Kā vēsta izdevums "Politico", līdzšinējais "Frontex" vadītājs Ledžeri atkāpies no amata pēc aģentūras uzraugu publiskotajiem pārkāpumiem.
Atklātībā nonākuši Eiropas biroja krāpšanas apkarošanai veiktās izmeklēšanas sākotnējie dati, kas liecina par “Frontex” pārstāvju lomu migrantu neatļautā atstumšanā jeb par tā dēvētajiem „pushbacks” no Eiropas Savienības robežām. Īpaši bieži šādas ziņas izskanējušas par situāciju uz Grieķijas un Turcijas jūras robežas. Tāpat pret “Frontex” ir vērstas apsūdzības par pārkāpumiem aģentūras iekšienē.
Ledžerī atkāpšanos pieprasa arī Eiropas Parlaments un dažādas nevalstiskās organizācijas.
Pats Ledžerī gan intervijā televīzijas kanālam “France 24” norādīja, ka ģeopolitiskā konteksta dēļ situācija nav viennozīmīga un neapstrīdamu pierādījumu nav.
“Bija apsūdzības, kas ir balstītas uz video, taču jautājums ir – kas tie ir par video? Diemžēl nebija iespējams noskaidrot šo video izcelsmi, taču tajos tika apgalvots, ka aģentūras cilvēki virzīja migrantus projām no robežām. Tika uzsākta izmeklēšana, kuru vadīja “Frontex” valde. Es šo izmeklēšanu atbalstīju un rosināju arī izmeklēšanas komisiju veikt rūpīgas pārbaudes. Mēs kā aģentūra ar viņiem sadarbojāmies, un secinājums bija tāds, ka nav nekādu pierādījumu par ''Frontex'' vai dalībvalstu nosūtīto virsnieku dalību neatļautā migrantu atvirzīšanā vai šādu darbību piesegšanā uz jūras,” sacīja Ledžerī.
"Frontex" direktores pienākumus sākusi pildīt Latvijas pārstāve Aija Kalnāja, pavēstīja Latvijas iekšlietu ministre Golubeva. Politiķe uzsver, ka Kalnājas stāšanās "Frontex" direktores amatā ir augsts novērtējums Latvijai un arī Valsts robežsardzes spējai darboties starptautiskā līmenī.
Latvijas policijas virsniece Kalnāja pirms tam vadīja vienu no "Frontex" nodaļām, bet pērn tika iecelta par "Frontex" izpilddirektora vietnieci ar atbildību par aģentūras pastāvīgo korpusu.
"Frontex" tika nodibināta 2004. gadā, lai palīdzētu Eiropas Savienības dalībvalstīm un Šengenas asociētajām valstīm aizsargāt Eiropas Savienības brīvas pārvietošanās telpas ārējās robežas.
"Frontex" ir operatīva aģentūra ar vairāk nekā 1500 darbiniekiem no dalībvalstīm, kuri vienlaikus izvietoti visā Eiropas Savienībā. Lai uzlabotu spēju sekot līdzi jauniem un strauji mainīgiem apstākļiem, "Frontex" Situāciju centrs, kas ir atbildīgs par ārējo robežu uzraudzību, tagad darbojas 24 stundas diennaktī septiņas dienas nedēļā.