Pasaules panorāma

Lietuvas konservatīvie sāk koalīcijas sarunas

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma. (Ar surdotulkojumu)

Pāvesta Franciska komentāri par viendzimuma savienībām izraisa viļņošanos pasaulē

Pāvesta Franciska izteikums par viendzimuma savienībām aizvien raisa viļņošanos pasaulē

Lielā daļā visas pasaules viļņošanos izraisījis pāvesta Franciska izteikums par civilās partnerības likuma nepieciešamību viendzimuma pāriem, kas izskanēja jaunajā dokumentālajā filmā. Tas sajūsmināja progresīvos un satrauca konservatīvos, ņemot vērā, ka baznīcas mācība ir pret viendzimuma savienībām.   

Dokumentālā filma "Francesco" pirmizrādi piedzīvoja pirms nedēļas Romas filmu festivālā. Tā veltīta tādiem pāvestam Franciskam svarīgiem tematiem kā vides problēmas, nabadzība, rasu un ienākumu nevienlīdzība. Aptuveni filmas vidū pāvests runā par homoseksuāliem cilvēkiem.

“Homoseksuālām personām ir tiesības būt ģimenē. Viņi ir Dieva bērni, un viņiem ir tiesības uz ģimeni. Neviens nedrīkst būt izmests no ģimenes. Un nevienam nedrīkst padarīt ģimenes dzīvi neiespējamu. Tas, kas mums ir vajadzīgs, ir Civilās partnerības likuma pieņemšana. Viņiem ir tiesības uz juridisku regulējumu,” pauda pāvests.

Viens no pāvesta galvenajiem padomniekiem pēc pirmizrādes teica, ka pāvests šo komentāru izteicis jau pērn intervijā Meksikas televīzijai “Televisa”. Tomēr ne televīzija, ne Vatikāns, publicējot interviju, šo fragmentu neparādīja.

Francisks, vēl būdams Buenosairesas arhibīskaps Argentīnā, bija paudis atbalstu homoseksuāļu pāru civilajām savienībām. Būdams pāvesta amatā, Francisks šādu atbalstu līdz šim publiski gan nebija izteicis, ne arī kāds cits pāvests pirms viņa.

Tādēļ homoseksuālo cilvēku tiesību aktīvisti, īpaši katoļticīgie homoseksuāļi, Franciska teikto novērtē.

“Lietas mainās. Arvien vairāk homoseksuāliem cilvēkiem atrodas vieta ticības ceļos. Vairs nav vajadzības slēpties, palikt katakombās,” medijiem pauda katoļticīgs homoseksuālis Andrea Rubera.

Arī daļa katoļticīgo pāvesta komentārus uztvēra atzinīgi.

“Viņi ir mūsu brāļi, un viņiem ir svarīgi būt daļai no baznīcas. Francisks ir mūslaiku cilvēks. Es to tiešām novērtēju,” medijiem sacīja Svētā Pētera laukumā Vatikānā uzrunātais Andželo.

“Mums nevajadzētu atstumt cilvēkus. Mums jāpieņem citu cilvēku uzskati. Tas, iespējams, neietekmē mūs tieši, bet viņiem tas nozīmē ļoti daudz,” medijiem pauda Sentluisas katedrālē ASV uzrunātā Reivena Deivsa.

Baznīcas konservatīvais spārns par pāvesta izteikumiem un sacelto ažiotāžu gan nav sajūsmā, īpaši ņemot vērā, ka Romas Katoļu baznīcas mācība ir pret viendzimuma savienībām.

“Visi katoļi zina, ka Baznīcas doktrīna ir oficiāla. To veido ar enciklikām un katehismu. Un pāvests ir vairākkārt teicis, arī šajā intervijā, ka viņš nemaina Baznīcas doktrīnu. Tāpēc te viņš vienkārši izsakās un runā pats no sevis. Tā nav baznīcas doktrīna. Tas nemaina Svētos Rakstus vai divu tūkstošu gadu vēsturi. Ja es pāvestam dotu padomu, tas būtu – mēģiniet nedarīt šādas lietas. Tas mulsina cilvēkus,” sacīja Vašingtonas Ģimenes politikas institūta izpilddirektors Marks Miloša.

Itālijā Katoļu Baznīcas pārstāvji skaidroja, ka ir svarīgi nošķirt divas lietas – baznīcas mācību un personu aizsardzību valsts likuma priekšā.

“Kristīgajā redzējumā ģimeni veido vīrietis un sieviete. Vienlaikus pāvests apliecina arī katra cilvēka, tātad arī homoseksuālu cilvēku, cieņu. Tādējādi divām homoseksuālām personām, kuras izvēlas dzīvot kopā, kopdzīvē ir tiesības uz likuma aizsardzību noteiktās pamatvajadzībās,” sacīja teologs, Kjeti-Vasto arhibīskaps Bruno Forte.

Saprotams, ka pāvests Francisks negrasās mainīt Katoļu Baznīcas doktrīnu. Tomēr izteikumi veido viņa tēlu kā progresīvi noskaņotu pāvestu. Un, ņemot vērā baznīcas ietekmi daudzviet pasaulē, īpaši katoļticīgajās zemēs, viņa izteikumiem var būt potenciālas sekas uz nacionālo valstu likumdošanu.

KONTEKSTS:

Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks intervijā dokumentālajā filmā "Francesco", kas pirmizrādi piedzīvoja 21. oktobrī Romas filmu festivālā, pauda atbalstu homoseksuālu pāru civilajām savienībām.

Atbalstu viendzimuma pāriem Francisks pauž aptuveni filmas vidū, kas veltīta pāvestam svarīgiem tematiem, arī vides problēmām, nabadzībai, migrācijai, rasu un ienākumu nevienlīdzībai, cilvēkiem, kas visvairāk cieš diskriminācijas dēļ.

"Homoseksuāliem cilvēkiem ir tiesības būt ģimenē. Viņi ir Dieva bērni," vienā no filmas intervijām saka pāvests. "Tas, kas mums ir vajadzīgs, ir civilo savienību likums. Šādā veidā viņi būs juridiski aizsargāti," filmā sacīja pāvests Francisks.

Pāvesta atbalsts viendzimuma pāru civilajām savienībām raisīja seksuālo minoritāšu sajūsmu un baznīcas kritiku.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Vairāk

Interesanti

Informējam, ka LSM portālā tiek izmantotas sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Turpinot lietot šo portālu, Jūs piekrītat, ka mēs uzkrāsim un izmantosim sīkdatnes Jūsu ierīcē. Uzzināt vairāk

Pieņemt un turpināt