Pēc Fērgusonas grautiņiem protesti izceļas arī citās ASV pilsētās

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Otro nakti pēc kārtas turpinoties nemieriem ASV pilsētā Fērgusonā, demonstrācijas izplatījušās arī citās valsts pilsētās. Cilvēku pūļi Ņujorkā, Vašingtonā, Losandželosā un citur protestēja pret lēmumu neizvirzīt apsūdzības baltādainam policistam, kurš augustā Fērgusonā nošāva neapbruņotu melnādainu jaunieti. Policists paziņojis, ka viņa sirdsapziņā ir tīra, un uzstāj, ka jaunietis izturējās agresīvi. Notikušas ASV uzjundījis debates par starprasu attiecībām un policijas spēka pielietošanu. 

Pēc nemieriem pirmdienas naktī, otrdiena Sentluisas piepilsētā Fērgusonā, Misūri štatā, tika aizvadīta salīdzinoši mierīgi. Tomēr vēlu vakarā saspīlējums atkal sāka augt. Kad neizdevās otrādi apgāzt policijas automašīnu, protestētāji to aizdedzināja. Bet likumsargi centās izklīdināt pūļus, izmantojot asaru gāzi un dūmu granātas, vairāki cilvēki tika arestēti. 

Tagad Fērgusonā trīskāršots Nacionālās gvardes karavīru skaits, kas tagad pārsniedz 2000, lai palīdzētu vietējai policijai. Viņi nobloķēja vienu no Fērgusonās ielām, kur naktī uz otrdienu notika lielākā laupīšana un dedzināšana. Likumsargi paziņoja, ka demonstrācijas šajā ielā tiek uzskatītas par „nelegālu pulcēšanos”, un brīdināja, ka arests draud gan protestētajiem, gan žurnālistiem.

Tomēr aizvadītajā vakarā protestētāju pūļi bijuši mazāki nekā pirmdien, kaut gan bija maskētas agresīvi noskaņotas personas, kas iesaistījās sadursmēs ar policiju. 

Bet demonstrācijas protestējot pret nevienlīdzīgu attieksmi pret citās ādas krāsas cilvēkiem auga plašumā citviet ASV.

Saskaņā ar raidsabiedrības CNN ziņoto, mazākas vai lielākas akcijas notikušas aptuveni 170 apdzīvotās vietās visā valstī.

Vairāki tūkstoši cilvēku piedalījās demonstrācijas Ņujorkā, radot satiksmes traucējumus uz ielām, tuneļos un uz tiltiem. Vairākus cilvēkus policijas arestēja. Miermīlīga akcija notika arī pie Baltā Nama Vašingtonā. Protesta akcijas notika arī Sietlā, Filadelfijā un Baltimorā. Losandželosā demonstrācijā piedalījās vairāki simti cilvēku no dažādām rasēm, arī ģimenes ar bērniem. Tiek ziņots, ka atsevišķas vietās policijai gan nācās izmantot piparu gāzi, piemēram, Denverā un Portlendā. 

Otrdien viesojoties Čikāgā, ASV prezidents Baraks Obama paziņoja, ka „nav nekāda attaisnojuma” grautiņiem un vardarbībai, piebilstot, ka vainīgos vajadzētu sodīti. Tajā pašā laikā viņš atzina, ka pastāv dziļi iesakņojusies neapmierinātība minoritāšu vidū, kas izjūt nevienlīdzīgu izturēšanos policijas puses: „Ja kāds domā, ka tas, kas notika Fērgusonā, ir attaisnojums vardarbībai- es šādai pozīcijai nekādā veidā nepiekrītu. Es nepiekrītu tiem, kas gatavi sagraut paši savas kopienas. Bet tajā pašā laikā es lieliski saprotu to milzīgo vairākumu cilvēku, kas jūtas vīlušies un sāpināti, jo viņiem ir iespaids, ka pret atsevišķām kopienām varbūt neizturas taisnīgi, vai atsevišķas personas tiek uzskatītas par mazāk cienījamām, nekā citas.”

Savukārt baltādainajs policists Darens Vilsons, kurš 9.augustā Fērgusonā nošāva neapbruņotu 18 gadus vecu melnādainu jaunieti Maiklu Braunu, paziņoja, ka viņam ir „tīra sirdsapziņa”.

Intervijā telekānālm ABC viņš noliedza dažu aculiecinieku teikto, ka Brauns sašaušanas brīdī bija pacēlis rokas gaisā. Vilsons pauda, ka baidījies par savu dzīvību, ka jaunietis centies viņu iebiedēt, centies atņemt policista ieroci, un tādēļ viņš rīkojās pašaizsardzības nolūkos. Policists uzstāja, ka notikumi būtu attīstījušies tāpat, ja Brauns būtu baltādainais.

Augustā notikušais ASV uzjundīja debates par starprasu attiecībām un policijas spēka pielietošanas taktiku. 

Jau ziņots, ka 18 gadus veco melnādaino jaunieti Maiklu Braunu nošāva 9.augustā Misūri štata Fērgusonas pilsētā. Viņu nogalināja 28 gadus vecs baltādains policist Dārens Vilsons, kurš policija nostrādājis sešus gadus.

Jaunietis nebija apbruņots, un toreiz Fērgusonā, kur iedzīvotāju vairākums ir melnādainie, bet vairākums policistu ir baltie, Brauna nāva izraisīja plašus un vardarbīgus protestus. Nemieru savaldīšanai uz pilsētu pat tika nosūtītas Nacionālās gvardes vienības un izsludināts ārkārtas stāvoklis.

Brauna līķa sekcijā konstatēts, ka Vilsons raidījis uz Braunu sešus šāvienus, tai skaitā četrus labajā rokā un divus galvā. Savukārt policija apgalvoja, ka starp jaunieti un policistu pirms apšaudes bijis cīniņš. Pats Vilsons savā liecībā apgalvoja, ka pirms apšaudes jaunietis viņu iegrūdis atpakaļ viņa automašīnā, viņam iesitis un uz mirkli sagrābis viņa ieroci.

Pēc notikušā sākās process, kurā iepriekšējās izmeklēšanas zvērināto žūrija lēma, vai policistam Vilsonam jāstājas tiesas priekšā. Viņam draudēja apsūdzības gan nogalināšanā aiz neuzmanības, gan par pirmās pakāpes slepkavību. 

Nemieri izcēlušies par spīti iepriekš Misūri gubernatora Džeja Niksona un arī valsts prezidenta Baraka Obama aicinājumiem būt savaldīgiem un  ievērot likumu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti