Pāvests Īrijā: Baznīcas nespēja reaģēt uz garīdznieku noziegumiem pret bērniem – kauna avots katoļu kopienai

Baznīcas pilnvaroto nespēja adekvāti reaģēt uz noziegumiem pret bērniem ir sāpju un kauna avots katoļu kopienai - uzrunājot politiskos līderus Dublinas pilī, sacīja Romas pāvests Francisks. Šādi viņš reaģēja uz Īrijā atklātajiem pedofilijas skandāliem.

Kopš iepriekšējā pāvesta vizītes Īrija ir stipri mainījusies. Valsts no konservatīvas pārvērtusies liberālā, un tā vairs nav tā katoļu ticības citadele, kas reiz bija. Pirms 40 gadiem, kad Īriju apmeklēja Jānis Pāvils II, nebija arī iedomājams, ka pāvestu kāds sagaidīs ar protestiem.

“Mēs esam katoļu baznīcas reformu organizācija, un pāvests ir mūsu vienīgā cerība pārmaiņām, jo baznīcā pret pārmaiņām ir liela pretestība. Mēs aicinām viņu izbeigt netaisnības baznīcā. Galvenokārt – taisnību tiem, kas cietuši no uzmākšanās, un tiem, kas noziegumus slēpuši,” pauda protestētājs Brendans.

Pāvesta vizīti aizēno baznīcas pedofilijas skandāli, un Īrija ir viena no valstīm, kas no tā cietusi visvairāk. Vizītes laikā Īrijā viņš plāno tikties ar baznīcas pedofilijas upuriem.

Vēl pirms šīs vizītes viņš nāca klajā ar īpašu vēstuli visiem Romas katoļiem, kurā lūdza piedošanu par seksuālajiem noziegumiem baznīcā. To viņu pamudināja darīt ASV Pensilvānijas štatā atklāto noziegumu šokējošie apmēri.

Sestdien viņš vēlreiz apliecināja savu attieksmi:

“Baznīcas pilnvaroto – bīskapu, priesteru un citu – nespēja adekvāti reaģēt uz riebīgajiem noziegumiem ir pamatoti devusi iemeslu sašutumam un turpina būt sāpju un kauna avots katoļu kopienai.”

Taču cietušie uzsver – ar vārdiem nepietiek. Viņi pieprasa konkrētu rīcību no baznīcas, kas ļautu saukt vainīgos pie atbildības.

“Baznīca un pats pāvests savā vēstulē apgalvo, ka ir upuru pusē. Bet tikmēr viņi cīnās pret noilguma termiņu likvidēšanu Amerikā un citviet. Ja noilguma termiņi tiktu likvidēti, vairāk ļaundaru varētu tikt tiesāti un vairāk upuru tiktu pie taisnīguma. Baznīcas vārdi nesakrīt ar darbiem,” uzsvēra seksuālās uzmākšanās upure, pāvesta bijusī padomniece Mērija Kolinsa.

Vienlaikus pāvesta vizīte pulcē ne tikai protestētājus, bet arī plašu viņa sagaidītāju pulku.

KONTEKSTS:

Īriju uzskata par baznīcas pedofilijas krīzes centru – pirmie baznīcas pārstāvju pāridarījumi tur nonāca atklātībā jau 90.gados. Daudzi īri tolaik baznīcai uzgrieza muguru, un kopš tā laika baznīcu apmeklētāju skaits krities. Kopš tā laika skandāli pārņēmuši ne tikai ASV, bet arī Čīli, Franciju un Austrāliju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti