Pēc «LuxLeaks» skandāla pētīs Luksemburgas nodokļu sistēmu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Eiropas Parlamenta (EP) īpašā komiteja nodokļu jautājumos pirmdien, 18.maijā, plāno apmeklēt Luksemburgu, lai detalizētāk iepazītos ar šajā valstī īstenoto nodokļu piemērošanas politiku. Īpašā komiteja plāno doties arī uz citām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, pret kurām sākta izmeklēšana par šajās valstīs piekopto nodokļu politiku, kas ļauj starptautiskām kompānijām samazināt ienākumu nodokļos maksājamās summas. 

Šā gada februārī EP tika izveidota īpaša komiteja, kuras uzdevums ir izpētīt dažu Eiropas valstu īstenoto ienākuma nodokļa piemērošanas praksi, kas daudziem uzņēmumiem ļāvusi samazināt nodokļu maksājumus. Šī komiteja tika izveidota, reaģējot uz tā dēvēto „LuxLeaks” skandālu, kad atklātībā nonāca informācija par to, ka, izmantojot Luksemburgas nodokļu sistēmu, vairāk nekā 340 starptautiskas kompānijas, tostarp mēbeļu ražotājs "IKEA" un tehnoloģiju gigants „Apple” izvairījušies no nodokļu nomaksas pilnā apmērā.

Pagājušajā nedēļā šī komiteja uzklausīja pētnieciskos žurnālistus, kas bija iesaistīti šīs informācijas publiskošanā.

„Lielākā problēma saistībā ar Luksemburgu ir tā, ka tā izliekas par atbildīgu ekonomikas spēlētāju, bet darbojas kā nodokļu paradīze pašā Eiropas sirdī.

Tā izbauda visas privilēģijas kā pilntiesīga visu nozīmīgāko „ekonomikas klubu”, piemēram, Eiropas Savienības un OECD dalībvalsts.

Taču metodes, neskaitāmas metodes, ko viņi izmanto – hibrīdaizdevumi, filiāles Šveicē, šeit ir visu veidu dīvainās un brīnumainās struktūras, kas visas vērstas uz vienu mērķi – nodrošināt efektīvu izvairīšanos no nodokļiem Luksemburgā,” komitejas sēdē sacīja Starptautisko pētniecisko žurnālistu konsorciju pārstāvošais Ričards Brūks.

Īpaša uzmanība šajā komitejas sēdē tika pievērsta faktam, ka Luksemburgas tiesa nesen izvirzījusi apsūdzību franču žurnālistam Eduāram Perēnam. Pats Perēns, uzrunājot komiteju, šo faktu nosauca par simptomātisku:

„Šajā lietā vienlaikus simptomātiski un dramatiski ir tas, ka vienīgās apsūdzības, kas līdz šim celtas, ir vērstas pret tiem, kas atklāja problēmu, bet ne pret problēmas avotiem.”

Pret Perēnu celtās apsūdzības par absurdām uzskata arī vairāki EP īpašās komitejas locekļi. Tā, piemēram, Eiroparlamenta liberāļu un brīvo demokrātu grupu pārstāvošais vācu deputāts Mihails Toirers sacīja: „Manuprāt, ir nesaprotami, kā pilsonis, kurš informē ES iestādes par izvairīšanos no nodokļiem, var tikt apsūdzēts citā ES valstī. Tas ir pretrunā ar jebkuru taisnīguma izjūtu.”

Pirmdien, 18. maijā, Eiropas Parlamenta īpašā komiteja, kam šovasar jānāk klajā ar ziņojumu par atsevišķās ES dalībvalstīs pastāvošo nodokļu sistēmu, kas ļauj izvairīties no ienākuma nodokļu nomaksas pilnā apmērā, plāno apmeklēt Luksemburgu. Gatavojot ziņojumu, komiteja plāno apmeklēt arī Nīderlandi, Īriju un Lielbritāniju, kā arī Šveici. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti