Pēc 17 gadu pārtraukuma Francijā ierodas Irānas prezidents

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Trešdien Irānas prezidents Hasans Rohani pēc 17 gadu pārtraukuma ierodas Parīzē. Pēc ilgstošajām sankcijām, kuras 2012. gadā starptautiskā sabiedrība un arī Eiropas valstis bija noteikušas Irānai tās kodolprogrammas dēļ, abas puses atguvušas jaunu attiecību elpu.

Vēl pirms prezidenta vizītes sākuma Irānas Transporta lietu ministrija paziņoja par 144 lidmašīnu iegādāšanos no Francijas kompānijas „Airbus”, un paredzēts, ka līgumu parakstīs prezidenta viesošanās laikā. Irāna izteikusi interesi arī par autotirgu, un mediji lēš, ka, visticamāk, vērtīgus līgumus slēgs ar Francijas autoražotājiem „Peugeot” un „Renault”.

Francija jau iepriekš vēl pirms sankcijām ir bijusi viena no Irānas svarīgākajām tirdzniecības partnerēm. Paredzams, ka ar plašākiem paziņojumiem medijiem abu valstu prezidenti klajā nāks ceturtdien. „Irānas atgriešanās uz starptautiskās skatuves tagad ir iespējama,” vēl pirms Rohani vizītes pavēstīja Francijas prezidents Fransuā Olands.

Vēl pirms Francijas Rohani aizvadījis divas dienas Itālijā, kas arī allaž bijusi Irānai ļoti svarīga tirdzniecības partnere. Arī Itālijā slēgti daudzu miljardu vērti darījumi un investīciju projekti Itālijas rūpniecībā.

Rohani viesojies arī Vatikānā, ticies ar Romas pāvestu Francisku, kurš aicinājis Irānas prezidentu iestāties par mieru reģionā, cīnīties pret terorismu un ieroču tirdzniecību.

Īpaši saspringtas patlaban ir Irānas un Saūda Arābijas attiecības, kas saasinājās pēc tam, kad Saūda Arābija janvāra sākumā ar nāvi sodīja pazīstamo šiītu garīdznieku un aktīvistu šeihu Nimru an Nimru, kas Irānā izraisīja milzu protestus.

Rohani Eiropas vizītes laikā gan Irānas, gan Eiropas politiķi atzinuši, ka sekmīgais sarunu iznākums par Irānas kodolprogrammu, kuru valsts apsolījusies izmantot tikai un vienīgi miermīlīgiem mērķiem, ir radījis ieguvumus abām pusēm un ļaus Irānai ekonomiski uzplaukt.

Analītiķi min, ka lielu lomu šajos procesos spēlē Irānas prezidenta personība. 67 gadus vecais bijušais akadēmiķis un diplomāts Rohani, tiek uzskatīts par pragmatisku politiķi, kurš allaž iestājies par Irānas attiecību uzlabošanu ar Rietumiem.

Par sankciju atcelšanu pret Irānu tagad paziņojusi arī Kanāda, jo tā vēlas, lai tās uzņēmumiem, tostarp aviobūves firmai "Bombardier", būtu pieejams Irānas tirgus.

Arī Kanāda līdzīgi kā citas Rietumu valstis diplomātiskās attiecības ar Irānu pārtrauca 2012. gadā un turpmākajos gados noteica gandrīz pilnīgu embargo tirdzniecībai ar Irānu, kā arī ekonomiskās sankcijas un ceļošanas ierobežojumus teju astoņdesmit Irānas amatpersonām un vairāk nekā 500 organizācijām.

Pret šo atvērtību allaž iestājusies Irānas lielākā pretiniece Izraēla, kas atkārtoti aicinājusi Rietumus neuzticēties Irānas solījumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti