Pēc džihādistu aktivizēšanās Lībiju pametuši aptuveni 16 tūkstoši ēģiptiešu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Turpinoties drošības un politiskajai krīzei Lībijā, no valsts aizbēguši vairāk nekā 15 tūkstoši ēģiptiešu, kas tur bija ieradušies darba meklējumos. Ēģiptes valdība tautiešus aicinājusi atgriezties mājās pēc džihādistu grupējumu aktivizēšanās, kas nesen nogalināja 21 Ēģiptes koptu kristieti. Bet Lībijas starptautiski atzītais parlaments paziņojis, ka šobrīd pārtrauca dalību ANO rīkotajās sarunās ar konkurējošo valdību Tripolē. Sarunu mērķis ir Lībijā izveidot vienotu valdību.

Lībijā šobrīd ir divas savstarpēji konkurējošas valdības un parlamenti. Šāda situācija izveidojās pēc pagājušajā vasarā notikušajām vēlēšanām, kad zaudētāji attiecās pieņemt rezultātus. Vēlēšanās uzvarējusī un starptautiski atzītā valdība tagad ir bāzēta Lībijas austrumu pilsētā Tobrukā. Bet neatzītā proislāmistu valdība atrodas Tripolē.

Valstī, kurā pēc ilggadējā līdera Muamara Kadafi gāšanas 2011.gadā aktīvi ir simtiem savstarpēji konkurējošu grupējumu un cilšu, ir ļoti nepieciešama efektīva valdība. Vēl jo vairāk tagad, kad Lībijā aktivizējušies džihādistu grupējumu „Islāma valsts” atbalstoši kaujinieki, kas nesen šokēja pasauli, nogriežot galvas 21 Ēģiptes koptu kristietim. Viņi kaimiņvalstī Lībijā bija ieradušies darba meklējumos.

Lai mēģinātu izvietot vienotu valdību, Apvienotās Nācijas cenšas uzsākt sarunu procesu. ANO sūtnis Bernandino Leons uzsvēris, ka situāciju var atrisināt tikai politiskā ceļā. Tomēr viņam pagaidām nav izdevies savest kopā vadošos spēlētājus no konkurējošajām politiskajām nometnēm.

Apvienotās Nācijas bija uzaicinājušas abas puses sarunām šo ceturtdien Marokā. Tomēr starptautiski atzītais parlaments pirmdien paziņoja, ka šobrīd pārtrauc dalību dialogā. Valsts ziņu aģentūra LANA apstiprināja, ka ceturtdien paredzētās sarunas Marokā ir atceltas.

Parlamentārieši norādījuši, ka lēmums pieņemts pēc piektdien notikušā pašnāvnieku teroristu uzbrukumā pilsētā valsts austrumos, kad tika nogalināti vismaz 40 cilvēki. Par uzbrukumu atbildību uzņēmās džihādistu grupējuma „Islāma valsts” atzars Lībijā, paziņojot, ka tā ir atriebība par Ēģiptes gaisa spēku izlidojumiem kaujinieku pozīcijām, kas sekoja ēģiptiešu koptu kristiešu nogalināšanai.

Starptautiski atzītā parlamenta pārstāvis paziņoja, ka konkurējošā proislāmistu valdība Trioplē šo teroraktu nav nosodījusi, vēsta raidsabiedrība BBC.

Vienlaikus ASV pirmdien atkārtoti aicināja abas konkurējošās valdības iesaistīties dialogā ar Apvienoto Nāciju starpniecību, brīdinot, ka likmes ir augstas. Vašingtona uzsvēra, ka dialogs ir „kritiski” svarīgs, lai cīnītos pret terorismu un Lībijā veicinātu mieru, stabilitāti un drošību.

Pēc „Islāma valsts” džihādistu aktivizēšanās un Ēģiptes koptu nogalināšanas, Lībiju pametuši aptuveni 16 tūkstoši ēģiptiešu. Par to ziņo Ēģiptes valsts ziņu aģentūra „Mena”. Kaira iepriekš bija mudinājusi ēģiptiešus, kas strādā Lībijā un kuru skaits mērām simtos tūkstošu, pamest valsti. Lībijas un Ēģiptes robežu šķērsojuši gandrīz 15 tūkstoši cilvēku. Ēģipte norīkojusi lidmašīnas, lai atpakaļ vestu arī tos, kas no Lībijas aizbēguši uz tās kaimiņvalsti rietumos Tunisiju. Caur Tunisiju kopš piektdienas evakuēti vismaz 1000 ēģiptiešu

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti