Pusdiena

Trūkst vairāk nekā 200 robežsargu

Pusdiena

Pusdiena 20.08.2018

Tiksies Korejas karā šķirtās ģimeņes

Pēc trīs gadu pārtraukuma atkal sarīko Korejas kara šķirto ģimeņu apvienošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja sarīkojusi pirmo Korejas karā šķirto ģimeņu atkalapvienošanu 3 gadu laikā. Iespēja tikties ar sen neredzētajiem ģimenes locekļiem piešķirta vien aptuveni 90 cilvēkiem.

ĪSUMĀ:

  • Kopš 2000.gada jau 20 reizes apvienotas Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas kara šķirtās ģimenes.
  • Pēdējos gados gan process bija apturēts politiskā saspīlējuma dēļ.
  • Par ģimeņu apvienošanas pasākumu Koreju līderi vienojās aprīlī.
  • Šajās dienās apvienošanās iespēja dota 93 ģimenēm.
  • Tikšanās ilga vien 11 stundas,  privātajām sarunām atvēlētas 3 stundas.
  • Uz tikšanos ar ģimeni vēl cer 50 000 cilvēku.

Amatpersonas norāda, ka arvien mazāk kļūst to cilvēku, kuriem savas dzīves laikā šāda iespēja vēl būs pieejama. Tikmēr abu Koreju politiķi un diplomāti joprojām turpina darbu, cenšoties vienoties par oficiālu Korejas kara izbeigšanu.  

Kopš 2000.gada, kad Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja pirmo reizi 50 gadu laikā sarīkoja Korejas karā šķirto ģimeņu locekļu atkalapvienošanos, līdzīgi pasākumi ir rīkoti jau 20 reižu.

Pēdējo gadu laikā gan šis process bija apturēts, pieaugot politiskajam un militārajam saspīlējumam abu valstu starpā.

Taču ģimeņu atkalapvienošana joprojām tiek uzskatīta par vienu no veiksmīgākajiem abu valstu mēģinājumiem uzlabot attiecības, ņemot vērā gan starptautisko saspīlējumu, gan faktu, ka abas Korejas tehniski joprojām atrodas kara stāvoklī.

Vienošanās par kārtējo Koreju kara laikā šķirto ģimeņu atkalapvienošanu tika panākta aprīlī, tiekoties Ziemeļkorejas un Dienvidkorejas līderiem Kimam Čenunam un Munam Džēinam.

Uz tikšanos ar saviem šķirtajiem ģimenes locekļiem joprojām cer vairāk nekā 50 000 cilvēku, taču šajās dienās tāda iespēja ir dota tikai 93 ģimenēm.

Četrām no tām gan ģimenes apstākļu dēļ arī šoreiz no šīs iespējas bija jāatsakās – daži no izvēlētajiem cilvēkiem no piedāvātās iespējas ir atteikušies, uzzinot, ka viņu vecāki, brāļi vai māsas jau ir miruši, nevēloties tikties ar attāliem radiniekiem, kurus nekad dzīvē nav redzējuši.  

Ārvalstu informācijas aģentūras ziņo, ka Dienvidkorejas iedzīvotāji jau svētdien, 19.augustā, pulcējās netālu no abas kaimiņvalstis atdalošās demilitarizētās zonas, lai pirms došanās uz Kumganas kalnu kūrortu izietu medicīniskās pārbaudes.

Tāpat tikšanās dalībnieki saņēmuši norādījumus par Ziemeļkorejas apmeklēšanas niansēm – viņi aicināti atteikties no tādiem tekstiem, kurus varētu nepareizi iztulkot.

Triju dienu ilgās ģimeņu atkalapvienošanas laikā radiniekiem klātienē būs iespēja tikties tikai aptuveni 11 stundas, turklāt šīs tikšanās notiek stingrā Ziemeļkorejas drošības aģentu uzraudzībā.

Arī no šīm 11 stundām privātām sarunām atvēlētas vien 3 stundas, kuras daudziem no tikšanos dalībniekiem, visticamāk, būs pēdējās.

Dienvidkorejas Sarkanā Krusta vadītājs Paks KjunSo norādījis, ka ģimeņu atkalapvienošanās process, no vienas puses, ir prieka pilns, no otras puses, ar katru brīdi kļūst arvien mazāk cilvēku, kuriem būs iespējas šādu iespēju piedzīvot. Tas tāpēc, ka kopš ģimeņu savienošanas procesa sākuma aizsaulē ir devušies jau aptuveni 75 tūkstoši šķirto cilvēku. Vairums no joprojām dzīvi esošajiem ir vecāki par 70, 80 vai pat 90 gadiem.

Paralēli ģimeņu atkalapvienošanai pagājušajā nedēļas nogalē tika izpildīts vēl viens abu valstu prezidentu iepriekš dotais solījums – līdzīgi kā gada sākumā Pjončhanas olimpiskajās spēlēs arī Indonēzijā notiekošajās Āzijas spēlēs abu Koreju sportisti devušies vienotā gājienā.

Abu Koreju politiķi joprojām aktīvi diskutē arī par iespējām beidzot noslēgt miera līgumu, oficiāli izbeidzot karu, kas beidzās pirms 65 gadiem. Pagājušajā nedēļā Ziemeļkoreja paziņoja, ka arī Amerikas Savienotajām Valstīm būtu jāpiekrīt miera līguma noslēgšanai un jāsper konkrēti soļi kara izbeigšanai. Tas veicināšot abpusējo sapratni un drošību pasaulē.  Amerikas Savienotās Valstis gan joprojām uzstāj uz pilnīgu Ziemeļkorejas atteikšanos no kodolieročiem, kurai varētu sekot arī ekonomisko sankciju mīkstināšana un jau minētā vienošanās par mieru Korejas pussalā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti