Pēc trīs gadu tiesvedības Nīderlandē Latvijas pilsone atgūst bāriņtiesas atņemtos bērnus

Pēc teju trīs gadus ilgas cīņas Nīderlandes tiesās Latvijas pilsone Jeļena Antonova atguvusi sociālo dienestu atņemtos dvīņus, tiesai secinot, ka bērni no ģimenes izņemti nepamatoti, vēsta "Daily Telegraph".

Bērni Antonovai atņemti pēc bijušā vīra, Nīderlandes pilsoņa prasības un galvenais iemesls bijis fakts, ka bērni mājās ģimenē runā krievu valodā, nevis vietējā valodā.

Nīderlandes sociālo dienestu redzeslokā ģimene nonāca 2010.gadā, kad pēc dvīņu tēva prasības sociālie darbinieki centās atjaunot tēva kontaktu ar bērniem. Savukārt dvīņu tēvs policijas redzeslokā bija nonācis sakarā ar vardarbību pret Antonovas vecāko dēlu Iļju.

Tobrīd deviņus gadus vecais Nikolajs un Anastasija no ģimenes tika izņemti 2012.gada martā, kad ģimenes mājās ieradusies policija un sociālā dienesta darbinieki, kas kliedzošos bērnus aizveduši nezināmā virzienā.

Pēc tam Antonova, kas Nīderlandē dzīvo kopš 2003.gada, saņēmusi vēstuli no Nīderlandes Jaunatnes lietu dienesta, kurā norādīts, ka viņa ir nelīdzsvarots cilvēks, nav pietiekami integrējusies valstī un ar bērniem sarunājas krieviski.

Saskaņā ar Ģimenes tiesas lēmumu bērni ievietoti internātā, ļaujot mātei viņus apmeklēt reizi divās nedēļās. Bērni sociālā dienesta aprūpē atradās nepilnus trīs gadus, kuru laikā viņi bijuši ļoti nelaimīgi, cietuši no nesaudzīgas apiešanās, viņiem aizliegts runāt krievu valodā, lietot telefonus, skatīties televīziju vai lasīt avīzes.

Šajā laikā apelāciju tiesas divas reizes lēma, ka bērnu izņemšana no ģimenes ir nepamatota, taču abos gadījumos zemākās instances ģimenes tiesa mainīja apelāciju tiesas lēmumu.

Būtisks pavērsiens lietā panākts šogad, kad viens no ģimenes tiesas tiesnešiem pieprasīja visas ģimenes locekļu neatkarīgu psihiatrisku novērtējumu.

Ekspertu slēdzienā asi kritizēts sociālā dienesta darbs, norādot uz absurdajiem pamatojumiem bērnu izņemšanai.

Galvenais iemesls bijis fakts, ka ģimene mājās runā krievu valodā. Šis arguments pārkāpj ANO Bērnu pamattiesību hartu, kas nosaka bērna tiesības runāt savas ģimenes valodā.

Kā otrs iemesls minēts, ka Antonova ar bērniem varētu mēģināt atgriezties Latvijā, lai aizbēgtu no atsvešinātā bērnu tēva, ar kuru cieši sadarbojās sociālie darbinieki.

Trešais iemesls pēc sociālo darbinieku teiktā bijis, ka bērniem bijis "konfliktējoša lojalitāte pret vecākiem". Bērni izjautāšanā skaidri atklāja, ka viņi baidās no sava tēva un nevēlas viņu redzēt.

Tiesas pieaicinātais neatkarīgais psihiatrs secinājis, ka trīs gadus ilgā drāma dziļi traumējusi abus bērnus. Eksperts arī kritizēja Anastasijas pilnīgi nepamatoto ievietošanu skolā bērniem ar īpašām vajadzībām.

Pagājušajā nedēļā Ģimenes tiesa lēma par labu Jeļenai Antonovai, nosakot, ka bērni jāatgriež ģimenē.

"Daily Telegraph" norāda, ka "stāsta īstais varonis" ir Antonovas vecākais dēls no iepriekšējām attiecībām, tagad 25 gadus vecais Iļja Antonovs, kas aktīvi cīnījies par brāļa un māsas atgūšanu, veicinot publicitāti vietējā un ārvalstu presē, kā arī ar Latvijas eirodeputātes Tatjanas Ždanokas palīdzību panākot lietas izvērtēšanu Eiropas Parlamentā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt