Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.

Dienas notikumu apskats

Sudraba neredz pamatu atkāpties no «Oligarhu lietas» izpētes komisijas vadības

Dienas notikumu apskats

Pāvests Francisks vizītē Mjanmā vērsīs uzmanību uz bēgļu krīzi

ES valstu līderi pagarina glifosāta izmantošanu vēl uz pieciem gadiem

Pēc gariem strīdiem ES pagarina glifosāta izmantošanas licenci

Pēc vairāku mēnešu strīdiem ES valstu pārstāvji pirmdien, 27. novembrī, tomēr ir vienojušies par glifosāta izmantošanas licences pagarināšanu vēl uz pieciem gadiem. Par šo lēmumu balsoja 18 no 28 ES dalībvalstīm. Latvija jau iepriekš iestājās par šī nezāļu iznīcināšanai izmantotā preparāta turpmāko izmantošanu.

ES valstu eksperti jau ne pirmo reizi bija sanākuši Briselē, lai vienotos par glifosāta turpmāko likteni. Licences pagarināšanai bija nepieciešamas divas trešdaļas balsu, kuras līdz šim nebija iespējams iegūt. Tomēr pirmdienas pēcpusdienā Vācijas pārstāvji mainīja savu līdzšinējo nostāju un nobalsoja par licences pagarināšanu vēl uz pieciem gadiem. Tas arī nosvēra svaru kausus par labu licences pagarināšanai.

Ir zināms, ka Francijas pārstāvji gatavojās balsot pret šī nezāļu iznīcinātāja turpmāko pielietošanu. Francijas vides ministra vietnieks brīvdienās bija nopublicējis atklāto vēstuli, kurā tika norādīts, ka, ņemot vērā glisofāta izmantošanas riskus, viņa valsts balsos pret licences pagarināšanu.

Minētie riski ir saistīti ar bažām par to, ka šis plaši izplatītais preparāts var izraisīt vēzi. Pie šādiem secinājumiem bija nonākuši Pasaules Veselības Organizācijas pētījuma autori. Tomēr dažādas zemnieku interešu aizstāvības grupas un asociācijas apgalvo, ka viņu rīcībā ir 3300 zinātnisko pētījumu, kas pierādot, ka glisofāts nav kaitīgs cilvēkiem un neizraisa vēzi.

Arī Latvijas Zemkopības ministrijas pārstāvji līdz šim ir uzvēruši, ka vairums pētījumu nav pierādījuši glisofāta kaitīgumu. Turklāt šīs vielas aizliegšana, visticamāk, novestu pie pastiprinātas lauku miglošanas ar citām vielām, kuras, iespējams, nāktos pielietot lielākās devās.

Tāpat arī lielie Latvijas zemnieki ir sacījuši, ka liegums lietot glifosātu saturošus līdzekļus būtiski sadārdzinātu ražošanu. It sevišķi tas attiecas uz dažādiem graudaugiem. Turpretī bioloģiskie zemnieki līdz šim ir iestājušies par glifosāta aizliegšanu. Viņi baidās, ka šis līdzeklis var nejauši ietekmēt arī viņu produkciju, kas tādā gadījumā vairs nebūtu ekoloģiski tīra. Līdzīga nostāja ir arī vides aktīvistiem, kuri citstarp atsaucās uz nesen Nīderlandē tapušu pētījumu. Tas apliecina, ka augsne daudzviet Eiropā ir spēcīgi piesārņota ar glisofātu.

Kā zināms, glifosāts ir viena no pamatvielām plaši pazīstamajā nezāļu iznīcināšanas līdzeklī “Roundup”. To ražo starptautiski pazīstamais koncerns “Monsanto”. Kopumā glifosātu saturošus līdzekļus Latvijā plaši izmanto jau aptuveni 30 gadus. Eiropas Parlaments vēlas aizliegt glisofāta izmantošanu Eiropā no 2022. gada.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti