc sestdien notikušā uzbrukuma diviem svarīgiem naftas ieguves objektiem. Pasaulei tas var nozīmēt būtisku naftas cenu lēcienu. Uzbrukumos, kas pastrādāti ar bezpilota lidaparātiem, smagi cieta Saūda Arābijas energogiganta "Armaco" lielākā naftas pārstrādes rūpnīca un valstī otrās lielākās naftas atradnes.

Pēc uzbrukumiem Saūda Arābijā uz pusi sarukuši naftas ražošanas apjomi
00:00 / 02:37
Lejuplādēt

Atbildību uzņēmās Jemenas nemiernieku kaujinieki hutieši, pret kuriem Saūda Arābija jau vairākus gadus izvērsusi karu. Tomēr Savienotās Valstis uzskata, ka uzbrukumu patiesībā sarīkoja Irāna.

Saūda Arābijas enerģētikas ministrs apstiprināja, ka uzbrukumi naftas ražošanas apjomus samazinājuši par 5,7 miljardiem barelu dienā – tas ir vairāk nekā puse no tā, cik Saūda Arābija parasti saražo vienā dienā.

Saūda Arābija ir pasaulē vadošā naftas eksportētājvalsts, minētais naftas ieguves samazinājums ir līdzvērtīgs 5% no globālā naftas piegāžu apjoma.

Analītiķi brīdina, ka notikušais var nozīmēt strauju naftas cenu lēcienu pasaulē. Tiesa, prognozes atšķiras.

Patlaban jēlnafta maksā aptuveni 60 ASV dolārus par barelu. Amerikāņu telekanāls CNBC atsaucās uz vairākiem ekspertiem, kas prognozēja, ka cena var pieaugt par pieciem līdz desmit dolāriem. Citi analītiķi prognozē pat 100 dolārus par barelu – pēdējo reizi šāda cena bija 2014.gadā.

Savukārt Starptautiskā Enerģētikas aģentūra tik būtiskas sekas neprognozē. Tā norādīja, kas patlaban starptautiskajos tirgos ir gana daudz naftas krājumu.

Sestdien aculiecinieku nofilmētajos kadros redzams, kā no uzbrukumos cietušās naftas pārstrādes rūpnīcas Abkaikā un naftas atradnēm Huraisā paceļas milzu liesmas un melni dūmu mākoņi. Abi naftas ieguves objekti pieder Saūda Arābijas energogigantam „Aramco”. Uzņēmums norādīja, ka būs nepieciešamas 48 stundas laika, lai precīzāk aprēķinātu, kad šajās vietās varētu atsākt naftas ražošanu.

Atbildību uzņēmās ar Irānu saistītie Jemenas šiītu hutiešu nemiernieki, pret kuriem Saūda Arābija jau vairākus gadus veic gaisa uzlidojumus. Viņi paziņoja, ka uzbrukumā izmantoti desmit bezpilota lidaparāti jeb droni un operācija paveikta ar kādu sabiedroto palīdzību Saūda Arābijas iekšienē

Taču Savienotās Valstis šo paziņojumu noraidīja un par uzbrukumu vaino Saūda Arābijas reģionālo sāncensi Irānu. ASV valsts sekretārs Maiks Pompeo paziņoja, ka „nav nekādu liecību”, ka uzbrukums būtu noticis no Jemenas. Pompeo tviterī triecienu nodēvēja par „bezprecedenta uzbrukumu pasaules enerģijas piegādēm”. Viņš aicināja pasaules valstis nosodīt „Irānas uzbrukumus”, piebilstot, ka ASV strādās kopā ar sabiedrotajiem, lai nodrošinātu, ka pasaules enerģētikas tirgi ir labi apgādāti un ka „Irāna tiek saukta pie atbildības par savu agresiju.

Teherāna ASV apsūdzības svētdien noraidīja kā „neizprotamas un bezjēdzīgas”. Irānas ārlietu ministrija paziņoja, ka pret to vērstās apsūdzības iecerētas kā iegansts, lai attaisnotu vēršanos pret Irānu nākotnē.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti