Pasaules Veselības organizācija lems par ārkārtas situāciju Ķīnas vīrusa dēļ

Bīstamais koronavīruss prasījis jau 170 cilvēku dzīvību un nu izplatījies visos Ķīnas reģionos. Saslimšanas gadījumi konstatēti arī vismaz 16 citās valstīs.  Pasaules Veselības organizācija (PVO) lems, vai izsludināt augstāko ANO trauksmi veselības aizsardzības jomā.     

ĪSUMĀ:

 • Jaunais Ķīnas vīruss prasījis jau 170 cilvēku dzīvību.
 • Ar koronavīrusu inficējušies jau vairāk nekā 7500 cilvēku.
 • Valstis turpina savu pilsoņu repatriāciju no Uhaņas, kur vīruss izcēlās
 • Bailēs par vīrusa izplatību arī Krievija lēmusi slēgt visus robežpunktus ar Ķīnu.
 • Itālijas ostā neielaiž kuģi, jo ir aizdomas par diviem saslimušajiem pasažieriem. 
 • Pasaules zinātnieki sākuši darbu pie vakcīnas izstrādes.
 • Nav gan zināms, kad vakcīna varētu būt gatava.
 • PVO spriedīs, vai izsludināt augstāko ANO trauksmi.
 • Ķīnā atcelti vairāki masu pasākumi.

Ar bīstamo koronavīrusu inficējušies jau vairāk nekā 7500 cilvēku. Valstis turpina savu pilsoņu repatriāciju no Uhaņas - pilsētas, kur vīruss izcēlās. Piemēram, Japāna un ASV atgriezušas mājās vismaz 200 savas valsts pilsoņu. Pēc atgriešanās cilvēkus ievieto divu nedēļu karantīnā.

Pasaules Veselības organizācija lems par ārkārtas situāciju Ķīnas vīrusa dēļGints Amoliņš

  Lielākās lidsabiedrības turpina atcelt lidojumus uz Ķīnu. Izteikti brīdinājumi neceļot uz vīrusa izcelsmes valsti, ja vien tas nav nepieciešams.

  Bailēs par vīrusa izplatību arī Krievija, kurai ir robeža ar Ķīnu, lēmusi slēgt visus robežpunktus.

  Krievijā līdz šim nav bijuši apstiprināti inficēšanas gadījumi, taču Maskava sagatavojusi piesardzības pasākumus, lai novērstu vīrusa iespējamu izplatīšanos.

  Par reģistrētiem saslimšanas gadījumiem ar jauno vīrusu ziņojušas vairākas valstis. Kā viena no pēdējām ceturtdien par to paziņoja Indija, norādot, ka pacients ir students no Uhaņas universitātes.

  Trešdien pirmo vīrusa inficēšanās gadījumu apstiprināja Somija – Lapzemē kādai 32 gadus vecai tūristei no Ķīnas. Ceturtdien Somijas varasiestādes paziņoja, ka potenciāli inficēšanas apdraudējumam pakļauti vēl līdz 24 cilvēkiem, kuriem bijusi saskarsme ar sievieti. Pārsvarā ārvalstnieki, bet arī daži somi, un tiek lemts par viņu ievietošanu karantīnā.

  Bet ceturtdien pie Itālijas krastiem ostā netiek laists kuģis, jo ir aizdomas, ka divi uz kuģa esošie tūristi, kas pirms tam ieradās no Honkongas, varētu būt inficējušies.  

  Kompānijas „Costa Crociere” kruīza kuģi „Costa Smeralda” ceturtdien nobloķēja Čivitavekijas ostā netālu no Romas uz aizdomu pamata, ka viena no pasažierēm varētu būt inficējusies ar jaunā tipa koronavīrusu. 54 gadus vecajai sievietei no Makao ir drudzis, un viņa kopā ar savu partneri tika norobežoti no pārējiem. Uz klāja ieradās mediķi, lai veiktu pārbaudes. Kruīza kuģī - aptuveni seši tūkstoši pasažieru, kuriem bija liegts nokāpt no klāja.

  Čivitavekijas ostas kapteinis Vinčenco Leone norādīja, ka „situācija uz kuģa kopš rīta bijusi ļoti mierīga, arī pateicoties apkalpojošajam personālam. Pasažierus pastāvīgi informēja par notiekošo, ka viņi nevar nokāpt no kuģa, kamēr mediķi darīja savu darbu.”  

  Pasaules zinātnieki sākuši darbu pie vakcīnas izstrādes. Nav gan zināms, kad tā varētu būt gatava.

  Bet ceturtdien vakarā Pasaules Veselības organizācija spriedīs par to, vai izsludināt augstāko ANO trauksmi veselības aizsardzības jomā. Eksperti par trauksmes izsludināšanu gan runā piesardzīgi.

  “Šobrīd vēl neatrodamies tādā situācijā. Pat terminu “slimības uzliesmojums” vajadzētu lietot piesardzīgi. Vēl joprojām lielākā daļa saslimšanas gadījumu ir Ķīnā. Mēs arī zinām, ka Ķīna dara visu, lai vīrusa izplatību apstādinātu. Uzskatu, ka tas būtu bezatbildīgi raksturot šo situāciju kā pandēmiju,” medijiem pauda tropisko slimību pētniece Trūdija Langa.

  Ķīnā vairāki sporta un citi masu pasākumi atcelti, lai izvairītos no koronavīrusa izplatīšanās. Piemēram, Ķīnas vietējā futbola sezona, ieskaitot tās ienesīgo Superlīgu, atlikta uz nezināmu laiku. Par gadu pārcelts arī vieglatlētikas pasaules čempionāts telpās, kam bija jānotiek Ķīnā.   

  KONTEKSTS:

  2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pretēji sākotnējiem pieņēmumiem secināts, ka vīruss varētu tikt pārnests arī no cilvēka uz cilvēku.

  Reģistrēto inficēto skaits turpina pieaugt, un ziņots par 7711 saslimušajiem un 170 mirušajiem. Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

  Jaunā tipa koronavīrusa uzliesmojums radījis īpašu satraukumu, jo tas ir radniecīgs SARS jeb smagā akūtā respiratorā sindroma izraisītājam. SARS 2002. un 2003. gadā prasīja gandrīz 800 cilvēku dzīvības, pārsvarā kontinentālajā Ķīnā un Honkongā.

   

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti