Paziņoti Saharova balvas nominanti

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Eiropas Parlamenta deputāti izvirzījušas kandidātus Saharova balvai, ko ik gadu pasniedz cīnītājiem par brīvību, demokrātiju un cilvēktiesībām. Šogad nominantu saraksts ir garš, tajā ir Baltkrievijas politieslodzīto, Turcijas „Taksima” skvēra demonstrantu vārdi, nominēta arī talibu sašautā pakistāņu meitene, cīnītāja par meiteņu tiesībām Malala Jusafzai, kā arī ASV slepeno dienestu informācijas nopludinātājs Eduards Snoudens.

Šogad Eiropas Parlamenta deputāti Saharova balvai izvirzījuši virkni kandidātu, kuru vārdi dažādās norisēs pasauli nav atstājuši vienaldzīgu.

Kā ierasts balvai pieteikto vidū ir demokrātijas cīnītāji no Krievijas un Baltkrievijas. No Krievijas pieteikts bijušais naftas kompānijas JUKOS vadītājs, Vladimira Putina varas opozicionārs un tagad ieslodzītais Mihails Hodorkovskis. Balvas pretendentu vidū ir Baltkrievu opozicionāri Aļesjs Beļatskis, Eduards Lobovs un Nikolajs Statkēvičs.

Minēti arī Etiopijas žurnālisti Rījota Alemu un Eskinders Nega, kuri atrodas cietumā par kritiskām publikācijām pret valdību.

Saharova balvai izvirzīti miermīlīgie protestētāji Turcijā, viņu vidū Erdems Gunduzs, kurš pirmais nostājās Taksima laukumā, lai protestētu pret parka nojaukšanu, kura vietā bija paredzēts celt vērienīgu tirdzniecības centru. Kā zināms, pēc valdības drošības spēku iejaukšanās sākās ilgstoši masu protesti ar upuriem un cietušajiem.

Deputāti izvirzījuši arī raidorganizācijas CNN globālo kampaņu - brīvības projektu par modernā laikmeta verdzības izbeigšanu, īpaši akcentējot problēmas Mauritānijā, Indijā un Filipīnās.

Nominantu vidū ir arī ASV slepeno dienestu datu nopludinātājs Edvards Snoudens, kuru ASV apsūdz spiegošanā un, kurš tagad patvērumu guvis Krievijā, kā arī pakistāņu meitene Malala Jusafzai, kura 12 gadu vecumā sāka cīņu par meiteņu tiesībām uz izglītību Pakistānā, ko viņas apvidū bija aizlieguši talibi. Malala sāka rakstīt blogu ar pseidonīmu, kurš nonāca Rietumu mediju uzmanībā. Drīz vien viņa kļuva par atklātu balsi cīņai par meiteņu un sieviešu tiesībām.

Pirms diviem gadiem talibi Malalu smagi sašāva brīdī, kad viņa autobusā atgriezās mājās, taču, nogādāta klīnikā Lielbritānijā, izdzīvoja. Šogad Malala savā sešpadsmitajā dzimšanas dienā uzstājās ar uzrunu ANO.

Saharova balvu gara brīvībai Eiropas Parlaments piešķir katru gadu un to pasniedz svinīgā sanāksmē Strasbūrā ap 10. decembri, jo tieši šajā datumā 1948. gadā tika parakstīta Apvienoto Nāciju Vispārējo Cilvēktiesību deklarācija.

Aizvadītajā gadā Saharova balvu saņēma divi cilvēktiesību aktīvisti no Irānas - juriste Nasrina Sotudeha un filmu režisors Džafars Panahi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti