Pēc «Brexit» lēmuma atlikšanas Eiropas Savienības līderi konsultēsies par turpinājumu

Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons sestdien vakarā nosūtījis vēstuli Eiropadomes prezidentam Donaldam Tuskam ar lūgumu pagarināt "Brexit" termiņu. Tas noticis par spīti tam, ka Džonsons iepriekš pauda kategorisku „pret” jebkādām sarunām ar Eiropas Savienību par pagarināšanu. Tusks norādījis, ka nekavējoties sāks konsultācijas ar bloka līderiem par tālākajiem soļiem. 

Lai gan sestdien bija gaidāms vēsturisks balsojums par Eiropas Komisijas un Lielbritānijas premjera Borisa Džonsona panāktās "Brexit" vienošanās ratificēšanu, tas tomēr nenotika. Tas tādēļ, ka parlaments ar 16 balsu vairākumu atbalstīja bijušā valdības ministra, konservatīvo deputāta Olivera Letvina priekšlikumu. Līdz ar to valdība atsauca sestdien paredzēto balsojumu. Ņemot vērā, ka netika apstiprināta "Brexit" vienošanās, automātiski iedarbojās likums bezvienošanās "Brexit" novēršanai, saskaņā ar kuru premjeram sestdienas vakarā bija jālūdz Eiropas Savienība pagarināt "Brexit" termiņu līdz 31.janvārim. Tiesa, Džonsons jau iepriekš un arī pēc balsojuma uzsvēra, ka to negrasās darīt. 

Eiropas Savienības bloka līderi konsultēsies par "Brexit" procesuRihards Plūme

„Es joprojām esmu stingri pārliecināts, ka labākais Lielbritānijai un visai Eiropai ir mūsu aiziešana ar šo vienošanos 31.oktobrī," teica Džonsons. "Es nelūgšu Eiropas Savienībai pagarināšanu un likums nevar piespiest mani to darīt. Es saviem draugiem un kolēģiem Eiropas Savienībā teikšu tieši to pašu, ko savās 88 amatā pavadītajā dienās esmu visiem teicis – tālāks pagarinājums nodarīs ļaunumu šai valstij, Eiropas Savienībai un demokrātijai.”

Premjera nepakļaušanās likuma prasībām varēja noslēgties tiesā, tomēr tā nenotika.

Par spīti Džonsona kategoriskai nostājai, Eiropadomes prezidents Donalds Tusks sestdien vakarā tomēr saņēmis lūgumu pagarināt "Brexit" termiņu.

Tiesa, Tuskam nosūtītas divas vēstules. Vēstuli ar lūgumu pagarināt "Brexit" termiņu Džonsons pats nav parakstījis, bet pievienojis tai vēl vienu vēstuli. Tajā viņš Tuskam izklāstījis savus iebildumus pret "Brexit" termiņa pagarināšanu, norādot, ka "Brexit" atlikšana kaitēs gan Lielbritānijai, gan Eiropas Savienībai, gan abu pušu attiecībām. Tāpat premjers paudis pārliecību, ka ir iespējams panākt "Brexit" vienošanos ratificēšanu līdz 31.oktobrim.

Vēstuli Briselei nosūtījis arī Lielbritānijas vēstnieks Eiropas Savienībā Tims Barovs. Šajā vēstulē paskaidrots, ka Džonsons nosūtījis Tuskam vēstuli ar lūgumu pagarināt "Brexit" termiņu tikai tāpēc, ka to prasa likums. Tas sakrīt ar Džonsona iepriekš pausto, proti, viņš drīzāk būtu gatavs nomirt grāvī, nekā lūgs pagarinājumu, tomēr pauda gatavību pakļauties likuma prasībām.

Oficiālas atbildes uz vēstulēm no Eiropas Savienības puses līdz šim vēl nav bijis,

izņemot Tuska ierakstu tviterī. Tajā minēts, ka tiks sāktas konsultācijas ar bloka līderiem par to, kā reaģēt uz pagarinājuma lūgumu. Šīs konsultācijas varētu ilgt vairākas dienas. Tomēr Francijas prezidents Emanuels Makrons jau devis signālu, ka vēl viens pagarinājums nevienam neko labu nedod. Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs vēl pirms oficiālās vēstules iesniegšanas pauda viedokli, ka šāds lūgums būtu jāatbalsta.

Sestdien parlamentā atbalstītais Letvina priekšlikums arī paredz, ka pirms vienošanās ratifikācijas jāpieņem likums tās izpildei. Sagaidāms, ka valdība nākamnedēļ iesniegs "Brexit" īstenošanai nepieciešamo likumprojektu, un balsošana par to parlamentā varētu notikt jau otrdien.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt