Pēc sakāves referendumā no amata atkāpjas Itālijas premjers Renci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Itālijas premjerministrs Mateo Renci paziņojis par atkāpšanos no amata, kas seko pēc tam, kad svētdien notikušajā referendumā tika noraidītas viņa vadītās valdības rosinātās konstitucionālās reformas.

“Ar šo beidzas manas valdības laiks. Es joprojām ticu, ka mums ir nepieciešams reformēt esošo politisko sistēmu, kurā līderi nevis mainās, bet gan tikai aizrotē uz citu amatu, nenesot nepieciešamās pārmaiņas valstij," sacīja Renci.

"Lai to panāktu, mēs nevaram izlikties, ka viss var palikt pa vecam. Šie cilvēki nemaina savus ieradumus, un viņi nekad nepametīs savus krēslus. Es gribēju samazināt liekos krēslus, bet man tas neizdevās. Tādēļ tagad man ir jāzaudē savs krēsls," pauda nu jau no amata aizejošais Itālijas premjers.

"EMG Acqua" prognozes liecina, ka "Nē" nometne saņēmusi pat 60% lielu atbalstu.

Informācija no vēlēšanu iecirkņiem liecina, ka referendumā piedalījušies apmēram 70% balsstiesīgo itāļu.

Tomēr Renci līdzgaitnieki apgalvo, ka sliktākajā gadījumā pēc sakāves referendumā premjers savu vietu atdos pašreizējam finanšu ministram Pjēram Karlo Padoanam, kurš turpinās vadīt valdību līdz kārtējām parlamenta vēlēšanām, kas paredzētas 2018.gada sākumā.

Renci solīja iesniegt Itālijas prezidentam Serdžio Matarellam oficiālo demisijas rakstu pēc pēdējās valdības sēdes pirmdienas pēcpusdienā.

Tomēr prezidents var palūgt Renci palikt amatā vismaz līdz nākamā gada valsts budžeta pieņemšanai, kas ir paredzēta tuvāko nedēļu laikā.

Pēc tam, visticamāk, Matarella nozīmēs pagaidu premjeru, kurš vadīs valdību līdz pat 2018. gadā paredzētajām parlamenta vēlēšanām.

Bijušais Zviedrijas premjers Karls Bilds tviterī ir norādījis, ka lielākā Renci kļūda ir bijusi padarīt šo referendumu par uzticības balsojumu savai valdībai.

Valdības sakāve referendumā var stiprināt opozīcijā esošos populistus un galēji labējos, kas jau tā jūtas iedvesmoti pēc Trampa uzvaras.

Savukārt populistiskās Pieczvaigžņu kustības (M5S) dibinātājs Bepe Grillo iepriekš apsveica Donalda Trampa uzvaru ASV prezidenta vēlēšanās kā "masīvu" vēlētāju pļauku "istablišmenta" sejā un aicināja itāļus svētdien sekot amerikāņu piemēram. Gan opozīcijā esošā Piecu zvaigžņu kustība, gan arī pret imigrantiem noskaņotā Ziemeļu līga uzsver, ka noraidot piedāvātās konstitūcijas izmaiņas vēlētāji ir izteikuši skaidru neapmierinātību ar esošās valdības un arī Eiropas Savienības politiku, it sevišķi migrācijas jomā.

Savukārt galēji labējās Ziemeļu līgas līderis Mateo Salvīni norādījis, ka Renci ierosinātās reformas atbalsta "baņķieri, Vācijas valdība un Briseles birokrātu banda".

Pašreizējie aptaujas dati liecina, ka ārkārtas vēlēšanu gadījumā pie varas Itālijā varētu nākt Piecu zvaigžņu kustība.

Grillo ir solījis panākt Itālijas izstāšanos no Eirozonas. Līdzīgi ir izteicies arī Salvini. Lai gan jāsaka, ka praksē izpildīt šo solījumu būtu gandrīz neiespējami. Nav izslēgts, ka Piecu zvaigžņu kustība varētu mēģināt panākt arī Itālijas izstāšanos no ES.

Valdības izstrādātais plāns paredzēja ierobežot parlamenta augšpalātas Senāta, kā arī reģionālo valdību pilnvaras. Oficiālā Roma arī vēlēja stiprināt centrālo valdību. Par spīti Renci un viņa piekritēju aģitācijai, vakar notikušajā referendumā šo ideju noraidīja lielākā vēlētāju daļa. Oficiālie rezultāti pagaidām nav zināmi, bet aptaujas un pirmie dati liecina, ka pret valdības plāniem iestājās apmēram 55% balsotāju. Radikālākie “nē” kampaņas dalībnieki norāda, ka reforma ļautu koncentrēt varu dažu cilvēku rokās. Vēlme samazināt Itālijas reģionu pilnvaras ir izdevīgas vienīgi bankām un starptautiskajām finanšu institūcijām.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti