Pastiprinās Senegālas un citu Rietumāfrikas valstu iedzīvotāju emigrācija uz ārzemēm

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem.

Klimata izmaiņas, kas līdzi nes pieaugošu karstumu un pārtikas trūkumu, kā arī nespēja nopelnīt pašmājās, ir viens no būtiskākajiem iemesliem cilvēku aizplūšanai no Āfrikas kontinenta. Labākas dzīves meklējumos gan uz ASV, gan Eiropu pēdējā laikā dodas arī aizvien vairāk senegāliešu. Šī ir viena no Rietumāfrikas attīstītākajām valstīm, taču ar ļoti ievērojamu aizbraucēju skaitu.

13 miljonu iedzīvotāju lielās Senegālas ceļmalas ir ļaužu pilnas, īpaši apdzīvotajās vietās. Te slejas mazi veikaliņi, smiltīs salikti galdi ar augļiem vai dažādām sīklietām pārdošanai, ļaudis sēž pa pulciņiem koku paēnā, slēpjoties no saules. Rit šķietami rimta un nesteidzīga dzīve.

Bet vairākus kilometrus ārpus Senegālas galvaspilsētas, Dakāras lielceļa malās, ir vietas, kur cilvēku nav, un cita pie citas slejas vienstāvu, divstāvu mūra ēkas. Ar tukšiem logiem, vietām puspabeigtām jumta korēm. Tās nav vienkāršās kleķa un salmu būdiņas, kādas redzamas ciematos, bet gan celtnes, ko varētu atļauties mazliet turīgāki senegālieši. Tukšo māju skaits ir ievērojams, un kā stāsta vietējie, tās ir vizuāla liecība vietējo vēlmei doties labākas dzīves meklējumos. Liels skaits senegāliešu pamet valsti gan tādēļ, ka pieaugošā karstuma dēļ dzīves apstākļi kļūst arvien grūtāki, pārtikas mazāk un tā top dārgāka, gan tādēļ, ka arī ekonomika nerāda uzlabojumus un cerības.

Kuras ir tās zemes un valstis, uz kurām dodas senegālieši? Stāsta Fatu Binta, kura strādā Pasaules pārtikas programmas Senegālas birojā: „Agrāk cilvēki devās uz Kotdivuāru, Kongo, maliet uz Maroku. Un pēc tam sāka braukt uz Itāliju, Franciju, bet tagad arī uz ASV. Lieta tāda, ka dzīve Senegālā kļūst arvien dārgāka, vajag vairāk naudas, lai normāli dzīvotu, bet to te nav iespējams nopelnīt tik, cik vajadzētu.”

Fatu Binta stāsta, ka daudzi no aizbraucējiem, kas iekārtojas darbā ārzemēs, ar laiku ņem līdzi arī savas ģimenes, taču tie, kam tas neizdodas, naudu sūta uz mājām. Bet daudzi, kas aizbrauc, neprot svešvalodas, pat neprot lasīt un rakstīt, kas Senegālā ir ļoti izplatīta problēma: „Viņi aizdodas uz zemēm bez valodas prasmēm un spējas rakstīt, vēlāk iemācās, drosmīgi, ne?”

Prognozes Rietumāfrikas attīstībai šobrīd ir visai satraucošas. Eksperti norāda, ka reģionā ir sagaidāma arvien lielāka klimata izmaiņu ietekme, kas draud ar ilgstošiem sausuma periodiem, un tas nozīmēs arī pārtikas trūkumu. Iedzīvotāji migrē tur, kur ir pārtika un ūdens.

Dzimstība Senegālā ir liela, un ekonomika ir tālu no iespējas piedāvāt ienesīgu darbu un izaugsmes iespējas jauniem, izglītotiem cilvēkiem, tāpat milzīgas problēmas rada valstī izplatītais analfabētisms. Arī pēc starptautisko organizāciju datiem gan Senegālas, gan citu Rietumāfrikas valstu iedzīvotāju emigrācija uz ārzemēm ir pastiprinājusies tieši pēdējo 10 gadu laikā, un tai ir tendence arvien pieaugt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti