Panorāma

Igaunijā vīrusa perēkļi ir Tallinā un valsts ziemeļaustrumos

Panorāma

"Latvenergo" padome pārbaudīs Ā. Žīgura darbu

Jauna izmeklēšana par prāmja "Estonia" katastrofu

Pēc dokumentālistu atklājumiem prāmja «Estonia» katastrofas lietā būs jauna izmeklēšana

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Igaunija vadīs jaunu izmeklēšanu par 1994. gadā notikušās prāmja "Estonia" katastrofas apstākļiem saistībā ar informāciju, ko atklājusi tai veltītas dokumentālās filmas uzņemšanas grupa, pirmdien paziņojis premjerministrs Jiri Ratass. Tikmēr bijušais katastrofas izmeklēšanas Igaunijas komisijas vadītājs izteicis pieņēmumu, ka prāmja nogrimšanu varēja izraisīt sadursme ar zviedru zemūdeni.

Dokumentālisti, kas, nirstot pie vraka, uzņēma filmu telekanālam "Discovery", pērnruden atraduši prāmja korpusā četrus metrus lielu caurumu, ko iepriekš daļēji sedza jūras dibena nogulumi, vēstījis laikraksts "Postimees".

Ekrānuzņēmums no dokumentālās filmas kadriem, kuros redzams iepriekš nenovērots bojājums prāmja &quo...
Ekrānuzņēmums no dokumentālās filmas kadriem, kuros redzams iepriekš nenovērots bojājums prāmja "Estonia" korpusā

"Ir jāveic jauna tehniskā izmeklēšana par "Estonia" bojāejas apstākļiem. No mūsu puses izmeklēšana ietvers zemūdens novērojumus, par to esam informējuši Somiju un Zviedriju,"

norādījis Ratass. "Gribam, lai patiesība nāk gaismā."

Pēc viņa teiktā, visas trīs valstis vienojušās, ka jauno izmeklēšanu vadīs Igaunija.

Ārlietu ministrs Urmass Reinsalu norādījis, ka jaunā izmeklēšana balstīsies uz 1997. gadā publiskoto izmeklēšanas galīgo ziņojumu, tomēr būs pilnīgi autonoma.

 "Jaunā tehniskā izmeklēšana nenozīmē, ka 1997. gada ziņojums tiks atcelts, bet mēs arī nedomājam tikai pievienot tam dažas lappuses. Gadījumā, ja tiks atrasta jauna svarīga informācija, valstis to izskatīs kopā,” viņš sacījis.

Ārlietu ministrs Urmass Reinsalu preses konferencē. 2020. gada 28. septembris.
Ārlietu ministrs Urmass Reinsalu preses konferencē. 2020. gada 28. septembris.

Runājot par izmeklēšanas izmaksām, ministrs uzsvēris, ka valstis tajā ieguldīs "tieši tik līdzekļu, cik būs nepieciešams".

Kā pastāstījis Ārlietu ministrijas pārstāvis Marts Luiks, filmas veidotāji sazinājušies ar Igaunijas varas iestādēm jau ap koronavīrusa krīzes sākuma laiku un paziņojuši, ka pērnruden filmēšanas gaitā atklājušies jauni apstākļi.

"Mēs šos kadrus noskatījāmies 12. augustā un, lai gan neesmu kuģniecības speciālists, bija skaidrs, ka caurums "Estonia" labajā bortā ir kaut kas jauns," viņš sacījis.

Septembrī šos kadrus noskatījušies arī tehniskie eksperti, kuri atzinuši, ka trieciens pa prāmja korpusu nācis no ārpuses un bojājumu nav izraisījis sprādziens.

"Nevar izslēgt iespēju, ka šiem bojājumiem bijusi nozīme kuģa bojāejā," atzinis norvēģu jūras tehnoloģiju profesors Jorgens Amdals no Tronheimas.

Piecu sēriju dokumentālā filma ""Estonia" – atradums, kas mainīs visu", uzņemta pēc "Discovery" kanāla Norvēģijā  "Discovery Norway" pasūtījuma, tās režisors ir Henriks Evertsons.

Jaunas dokumentālās filmas uzņemšanas grupa paziņojusi, ka nogrimušā prāmja korpusā atraduši aptuveni četrus metrus garu un metru platu plaisu. Caurums vrakā atrasts pērn, telekanālam “Discovery” filmējot dokumentālu filmu par “Estonia” katastrofu. Iepriekš plaisu esot daļēji seguši nogulumi.  

Kādreizējais katastrofas izmeklēšanas komisijas vadītājs Marguss Kurms intervijās Igaunijas medijiem izteica pieņēmumu, ka katastrofu varēja izraisīt sadursme ar zviedru zemūdeni.

“Pārrāvuma centrs atrodas zem ūdens līnijas. Neviens nekad nav apgalvojis, ka kopā ar prāmi būtu nogrimis vēl kāds kuģis un neviens no izdzīvojušajiem nav liecinājis, ka būtu tuvumā redzējis vēl kādu peldošu kuģi.

Līdz ar to, visticamāk, “Estonia” sadūrās ar zemūdeni,” paziņoja Kurms.

KONTEKSTS:

Prāmis "Estonia", kas būvēts 1980. gadā Vācijas kuģubūvētavā "Meyer Werft", nogrima vētrainā 1994. gada 28. septembra naktī ceļā no Tallinas uz Stokholmu. Uz tā atradās 989 pasažieri un apkalpes locekļi. Tika izglābti tikai 138 cilvēki, no kuriem viens vēlāk nomira slimnīcā. Gāja bojā vai pazuda bez vēsts 852 cilvēki, bet atrasti tikai 94 bojāgājušie. Pasažieru vidū bija arī 29 Latvijas iedzīvotāji, no kuriem izglābās tikai seši.

Šī ir katastrofa ar vislielāko upuru skaitu, kas notikusi Baltijas jūrā miera laikā.

Jūras dziļums prāmja nogrimšanas vietā ir 83 metri. "Estonia" ir vienīgais nogrimušais kuģis, kuru sargā likums par bojāgājušo mieru, un niršana prāmja vraka apskatei ir aizliegta.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti