Pusdiena

Japāna neatvainosies ASV par uzbrukumu Pērlhārborai

Pusdiena

Tiesas bezmaksas mediatoru pakalpojumus vērtē kā neveiksmīgus

Pēc nelabvēlīgā ANO balsojuma Izraēla ierobežo attiecības ar 12 valstīm

Pēc nelabvēlīgā ANO balsojuma Izraēla ierobežo attiecības ar 12 valstīm

Samilst Izraēlas dusmas par ANO Drošības padomes rezolūciju. Izraēlas premjerministrs Benamins Netanjahu licis uz laiku ierobežot darba attiecības ar 12 valstīm, kuras to atbalstījušas.

Jau vēstīts, ka ANO Drošības padome piektdien pieņēma rezolūciju, kurā pieprasīja Izraēlai apturēt ebreju apmetņu būvniecību palestīniešu teritorijās. Rezolūciju izdevās pieņemt, jo ASV negaidīti atteicās izmantot savas veto tiesības.

Netanjahu licis Ārlietu ministrijai uz laiku ierobežot visas darba attiecības ar 12 valstīm, kuras ANO Drošības padomē atbalstījušas Izraēlu nosodošu rezolūciju. Telekanālam CNN to atklājušas augsta ranga Izraēlas amatpersonas.

Izraēla gatavojas apturēt sadarbību ar Ēģipti, Franciju, Krieviju, Lielbritāniju, Ukrainu un virkni citām valstīm.

Tas nozīmē, ka premjerministrs Netanjahu netiksies ar šo valstu ārlietu ministriem, to vēstniekus neuzņems Izraēlas Ārlietu ministrijā un ierobežotas arī Izraēlas ministru vizītes šajās valstīs.

Telekanāls CNN gan norāda, ka, visticamāk, Netanjahu lēmums būtiski neietekmēs ne pašu Izraēlu, ne arī šīs valstis.

Tas vairāk apliecina premjerministra dusmas, bet neskar tirdzniecību, sadarbību drošības jautājumos vai citus būtiskus attiecību aspektus. „Izraēla to tā tik vienkārši neatstās," intervijā telekanālam atzinis Izraēlas vēstnieks ASV Rons Dermers.

„Izraēla neļaus sev sist pa zobiem un neklusēs. Vissmagāko atbildi saņēma Jaunzēlande un Senegāla, kuras ierosināja šo rezolūciju Drošības padomē. Šī ir ļoti smaga vēršanās pret Izraēlu. "Hamas" un citas terora organizācijas priecājas par to. Izraēlas ienaidnieki svin šo rezolūciju, un tas pasaka visu," uzsver Dermers.

ANO Drošības padome piektdien, 23.decembrī, pieņēma rezolūciju, kurā pieprasīts Izraēlai apturēt ebreju apmetņu būvniecību palestīniešu teritorijās. Tās top vietā, kuru palestīnieši uzskata par savas nākotnes valsts daļu.

Rezolūciju izdevās pieņemt, jo ASV tikai atturējā un negaidīti atteicās izmantot savas veto tiesības, ar ko šo rezolūciju bija bloķējusi jau 30 reižu, allaž uzsverot, ka Izraēlas un palestīniešu domstarpības ir jārisina sarunu ceļā.

Tieši šī iemesla dēļ izdevies īstenot to, ko nebija iespējams 40 gados. Rezolūcijā ir nosodīta Izraēlas apmetņu politika okupētajās palestīniešu teritorijās.

ASV vēstniece ANO Samanta Pauere skaidroja, ka ASV šoreiz tikai atturas, nevis bloķē rezolūciju, jo bažījas, ka ebreju apmetņu paplašināšana apdraud iespēju panākt mieru ar palestīniešu valsts izveidošanu līdzās Izraēlai.

Taču gluži citās domās ir nākamais ASV prezidents Donalds Tramps. Viņš tviterī solījis, ka „attiecībā uz ANO situācija būšot citāda pēc 20.janvāra". Tas būs laiks, kad viņš oficiāli stāsies ASV prezidenta amatā. Tramps arī kopumā kritizējis ANO, sakot, ka tai liels potenciāls, bet tā esot kļuvusi vienkārši par klubu, kur cilvēki sanāk, sarunājas un labi pavada laiku.

Par spīti ASV rīcībai Izraēlas valdība tomēr nav izšķīrusies par diplomātisko saikņu pārtraukšanu ar Vašingtonu, taču uz pārrunām izsaukts ASV vēstnieks Dens Šapiro.

Taču valstis reaģē ar satraukumu. Ukrainas Ārlietu ministrija ir izsaukusi Izraēlas vēstnieku sniegt paskaidrojumus par to, kādēļ ir atcelta abu valstu premjerministru tikšanās. Ukrainas premjerministrs Volodimirs Groismans trešdien, 28.decembrī, ir plānojis vizīti Izraēlā, taču Izraēlas valdības vadītājs Netanjahu to ir atcēlis.

Izraēlas un Palestīnas konflikts ilgst jau gadiem, un risinājums par divu valstu izveidošanu joprojām nav panākts.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti