Pāvesta atbalsts viendzimuma pāru civilajām savienībām raisa seksuālo minoritāšu sajūsmu un baznīcas kritiku

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pasaulē atšķirīgu reakciju izsaucis katoļu baznīcas galvas pāvesta Franciska paziņojums, ka viņš atbalsta viendzimuma pāru tiesības oficiāli reģistrēt savas attiecības. Seksuālās minoritātes to nodēvēja par vēsturisku brīdi, bet katoļu baznīcas konservatīvā spārna pārstāvji nebija priecīgi par sava līdera pozīciju. 

Trešdienas, 21. oktobra, vakarā pasauli aplidoja ziņa, ka Romas pāvests Francisks dod savu svētību viendzimuma pāru civilajām savienībām. Pāvests to paziņoja dokumentālajā filmā “Francesko”, kas 21. oktobrī piedzīvoja pirmizrādi Romas kinofestivālā. Vienā no filmā demonstrētajām intervijām pāvests sacīja, ka arī homoseksuāliem cilvēkiem ir tiesības uz ģimeni, tāpēc valstīm esot jāpieņem likumi, kas ļauj viņiem oficiāli reģistrēt savu kopdzīvi.

ĪSUMĀ:

  • Francisks ir pirmais pāvests, kurš atbalstījis viendzimuma pāru tiesības reģistrēt attiecības.
  • Pāvests Francisks pauž viedokli par viendzimuma attiecībām dokumentālajā filmā “Francesko”.
  • Pāvesta paziņojumu ar sajūsmu uztver geju un lesbiešu kopienā.
  • Paziņojums izsauc radikāli pretējas reakcijas katoļu baznīcā.

Pāvesta atbalsts viendzimuma pāru civilajām savienībām raisa seksuālo minoritāšu sajūsmu un baznīcas kritiku
00:00 / 02:56
Lejuplādēt

Francisks kļuvis par pirmo pāvestu, kurš atbalsta geju un lesbiešu pāru tiesības reģistrēt attiecības. Līdz šim katoļu baznīcas vadības nostāja pret to bija kategoriski noliedzoša.

Dokumentālās filmas “Francesko” režisors Jevgēņijs Afinejevskis, komentējot Franciska izteikumus, sacīja, ka pāvestam ir būtiski nešķirot cilvēkus. Režisors arī vainoja katoļu baznīcu naida kurināšanā pret seksuālajām minoritātēm.

“Vai jūs zināt, cik daudzi homoseksuāli cilvēki izdara pašnāvības tāpēc, ka viņus izstumj no pašu ģimenēm? Tuvinieki viņus nepieņem, jo baznīca māca, ka homoseksualitāte ir kaut kas nepareizs. Es esmu gejs un nevaru būt kopā ar kādu, kuru mīlu, jo viņa māte ir katoliete un viņa piespieda viņu mani ienīst. Šajā situācijā cieš gan viņš, gan es,” sacīja Afinejevskis.

Pāvesta atbalsts viendzimuma pāru tiesībām reģistrēt savas attiecības sajūsminājis lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu kopienu visā pasaulē.

Filipīniešu seksuālo minoritāšu tiesību aizstāve Reja Valmoresa-Salinasa uzskata, ka Franciska paziņojums ir revolucionārs.

“Tas, ka pāvests atzīst lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu tiesības veidot ģimenes, ir milzīgs notikums. Mēs ticam, ka ģimene ir balstīta uz mīlestību, un uzskatām, ka viendzimuma pāru savienībām ir jābūt likumīgām. Es uzskatu, ka pie mums Filipīnās ir ļoti novecojuši likumi, kuri definē ģimeni. Filipīnas vienmēr sevi ir uzsvērušas kā katoļu valsti. Ja pāvests ir atzinis, ka viendzimuma pāriem ir tiesības veidot ģimenes, tad arī mūsu valsts pozīcijai jābūt tāda pašai,” atzīmēja Valmoresa-Salinasa.

Pašā katoļu baznīcā pāvesta Franciska paziņojums izsauca radikāli pretējas reakcijas.

Jezuītu priesteris Džeimss Mārtins, kurš gadiem ir mudinājis katoļu baznīcu būt atvērtākai pret seksuālajām minoritātēm, pāvesta izteikumus nodēvēja par lielu soli baznīcas attieksmes maiņai pret lesbiešu, geju, biseksuāļu un transpersonu kopienu.

Viens no ASV ietekmīgākajiem katoļu bīskapiem Tomass Tobins kritizēja pāvestu. Viņš izplatīja paziņojumu, kurā norādīts, ka Franciska izteikumi ir pilnīgā pretrunā ar baznīcas ilgstošos nostāju pret viendzimuma pāru civilajām savienībām. Tobins norādīja, ka katoļu baznīca nevar atbalstīt “amorālas attiecības”, informēja ziņu aģentūra AP.

Savukārt Rīgas arhidiecēzes vikārs tiesas jautājumos Juris Jalinskis Latvijas Radio norādīja, ka ir jābūt skaidram nodalījumam starp valstī pieņemtajiem lēmumiem un baznīcas kanoniem, tās pozīcijas attiecībā uz laulībām baznīcā. 

„Katoļu baznīcā jau kopš tās pirmsākumiem un arī saskaņā ar likumdošanu ar 1983. gada Kanonisko tiesību kodeksu, kurš tai skaitā arī regulē dažādus jautājumus, kas skar laulību, tā 1055. kanonā jeb pantā ir noteikts, ka laulība var tikt uzskatīta par derīgu tikai tad, ja tā ir noslēgta starp vīrieti un sievieti," minēja Jalinskis.

Tas, par ko varbūt šodien daudzi runā, par reģistrāciju, par kaut kādu juridisku statusu, ko vēlas piešķirt atsevišķām personām, personu kopienām vai kopā būšanai, šis jautājums neskar baznīcu, jo šī reģistrācija notiek, notika vai notiks, tas ir saistīts tikai ar valsts likumu juridisko aspektu. Tas nekādā gadījumā nevar skart baznīcas iekšējo kārtību un arī baznīcas iekšējo skatījumu uz tādu lietu kā laulība baznīcā,” sacīja Jalinskis.

 

KONTEKSTS:

Romas Katoļu baznīcas pāvests Francisks intervijā dokumentālajā filmā "Francesco", kas pirmizrādi piedzīvoja 21. oktobrī Romas filmu festivālā, pauda atbalstu homoseksuālu pāru civilajām savienībām.

Atbalstu viendzimuma pāriem Francisks pauž aptuveni filmas vidū, kas veltīta pāvestam svarīgiem tematiem, arī vides problēmām, nabadzībai, migrācijai, rasu un ienākumu nevienlīdzībai, cilvēkiem, kas visvairāk cieš diskriminācijas dēļ.

"Homoseksuāliem cilvēkiem ir tiesības būt ģimenē. Viņi ir Dieva bērni," vienā no filmas intervijām saka pāvests. "Tas, kas mums ir vajadzīgs, ir civilo savienību likums. Šādā veidā viņi būs juridiski aizsargāti," filmā sacīja pāvests Francisks.
 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti