Ir brīvdiena. Slavenā Taksimas laukuma centrā baros tekalē baloži. Laiski pastaigājas jaunieši, ģimenes ar bērniem, netālu remontē ielu, rūc urbji, un visam pāri izplatās kārdinoša ceptu kastaņu smarža, kas ceļas no pārdevēju metāla ratiņiem.
Taksimas laukumā ietiecas arī viena no Stambulas slavenākajām ielām – Istiklala jeb Brīvības iela, kas pazīstama kā viens no iecienītākajiem tūristu ceļiem.
Un tāda tā arī ir – cilvēku pilna, krāsaina un skaļa. Te nekursē transports, tikai reizumis garām aizdudina senatnīgs tramvajs. Ielai abās pusēs ir neskaitāmi veikali, restorāni, tējnīcas, kuru skatlogos sarindoti austrumu saldumi visās varavīksnes krāsās.
Tikai pirms diviem mēnešiem un tikai dažas dienas pirms teroraktiem Briselē - 19. martā uz šīs pašas ielas, cilvēku pilnā brīdī, iepretī lielveikalam „Demiroren” nogranda sprādziens. Teroristam pašnāvniekam aktivizējot spridzekli, bojā gāja četri cilvēki un 36 guva ievainojumus. Divpadsmit no viņiem bija ārvalstu tūristi.
Šī bija ceturtā reize kopš gada sākuma, kad Turcijas lielās pilsētas piedzīvoja teroraktus, bet Stambulā šī jau bija otrā reize tieši tūristu pilnā vietā. Iepriekš janvārī terorists pašnāvnieks dzēsa 13 tūristu dzīvību pie slavenās Zilās mošejas, un tur lielākā daļa no bojā gājušajiem bija vācieši.
Gandrīz iepretī sprādziena vietai otrpus ielai atrodas mūzikas veiklas. Čātai – puisis ar rudu bārdu un uz delma uztetovētu mikrofonu, kuru tur satieku, – atceras ka iepriekšējā vakarā savu maiņu atdevis draugam, un viņš redzējis visu, kā bija:
„Spridzinātājs aktivizēja bumbu. Tobrīd viens no mūsu darbiniekiem bija laukā uz ielas, smēķēja. Viņš piedzīvoja, kā viss notika, pēc tam pirmais, ko viņš un vēl citi redzēja, bija bojāgājušie, ievainotie. Te visu slēdza. Vienu dienu visa iela bija ciet izmeklēšanai.”
Čātai teic, ka iela vecajā dzīvē atgriezusies ātri, jau pēc nedēļas cilvēki bijuši atpakaļ. Un visvairāk viņu ierastā klientūra – tūristi no arābu valstīm, kuru te tiešām ir daudz. Čātai secina, ka tas tādēļ, ka viņu pašu zemēs terorisms un sprādzieni ir teju tik ierasta lieta, ka viņus tas vairs nespēj ne īpaši pārsteigt, ne iebiedēt. Vienīgi mazie šķērsielu veikaliņu īpašnieki joprojām esot noraizējušies, jo baidās, ka uzbrukuma gadījumā viņiem nebūs, kur patverties.
„Ja tev visu laiku ir bail, tad tu nevari nekur iziet. Tev vienkārši ir jānomierinās un jāsaprot, ja tas notiks, notiks tik un tā, patīk tev vai ne. Tu nezini, kad un kas atkal var iet gaisā, bet ir jārīkojas tā, it kā nekas nebūtu bijis un nebūtu gaidāms, tā ir veselīgāk tavam psiholoģiskajam stāvoklim,” spriež Čātai.
Uz ielas tomēr jūtams, ka tūristu vidū ļoti maz ir rietumnieku. Kāds puisis vārdā Azizs no Saūda Arābijas, kurš ar draugiem apmeklē Turciju, atzīstas, ka turku draugi viņu brīdinājuši uz šo pusi nenākt:
„Es vaicāju turkiem, vai varu doties uz Taksimas laukumu, un viņi visi kā viens teica – nē, nē, tas ir bīstami. Bet nu - nekas jau nav noticis.”
Pēc vairākiem teroristu sarīkotiem sprādzieniem Turcijas publiskajās vietās gan Stambulā, gan arī galvaspilsētā Ankarā valsts ir izjutusi būtisku tūristu skaita samazināšanos tieši no Rietumiem.
Vēl pirms diviem gadiem Turcija grasījās pretendēt uz pasaulē apmeklētākas zemes godu. Taču tagad, kā vēsta Turcijas tūrisma industrijas dati, piemēram, gandrīz par trešo daļu sarucis itāliešu tūristu un gandrīz uz pusi japāņu tūristu skaits, britu kompānijas samazinājušas savu piedāvājumus atpūtas braucieniem uz Turciju, būtiski krities allaž aktīvi ceļojošo vāciešu daudzums. Savus pilsoņus par bīstamību Turcijā regulāri brīdina ASV, Izraēla, un arī bez terorisma tūrisma industrijai smagu triecienu nesis strīds ar Krieviju un Maskavas noteiktās sankcijas.
Arī Latvijas Ārlietu ministrijas mājaslapā ceļotāji aicināti rūpīgi izvērtēt nepieciešamību apmeklēt Turcijas lielākās pilsētas, kā arī būt īpaši piesardzīgiem tajās, izvairīties no vietām, kur pulcējas liels cilvēku skaits. Lai nezaudētu klientu skaitu, Turcijas viesnīcas, kūrorti būtiski mazina cenas un piedāvā lielas atlaides. Arī Stambulā pie veikala, kur notika sprādziens, ierīkots metāla detektors kā lidostās - visiem, kas tajā ienāk, pārbauda somas, ielās ir policisti un notiek īpašas pārbaudes pirms lielākiem publiskiem pasākumiem.
Taču par spīti pēdējo laiku notikumiem, ir pietiekami liels skaits cilvēku, kuri joprojām izvēlas viesmīlīgo un krāšņo zemi iekļaut savu ceļojumu sarakstā. Pati Turcijas valdība atzinusi, ka valsts ir ceļošanai droša un dienesti par to gādā.