Pāvesta Franciska vizīte Irākā: Terorisms ļaunprātīgi izmanto reliģiju

Romas katoļu baznīcas pāvests Francisks svētdien, 7. martā, turpina savu vizīti Irākā. Tā ir pirmā reize, kad katoļu baznīcas galva ir ieradies oficiālajā vizītē šajā Tuvo Austrumu zemē. Kristieši ir pamatīgi cietuši no ilgstošas karadarbības šajā reģionā. Tādēļ Franciska galvenais mērķis ir pievērst uzmanību šīs kopienas situācijai.

Pāvesta Franciska vizīte Irākā: Terorisms ļaunprātīgi izmanto reliģiju
00:00 / 02:57
Lejuplādēt

Vēsturiskajai pāvesta Franciska vizītei Irākā ir pievērsta liela uzmanība. Nekad līdz šim Romas katoļu baznīcas galva nav viesojies šajā lielākoties musulmaņu valstī. Tomēr Irākā jau gadsimtiem ilgi dzīvo arī kristiešu minoritāte. Viņi bija viens no galvenajiem teroristiskā grupējuma Islāma valsts uzbrukuma mērķiem.

Tādēļ pāvests savās uzrunās daudzkārt ir runājis par terorisma postošo dabu un par to, cik nepieņemama ir vardarbība reliģijas vārdā.

„Naids, ekstrēmisms un vardarbība nepiedzimst ticīgā sirdī. Tā ir reliģijas nodevība. Mēs, ticīgie, nevaram klusēt, kad terorisms ļaunprātīgi izmanto reliģiju.

Tumšie terorisma, kara un vardarbības mākoņi ir savākušies virs šīs valsts. Visas reliģiskās un etniskās kopienas ir no tā cietušas,” sacīja pāvests Francisks.

Pāvests Francisks savu vizīti Irākā uzsāka piektdien, 5 martā. Viņš jau ir ticies ar šiītu garīgo līderi ajatolu Ali al-Sistani. Šis ietekmīgas 90 gadus vecais garīdznieks reti ar kādu tiekas. Tomēr sarunā ar Francisku viņš ir pavadījis aptuveni stundu. Tāpat pirmo pāvesta dievkalpojumu Irākā ir apmeklējis arī valsts prezidents Bahrams Salihs.

Savukārt svētdien Romas katoļu baznīcas galva apmeklēja vēl salīdzinoši nesen islāma teroristu kontrolēto Mosulas pilsētu un tās apkaimi. Mosulas apmeklējums, iespējams, bija bīstamākā pāvesta vizītes daļa, jo šajā reģionā Irākas drošība spēki joprojām cīnās ar teroristiskā grupējuma šūniņām. Savulaik asiņainajās cīņās tika sagrautas daudzas pilsētas senās mošejas un baznīcas.

Aizlūgumā Mosulas vecpilsētā starp sagrauto ēku drupām pāvests lūdza par militāro konfliktu upuriem un uzklausīja vietējo musulmaņu un kristiešu atmiņas par piedzīvoto: “Šodien paceļam balsi, lūdzot Visvareno Dievu par visiem kara un bruņoto konfliktu upuriem. Šeit, Mosulā, kara un naidīguma traģiskās sekas ir acīmredzamas.

Cik nežēlīgi, ka šo valsti, civilizācijas šūpuli, piemeklējis tik barbarisks trieciens, iznīcinot senās lūgšanu vietas un piespiežot bēgt vai nogalinot daudzus tūkstošus cilvēku - musulmaņus, kristiešus, jezīdus, kurus nežēlīgi iznīcināja terorisms.”

No Mosulas pāvests devās uz Irākas Kurdistānas reģiona galvaspilsētu Erbīlu, lai stadionā vadītu svētdienas dievkalpojumu, uz kuru ieradās vairāki tūkstoši cilvēku.

Tāpat viņš apmeklēja arī kristiešu pilsētiņu Kvarakošu. Gaisotne šajā pilsētā bija pacilāta un tūkstošiem cilvēku bija sanākuši, lai savām acīm redzētu pāvestu.

Kara laikā daudzi Irākas kristieši bija spiesti pamest valsti. Tādēļ tagad daudzi no viņiem seko pāvesta vizītei no ārzemēm pa televizoru. Francisks savās uzrunās jau daudzkārt ir pieminējis kristiešu ciešanas karadarbības pārņemtajos reģionos. Tādēļ arī šīs vizītes galvenais mērķis ir pievērst uzmanību kristiešu apspiešanai un aicināt, lai viņiem tiktu piešķirtas līdzvērtīgas tiesības un aizsardzība kā citiem Irākas iedzīvotājiem.

Pāvesta vizīte notiek par spīti koronavīrusa pandēmijas uzliesmojumam. Romas katoļu baznīcas galva un viņa pavadošie cilvēki jau ir vakcinēti. Tomēr Irākā pirmā vakcīnu krava ir saņemta tikai pirms dažām dienām. Tādēļ izskan bažas, ka iedzīvotāju pulcēšanās var palielināt inficēto skaitu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Svarīgākais šobrīd

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt