Dienas notikumu apskats

Protesta akcijā aizturētajam Krievijas opozicionāram Navaļnijam piespriež 15 dienu arestu

Dienas notikumu apskats

Protesta pavadībā valdība vienojas likvidēt RPIVA

Itāliešiem dalītas izjūtas par dzīvi Eiropas Savienībā pēc ''Brexit''

Pēc ES dzimšanas dienas Romā itālieši uz Eiropas nākotni aizvien raugās piesardzīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Itālijas galvaspilsēta Roma aizvadījusi Eiropas Savienības (ES) sešdesmitgades svinības, jo tieši šeit 1957. gadā parakstīja Romas līgumu, kas lika pamatus tai Eiropas Savienībai, kādu to pazīstam tagad. Pilsēta, kas uzņēmusi Eiropas Savienības dalībvalstu līderus, atgriezusies ierastajā dzīvē, taču itālieši paši par to, kā veidosies Eiropas Savienības nākotne, ir dažādās domās. Arī tādēļ, ka jau trešdien Lielbritānija gatavojas iesniegt oficiālu pieteikumu aiziešanai no Eiropas Savienības. 

Romas Kapitolija pagalms, kur vēl nedēļas nogalē pa sarkano paklāju vēsturiskajā ēkā iesoļoja valstu vadītāji simtiem žurnālistu ielenkumā, ir nokopts. Ielās atjaunota satiksme, Roma atgriezusies ierastajā dzīvē. Laukumus, dievnamus, slavenākās apskates vietas pilda tūristu grupas, lai gan diena ir vēsa un īstā ceļošanas sezona vēl tikai priekšā.

Plaši par notikušo pēdējās dienās ir ziņojuši Itālijas mediji, tādēļ vietējie ir labi informēti. Bet pat tad, ja no pašu prezidenta un Eiropas līderu mutes dzirdēti stiprinoši vārdi un apliecinājums Eiropas vienotībai, kā arī tieši te, galvaspilsētā, parakstīta Romas deklarācija par Eiropas nākotni, vietējie uz to raugās piesardzīgi.

Netālu no Svētā Pētera bazilikas, Vatikānā, ko arī apmeklēja valstu līderi, lai pirms Eiropas Savienības svinībām tiktos ar pāvestu, strādā Karlota. Viņa uz brīdi iznākusi ārpus sava restorāna ieelpot dzestrumu pirms garās dienas.

„Manuprāt, patlaban Itālijā izjūtas par Eiropas Savienību nav labas. Un tas ir tāpēc, ka mūsu politiķi neliek mums justies labi. Daudzi cilvēki domā, ka Eiropas Savienība atnāk un pasaka, kas mums būs jādara. Bet viņi nesaprot, ka patiesībā tā mums palīdz. Mūsu ekonomika nav laba. Bez Eiropas mums klātos pavisam slikti,” spriež Karlota.

Viņa ir arī nobažījusies par pēc dažām dienām gaidāmo, proti, Lielbritānijas oficiālo iesniegumu aiziešanu no bloka.

„Es domāju, ka tas ir muļķīgi. Jo Eiropa mums ir svarīga, tā ir svarīga visām Eiropas valstīm, un Lielbritānija ir viena no būtiskākajām zemēm Eiropā. Tā tiešām nebija laba doma, un es piekritu tiem, kuri vēlas palikt Eiropas Savienībā,” saka Karlota.

Līdzīgi domā arī uzņēmējs Luka.

„Itālija patlaban ir grūtā politiskajā situācijā. Mūs nevada pareiza valdība. Mums ir daudz iebraucēju, lai gan pašiem ir liels bezdarbs. Manuprāt, politiķiem ir jāmainās. Ja jūs man vaicājat par Lielbritānijas izstāšanos no Eiropas Savienības, tad tas, manuprāt, ir bīstami. Es gribu, lai tā paliek. Varbūt cilvēki Lielbritānijā domā citādi, bet mums ir jāredz, kā tas viss attīstīsies,” saka Luka.

 „Lateria” - tā sauc cilvēku pilno bāru, tur strādā Alesandro, kurš izsniedz mazas, kūpošas kafijas tases. Viņa domas ir pavisam citas.

„Ja reiz cilvēki britu referendumā tā lēmuši, tad tam arī tā ir jānotiek,” saka Alesandro.

Analītiķi šajās dienās daudz pievēršas arī pašai Itālijai, kas ir Eiropas Savienības dibināšanas vēsturē nozīmīgs punkts un ilgstoši bijusi tās atbalstītāja, bet pamazām arvien negatīvāk izsakās par eirozonu, uzskatot, ka tās nosacījumi Itālijas ekonomikai ir par smagu.

Itāliju arī ir sarūgtinājis arī pārējās Eiropas lēnīgums un nevēlēšanās palīdzēt bēgļu krīzē, tā kā Itālija, ko sasniedz bēgļu laivas no Lībijas, šo spriedzi izjūt visvairāk.

Skeptiskākie prāti mēdz minēt, ka Itālija ir uz visai trauslas laipas un varētu sekot Lielbritānijai. Tiesa, pagaidām arī valdības līmenī šādas nostājas nav. Izdevums „Financial Times” raksta, ka Eiropas Savienība var būt mierīga, kamēr Itālijā pie varas ir mēreni kreisie vai labēja spārna partijas, tomēr savu brīdi gaida arī populistiskā, pret Eiropu noskaņotā „Piecu zvaigžņu kustība”, kurai prognozē arvien lielāku popularitāti.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti