Dienas notikumu apskats

Pēc "Brexit" balsojuma Lielbritānijā ievērojami samazinājusies ekonomiskā aktivitāte

Dienas notikumu apskats

Potenciālā VID ģenerāldirektore sola vērtēt reformu nepieciešamību

Pēc "Brexit" Lielbritānija negrib atjaunot robežkontroli starp Ziemeļīriju un Īriju

Pēc «Brexit» Lielbritānija negrib atjaunot robežkontroli starp Ziemeļīriju un Īriju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Lielbritānija nevēlas atjaunot robežkontroli starp Ziemeļīriju un Īriju pēc izstāšanās no Eiropas Savienības (ES) - tā, pirmo reizi jaunajā amatā apmeklējot Belfāstu, paziņoja jaunā Apvienotās Karalistes premjere Terēza Meja. 

Referendumā vairums Ziemeļīrijas iedzīvotāju ir nobalsojuši par palikšanu Eiropas Savienības sastāvā un ir bažīgi par reģiona nākotni bez Eiropas fondu atbalsta.

Ja neskaita Gibraltāru, tad vienīgā Lielbritānijas sauszemes robeža ir ar Īriju. Tādēļ Ziemeļīrijas iedzīvotāji ar satraukumu un neziņu raugās uz to, kas varētu notikt ar viņu reģionu pēc izstāšanās sarunu noslēgšanas.

Lielbritānija nav Šengenas zonas sastāvā un ir saglabājusi dokumentu kontroli uz robežas arī citu Eiropas Savienības valstu pilsoņiem. Vienīgais izņēmums ir Ziemeļīrija, kur šādas kontroles nav jau aptuveni 18 gadus kopš miera līguma noslēgšanas.

Tomēr, apmeklējot Ziemeļīriju iepazīšanās vizītē, jaunā Lielbritānijas premjere Terēza Meja solīja, ka robežkontrole netiks atjaunota. Viņa sacīja, ka jau kopš pagājuša gadsimta divdesmitajiem gadiem starp Īriju un Lielbritāniju ir pastāvējusi brīva iedzīvotāju kustība. Tādēļ tagad neviens nevēlas atgriezties pie pagātnes. Bet nav izslēgts, ka Ziemeļīrijas ostās un lidostās tik un tā būs nepieciešams ieviest dokumentu pārbaudes, pat ja pasažieri dodas uz pārējo Lielbritāniju. Tas pēc būtības nozīmētu robežkontroles ieviešanu valsts iekšienē, kas daudziem nav pieņemami.

Ziemeļīrijā Meja tikās gan ar provinces vadītāju Arlīni Fosteru, kura pirms referenduma aģitēja par izstāšanos no Eiropas Savienības, gan arī premjerministra vietnieku Martinu Makginesu, kurš aģitēja par palikšanu.

Pēc nobalsošanas Makginess jau ir publiski mudinājis sarīkot referendumu par Ziemeļīrijas atdalīšanos no Apvienotās Karalistes, lai tā varētu palikt Eiropas Savienībā jau kā Īrijas sastāvdaļa.

Pēc tikšanās ar Meju viņš sacīja, ka gaidāmā izstāšanās no bloka nenes itin neko labu Ziemeļīrijā dzīvojošajiem cilvēkiem.

Arī Skotijas valdības vadītāja Nikola Stērdžena šajās dienās atkārtoti ir norādījusi, ka joprojām pēta visas iespējas, lai Skotija varētu palikt Eiropā. Tomēr Meja iebilst pret atkārtotu referendumu par Skotijas neatkarību.  

Jau ziņots, ka Lielbritānijas pilsoņu vairākums šā gada 23.jūnijā notikušajā vēsturiskajā referendumā izšķīrās par Apvienotās Karalistes izstāšanos no ES. "Brexit" atbalstīja 51,9%, pret bija 48,1% balsstiesīgo iedzīvotāju.

Lielbritānija gan paziņoja, ka nesāks izstāšanās procesu no Eiropas Savienības pirms šā gada beigām

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti