Pusdiena

Ar speciālām ierīcēm ķers luksofora signālu neievērotājus

Pusdiena

Pusdiena 01.12.2017

Pēc Merkeles un Šulca tikšanās par vairākuma valdības izveidi liela neziņa

Pēc Merkeles un Šulca tikšanās par vairākuma valdības izveidi liela neziņa

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

 Vācijas kanclere Angela Merkele un viņas meitaspartijas vadītājs ceturtdien, 30.novembrī, tikās ar sociāldemokrātu līderi Martinu Šulcu, lai runātu par lielās koalīcijas izveidi. Pēc tikšanās puses atstāja Vācijas prezidenta rezidenci, tā arī ar plašākiem paziņojumiem klajā nenākot un raisot neziņu par koalīcijas sarunām.

Arī lielāka vācu sabiedrības daļa vēlas sociāldemokrātu iesaistīšanos, lai būtu iespējams izveidot vairākuma valdību. Plānots, ka piektdien visi trīs politiskie spēki turpinās šīs sarunas.   

Lielās koalīcijas izveides sarunas starp bijušajiem partneriem - kristīgo demokrātu vadītāju Vācijas kancleri Angelu Merkeli, Bavārijas meitaspartijas Kristīgi sociālās savienības priekšsēdētāju Horstu Zēhoferu un sociāldemokrātu līderi Martinu Šulcu – notika ceturtdien pēc prezidenta Franka Valtera Šteinmeiera iniciatīvas. Tās ilga divas stundas, līderiem cenšoties viest skaidrību, vai vispār viņu politiskie spēki ir gatavi sākt sarunas par koalīcijas izveidi.

Kā pirmais uz šīm sarunām ieradās Šulcs, neilgi pēc viņa uz šo tikšanos prezidenta rezidencē ieradās Merkele un Zēhofers. Tomēr plašāki komentāri no Vācijas vadošajiem politiķiem pēc šīm sarunām netika sniegti.

Pirms tikšanos mediji arī aktīvi vēstīja, ka koalīcijas sarunas var apdraudēt Kristīgi sociālās savienības pārstāvja Kristiāna Šmita lēmums, kurš pilda Vācijas zemkopības ministra pienākumus, jo viņš Eiropas Savienības (ES) sanāksmē, pretēji valdības nostājai, atbalstījis herbicīda apstiprināšanu. Vācijā politisko spēku nostājas šajā jautājumā krietni atšķiroties.

Viena no partijām, kura šo soli uztvērusi ļoti jūtīgi, ir sociāldemokrāti ar kuriem pašlaik Merkeles konservatīvajam blokam notiek sarunas par koalīcijas izveidi. Viņi šo soli jau nodēvējuši par „uzticības pārkāpumu”. Abi politiskie spēki bijuši sadarbības partneri Bundestāgā kopš 2013.gada.

Sociāldemokrātu Bundestāga frakcijas pirmais sekretārs Karstens Šneiders raidorganizācijai ARD norādīja, ka Merkele neesot kontroles pār savu bloku.

To telekanālam ZDF apstiprina arī sociāldemokrātu pārstāvis Zigmārs Gabriēls, kurš pilda ārlietu ministra pienākumus, uzsverot, ka vienošanas par lielās koalīcijas izveidi nenotiks ātri.

Arī Merkeles iekšlietu ministrs Tomass de Mezjērs izturas piesardzīgi un laikrakstam “Frankfurter Allgemeine Zeitung” paudis viedokli, ka vairākuma valdība tiks izveidota, ja tam piekritīs sociāldemokrāti. Viņš piebilda, ka uzsvars koalīcijas sarunās tiks likts uz stabilas valdības izveidi.

Arī Jamaikas sarunu pametušās liberālās partijas Brīvo demokrātu līderis Kristiāns Lindners uzskata, ka visstabilākā valdība būtu starp Merkeles konservatīvo bloku un sociāldemokrātiem.

Lielāka skaidrība Vācijas politikā varētu iestāties jaunnedēļ, kad paredzēts sociāldemokrātu partijas kongress, kurā diskutēs par visām iespējamām alternatīvām, pirms uzsākt oficiālās koalīcijas izveides sarunas ar Merkeli. Šo alternatīvu vidū ir arī atbalsts Merkeles vadītai mazākuma valdībai.

Jau ziņots, ka brīvie demokrāti 20. novembri paziņoja par izstāšanos no Vācijas koalīcijas sarunām.

Jau uzreiz pēc vēlēšanām bija skaidrs, ka šoreiz Vācijas valdības sarunas būs smagākas kā agrāk. Bundestāga vēlēšanās kancleres Merkeles konservatīvie uzvarēja ar 33% balsu, taču tas bija politiskā spēka sliktākais rezultāts pēdējās desmitgadēs. Līdzšinējie tā dēvētās lielās koalīcijas partneri - sociāldemokrāti - vēlēšanās palika otrajā vietā un paziņoja par aiziešanu opozīcijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti