Pāvests atzinis: Katoļu garīdznieki ir seksuāli izmantojuši mūķenes

Katoļu garīdznieki ir seksuāli izmantojuši mūķenes un vienā gadījumā pat turējuši tās kā seksa verdzenes - ar šādu paziņojumu klajā nācis Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks, pirmo reizi atzīstot šādu noziegumu esamību baznīcā. Pēc viņa vārdiem baznīca ir centusies tikt galā ar šo problēmu, taču pārkāpumi joprojām ir.  

ĪSUMĀ:

 • Nesen Vatikāna sieviešu žurnāls ziņoja par seksuālo vardarbību pret mūķenēm.
 • Visizplatītākie šie noziegumi esot Āfrikā, Āzijā un Latīņamerikā.
 • Žurnāls aicināja pāvestu nosodīt mūķeņu aizskaršanu.
 • Francisks atzinis: baznīcā jau ilgstoši pastāv nopietnas problēmas.
 • Francisks: Cīņa pret šo problēmu joprojām turpinās.
 • Mediji: Šī varētu būt pirmā reize, kad  pāvests atzinis garīdznieku noziegumus pret mūķenēm.
 • Mediji: Šis ir kārtējais trieciens baznīcas reputācijai.

Vēl tikai pirms dažām dienām Vatikāna sieviešu žurnālā „Donna Chiesa Mondo” jeb „Sievietes. Baznīca. Pasaule” tika nosodīta vardarbība pret mūķenēm, kas dažkārt beidzas ar nevēlamu grūtniecību, bērnu neatzīšanu vai pat katoļu baznīcas neatļautajiem abortiem.

Publikācijā norādīts, ka gadiem ilgi māsas nav ziņojušas par pārkāpumiem, baidoties no iespējamām represijām.

Visizplatītākie šie noziegumi esot Āfrikā, Āzijā un Latīņamerikā. Tāpat tiek uzsvērts, ka pāvests Francisks varētu sniegt savu atbalstu, atzīstot, ka mūķeņu aizskaršana būtu jātraktē kā personas privātuma aizskaršana. Ja Vatikāna vadība turpināšot pievērt acis uz šo skandālu, sieviešu apspiešana un dzīves apstākļi baznīcā nekad nemainīsies.

Pāvests atzinis: Katoļu garīdznieki ir seksuāli izmantojuši mūķenesUģis Lībietis

  Žurnālā atgādināts, ka arī pagājušā gada novembrī katoļu baznīcas globālā mūķeņu organizācija nosodīja klusēšanas un slepenības kultūru baznīcas iekšienē. Turklāt runa esot gan par mutiskiem, gan emocionāliem, gan arī seksuāliem pārkāpumiem, kas pazemo upurus.

  Turpinot savu viesošanos Tuvajos Austrumos, Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks atzinis, ka baznīcā jau ilgstoši pastāv nopietnas problēmas, kuru saknes meklējamas laikā, kad sievietes tika atzītas par otrās šķiras cilvēkiem.

  Pāvests atzinis, ka jau ilgstoši katoļu priesteri un mācītāji ir seksuāli izmantojuši mūķenes un daļa no garīdzniekiem no saviem pienākumiem ir atstādināti.

  Pēc Franciska vārdiem, baznīca par šo problēmu ir zinājusi jau kādu laiku un cīņa pret to joprojām turpinās. Pāvesta priekšgājējam Benediktam XVI esot bijusi drosme pat slēgt vienu no sieviešu kongregācijām, kur pārkāpumi jau tikuši traktēti kā verdzība, pat seksuāla verdzība.

  Šādi seksuālie noziegumi pret mūķenēm esot notikuši tikai atsevišķās kongregācijās, galvenokārt jaunās un, visticamāk, ka tie joprojām turpinās, jo no problēmas nav iespējams atbrīvoties brīdī, kad par to kļūst zināms.

  Britu raidsabiedrība BBC, atsaucoties uz Vatikāna preses dienesta pārstāvi Alessandro Džisotti, ziņoja, ka runa ir par 2005. gadā likvidēto Svētā Žana klosteru apvienību Francijā. 2013. gadā franču katoļu laikraksts “La Croix” publiskoja informāciju, kurā Svētā Jāņa jeb Žana Komūnas pārstāvji atzina priesteru nepiedienīgu attieksmi pret vairākām klostera māsām. Atsevišķā incidentā pērn tika saņemtas ziņas par to, ka bīskaps Franko Mulakkals Indijā vairākkārt izvarojis vienu no mūķenēm. Pats bīskaps gan šīs apsūdzības ir noraidījis. Pēc līdzīgām apsūdzībām par noziegumiem arī Čīlē Vatikāns pagājušajā gadā uzsāka izmeklēšanu.

  Kā norāda Rietumu mediji, šī varētu būt pirmā reize, kad Romas pāvests ir publiski atzinis garīdznieku noziegumus pret mūķenēm.

  Un šis ir kārtējais trieciens baznīcas reputācijai, kuru pēdējo gadu laikā satricinājuši daudzskaitlīgie paziņojumi par garīdznieku vēršanos arī pret bērniem un jauniem vīriešiem.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti