Sadaļas Sadaļas

Panorāma

Latviešu režisores filma uzvar prestižā festivālā

Panorāma

ES un Ķīnas attiecības kļūst vēsākas

Pēc smagas koronakrīzes tūrisms Sāremā atgriežas ar jaunām vēsmām

Pēc smagas Covid-19 krīzes tūrisms Sāremā atgriežas ar jaunām vēsmām

Igauņi uz Latviju, latvieši uz Igauniju – tā saka Sāremā salā, kuras tūrisma sektoru, tāpat kā citur Eiropā, iedragājusi koronavīrusa krīze. Igaunijas lielāko salu vīrusa uzliesmojums skāra īpaši smagi. Vasaras sākums visai tukšs, tomēr tūristi pamazām sāk atgriezties. Ceļošanas ierobežojumi nozīmējuši, ka tagad lielākā cieņā ir reģionālais tūrisms, un izmaiņas var just arī Sāremā.   

Mati Tarvis un viņa sieva Airi 25 gadus uzturējuši lauku tūrisma mītni “Jurna recreation farm” Sāremā galvenās pilsētas Kuresāres pievārtē. Tomēr līdzīgi kā aptuveni 300 citu salas mazo viesnīcnieku koronvīrusa krīzes dēļ šī vasara viņiem izvērtusies pavisam citāda, nekā gaidīts.  

Mati Tarvis un viņa sieva Airi

“Šo 25 gadu laikā šai vajadzēja būt vislabākajai vasarai. Bija rezervētas 33 tūristu grupas, katrā 15 cilvēki. Lielākā daļa no Austrālijas, Jaunzēlandes, Kanādas, ASV. Bet skaidrs, ka no turienes šogad nekā nebūs.  Maijā bija nulle, jūnijā droši vien tāpat,” stāstīja Mati Tarvis.

Mati atzina, ka viņiem kā sezonālajiem viesnīcniekiem arī valsts atbalsts pagaidām nepienākoties, varbūt rudens pusē. Tomēr katram mākonim sava zelta maliņa.

Tā kā viesu nav, šī ir pirmā vasara pēdējos 25 gados, kad viņi ir brīvi un paši var izbraukt ārpus Sāremā paceļot gada siltajā laikā.

 “Varbūt aizbrauksim uz Jūrmalu, uz Raimonda Paula koncertu 29.jūlijā,” pieļāva Mati.

“Latviešu tūristu te parasti daudz. Šogad droši vien baidās, tāpat kā mēs. Bet domāju, ka jūlijā tas mainīsies. Tomēr kaut kur ir jābrauc. Uz Itāliju kaut kā galīgi negribas. Tā ka lai latvieši brauc uz Igauniju, bet mēs – uz Latviju,” aicināja Mati Tarvis.  

Igaunijā Sāremā bija koronvīrusa vissmagāk skartais reģions ar uzliesmojumu martā un aprīlī. Vairākas nedēļas sala bija slēgta, liedzot cilvēkiem izbraukt un iebraukt. Bet maijā karantīnu atcēla, līdz ar Baltijas valstu lēmumu atvērt savstarpējās robežas.

Koronavīrusa krīze smagi skāra Sāremā salai tik ļoti svarīgo tūrisma sektoru.  Tomēr, kaut ar mēneša nobīdi, šķiet, tūristi pamazām sāk atgriezties.

Pašos Sāremā dienvidos Serves bāku no Latvijas šķir tikai 30 kilometri jūras, un skaidros laika apstākļos mūsu piekrasti var arī saskatīt.

„Atbraucām paskatīties bāku re kur, īsti gan nevar viņu redzēt, šodien miglains,” stāstīja sastaptie tūristi no Latvijas.  „Jau sen gribējām atbraukt.”

„Jā, un izmantojām iespēju, ka tagad nevar nekur tālu braukt, bet var tepat apskatīt Igauniju,” atzina Latvijas tūristi.

Tūristu atgriešanos pamazām sāk manīt arī pie bākas stāvlaukuma esošajā kafejnīcā. Tās īpašnieki ēku īrē. Paši no Tallinas, bet katru gadu uz vasaras sezonu līdz ar kaķi pārceļas uz Sāremā.  

“Parasti atveramies maija vidū, bet tagad mēnesi vēlāk. Tomēr cilvēki jau brauc, tā ka neizskatās pārāk slikti,” stāstīja restorāna “Saare Paargu” menedžere Kristi Kūse.

“Vakar diezgan kluss. Atbrauca kādas 20 mašīnas pa visu dienu. Bet pirms gada šajā pašā laikā bija vairāk nekā simts. Starpība diezgan liela,” atzina Kristi Kūse.

Turpat pie bākas Raivo tirgo suvenīrus un pašdarinātas rotaslietas. Viņš uzskata, ka līdz ar Jāņu dienu, ko plaši svin arī igauņi, viss atgriezīsies normālās sliedēs.

“Vairāk Baltijas valstis. Lietuva, Latvija, Igaunija, Somija. Vakar pat poļus redzējām. Nu jau viss sākas,” sprieda Raivo.

Šī vasara būs citāda ne tikai Igaunijai, bet visai pasaulei, saka Sāremā tūristu informācijas centrā un rēķinās, ka viesu būs mazāk.  Te paļaujas uz pašmāju un kaimiņvalstu tūristiem. Pēc Baltijas robežu atvēršanas pirmais ārvalstu viesis, kas ieradās informācijas centrā, gan bijis velotūrists no Francijas.

 “Bijām pārsteigti! Kā jūs tikāt šeit? Viņi teica, ka jau janvārī sāka velotūri pa Eiropu, bet iestrēga Lietuvā. Tiklīdz Baltijas robežas atvērās, viņi turpināja ceļojumu,” stāstīja centra pārstāve Kristina Megi.

Koronavīrusa pandēmija un robežu slēgšanas nesušas jaunas vēsmas tūristu plūsmās, tiem vairāk dodoties uz tuvākiem galamērķiem. Ne tikai somi un latvieši – pēdējās nedēļās Sāremā neierasti daudz apmeklējuši arī lietuvieši.

“Domāju, latvieši ir raduši apmeklēt Sāremā, bet lietuvieši droši vien iepriekš vairāk braukuši uz Eiropu - Vāciju, Čehiju. Bet tā kā tās robežas bijušas slēgtas, viņi vairāk brauc uz ziemeļiem, Sāremā. Redzam vairāk lietuviešu, nekā ierasti,” sacīja Kristina Megi.

Pēdējās pāris dienās Igaunijā nav atklāts neviens jauns inficēšanās gadījums ar jauno koronavīrusu, bet Sāremā – neviena jauna saslimšana jau gandrīz mēnesi.

KONTEKSTS:

Samazinoties saslimstībai ar Covid-19, Eiropas valstis pakāpeniski mazina noteiktos ierobežojumus. No 15. maija atļauts atsākt starptautiskos pasažieru gaisa, jūras, autobusa un dzelzceļa  pārvadājumus no Lietuvas un Igaunijas, kā arī uz Lietuvu un Igauniju. Iekšējās robežas pamazām atver arī citas Eiropas Savienības dalībvalstis.

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna Pasaules Veselības organizāciju informēja pērnā gada nogalē. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt