Pēc bezpilota lidaprātu triecieniem izcēlušies ugunsgrēki «Saudi Aramco» naftas pārstrādes rūpnīcā un atradnēs

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Saūda Arābijas valstij piederošās enerģētikas kompānijas "Saudi Aramco" naftas pārstrādes rūpnīcā un naftas atradnēs sestdien izcēlušies ugunsgrēki pēc tam, kad tās cieta no bezpilota lidaparātu triecieniem, paziņoja karalistes Iekšlietu ministrija. Atbildību par uzbrukumiem uzņēmušies kaimiņvalsts Jemenas nemiernieku kaujinieki hutieši, pret kuriem Saūda Arābija jau vairākus gadus izvērsusi karu. Uzbrukumi energouzņēmuma Armaco naftas objektiem notiek laikā, kad valstij piederošā kompānija gatavojas debitēt akciju tirgū – tas varētu kļūt par pasaulē lielāko sākotnējo publisko piedāvājumu.

Pēc bezpilota lidaprātu triecieniem izcēlušies ugunsgrēki «Saudi Aramco» naftas pārstrādes rūpnīcā un atradnēs
00:00 / 03:36
Lejuplādēt

Oficiālā Saūda Arābijas ziņu aģentūra "Saudi Press Agency", atsaucoties uz ministrijas paziņojumu vēstīja, ka bezpilota lidaparātu triecienu dēļ izcēlušies ugunsgrēki "Saudi Aramco" naftas pārstrādes rūpnīcā Abkaikā, kas ir pasaulē lielākā, un naftas atradnēs Huraisā. Paziņojumā uzsvērts, ka ugunsgrēki tiek kontrolēti.

Iekšlietu ministrija norādījusi, ka ir sākta izmeklēšana pēc uzbrukumiem karalistes Šarkijas provincē, bet netiek precizēts bezpilota lidaparātu avots.

Islāma karalistes mediji paziņoja, ka uzbrukumi notika sestdien četros no rīta, un ugunsgrēki tiek kontrolēti. Taču pagaidām nav skaidrs, cik lieli ir nodarītie postījumi. Cilvēki nav cietuši, aģentūrai AFP teica Saūda Arābijas Iekšlietu ministrijā.

Atbildību uzņēmušies ar Irānu saistītie Jemenas šiītu hutiešu nemiernieki, pret kuriem Saūda Arābija jau vairākus gadus veic gaisa uzlidojumus.

Koordinētā uzbrukumā pret abiem naftas objektiem izmantoti desmit droni, Jemenas hutiešu telekanālā „Al Masirah” paziņoja nemiernieku pārstāvis Jahja Sarea. Viņš teica, ka tā bija atbilde uz Saūda Arābijas izvērsto karu Jemenā, un bijusi viena no lielākajām hutiešu militārajām operācijām pret Saūda Arābiju, kas paveikta ar sabiedroto palīdzību Saūda Arābijas iekšienē. Nemiernieku pārstāvis brīdināja, ka ir gaidāmi turpmāki uzbrukumi, un tie kļūšot „tikai plašāki”, kamēr turpināsies Saūda Arābijas „agresija un blokāde”.

Hutiešu kaujinieki pēdējos mēnešus veikuši vairākus raķešu un bezpilota lidaparātu uzbrukumus Saūda Arābijā no Jemenas, tos vēršot pret gaisa spēku bāzēm un citiem objektiem. Tiek uzskatīts, ka hutiešu nemiernieki stāv aiz dronu uzbrukuma arī dabasgāzes sašķidrināšanas rūpnīcai augustā, un divām naftas pārsūknēšanas stacijām maijā, uz vairākām dienām apturot nozīmīga naftas vada darbību.

Sestdienas uzbrukumā cietušajā Abkaikā atrodas Saūda Arābijas energogianta "Armaco" lielākā naftas pārstādes rūpnīca. Šai rūpnīcai 2006.gadā mēģināja uzbrukt arī Al-Qaeda teroristi-pašnāvnieki, tomēr drošībniekiem to izdevās novērst. "Armaco"norāda, ka šī rūpnīca spēlē „centrālu lomu” energouzņēmuma darbībā.

Bet 200km attālumā esošajā Huraisā atrodas valsts otrās lielākās naftas atradnes.

Sestdienas uzbrukumi ir atgādinājums, ka ar Irānu saistītie hutiešu nemiernieki ar raķetēm un droniem spēj radīt nopietnus draudus pasaulē vadošās naftas eksportētājvalsts Saūda Arābijas naftas objektiem.

Huraisas naftas atradnēs tiek iegūts aptuveni 1% pasaules jēlnaftas, norāda raidsabiedrība BBC. Savukārt Abkaikas naftas pārstrādes rūpnīca spēj nodrošināt 7% pasaules naftas piegāžu.

Uzbrukumi valstij piederošā enerogianta Armaco naftas pārstrādes un ieguves objektiem notiek brīdi, kad pasaulē ienesīgākā kompānija gatavojas īstenot sākotnējo publisko piedāvājumu un debitēt akciju biržā. Tas varētu kļūt par pasaulē lielāko sākotnējo publisko piedāvājumu. Armaco gatavojas pārdot līdz 5% kompānijas akciju un debija fondu tirgū plānota tuvāko pāris gadu laikā. Tādēļ investori rūpīgi izvērtēs uzņēmuma paziņojumus par sestdienas uzbrukumos nodarīto kaitējumu.

Karš Jemenā sākās 2015.gadā, kad ar Irānu saistītie hutiešu nemiernieki gāza Saūda Arābijas atbalstīto prezidentu. Saūda Arābija izveidoja reģionālo valstu koalīciju, kas gandrīz katru dienu īsteno uzlidojumus pret hutiešu pozīcijām. Karš izpostījis arābu pasaules nabadzīgāko valsti Jemenu, bet Saūda Arābijai izmaksājis miljardiem dolāru un iedragājis tās reputāciju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti