Dienas notikumu apskats

Pēc ilgāka klusuma NATO varētu atsākt sarunas ar Krieviju

Dienas notikumu apskats

Fonds "Marguerite" iegādājas 28,97% "Latvijas gāzes" akciju

Pasaules veselības organizācija sasauc ārkārtas sēdi par Zikas vīrusa izplatību

Pasaules Veselības organizācija sasauc ārkārtas sēdi par Zikas vīrusa izplatību

Pasaules Veselības organizācija (PVO) sasaukusi ārkārtas tikšanos, lai lemtu, vai Zikas vīrusa uzliesmojums Latīņamerikā uzskatāms par globālu ārkārtas situāciju. 

ANO aģentūra prognozē, ka Amerikas kontinentā ar vīrusu šogad varētu inficēties līdz četriem miljoniem cilvēku. Odu izplatītais Zikas vīruss inficētajiem nopietnas briesmas dzīvībai parasti nerada. Galvenās bažas ir par vīrusa iespējamo saistību ar iedzimtu defektu izraisīšanu jaundzimušajiem.

PVO ir izveidojusi ekspertu ārkārtas komiteju, lai noteiktu Zikas vīrusa izplatības bīstamību. ANO aģentūras vadītāja Margarēta Čana ceturtdien paziņoja, ka vīruss izplatās ļoti strauji. Pēdējos mēnešos uzliesmojumu piedzīvojusi Brazīlija, bet tas skāris arī aptuveni 20 citas Amerikas kontinenta valstis.

PVO prognozē, ka šogad Amerikas kontinentā var inficēties 3-4 miljoni cilvēku, bet, ņemot vērā vīrusa raksturu, vairumā gadījuma inficētajiem neparādīsies slimības simptomi.

Ekspertu ārkārtas komiteja tiksies pirmdien, lai lemtu, vai pret Zikas uzliesmojumu jāattiecas kā pret globālu ārkārtas situāciju. Pēdējo reizi starptautiska ārkārtas situācija bija izsludināta Ebolas vīrusa uzliesmojuma laikā Rietumāfrikā.

Zikas vīrusu pārnēsā odu paveids 'Aedes aegypti', kas izplata arī tropu drudzi. Šobrīd pret vīrusu nav ne zāļu, ne vakcīnas. Labākais atveseļošanās veids ir atpūta.

Tiem, kas inficējušies, Zikas vīruss nav ārkārtīgi bīstams. Slimības simptomi parādās tikai aptuveni piektajai daļai inficēto. Starp simptomiem ir viegls drudzis, locītavu sāpes, sarkanas acis un galvassāpes. Nāves gadījumi ir reti.

Vislielākais uztraukums ir par to, kāda ir vīrusa ietekme uz jaundzimušajiem, kuru mātes bija inficējušās, vēl esot stāvoklī.

Līdz ar Zikas vīrusa uzliesmojumu Dienvidamerikā tur strauji pieaudzis arī gadījumu skaits, kad bērni piedzimst ar pārmērīgi mazu galvu, kas liecina par nepietiekami attīstītam smadzenēm - patoloģiju, kuras nosaukums ir mikrocefālija. Kopš oktobra Brazīlija reģistrējusi jau aptuveni 4000 šādu gadījumu.

Tieša saikne starp Zikas vīrusu un jaundzimušajiem ar pārmērīgi mazām galvām pagaidām gan nav pierādīta. Tomēr PVO norāda, ka aizdomas par saistību ir ļoti lielas.

Zikas vīrusu pirmo reizi atklāja Āfrikā pagājušā gadsimta vidū, bet tas nekad nav izraisījis uzliesmojumu tādos apmēros kā šobrīd Brazīlijā un citur Amerikas kontinentā.

Iepriekš par inficēšanās gadījumiem bija ziņots Āfrikā, Āzijā un Klusā okeāna valstīs, bet šonedēļ vīruss ticis diagnosticēts kādam Dānijas tūristam, kurš atgriezies no ceļojuma Latīņamerikā.

Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC) norāda, ka Zikas vīruss var nonākt Latvijā, kad mājās atgriežas inficēti ceļotāji. SPKC gan uzsvēra - Latvijā tas nevar izplatīties, jo infekciju izplatošais 'Aedes aegypti' odu paveids nespēj izdzīvot mūsu klimatiskajos apstākļos.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti