Pasaules Veselības organizācija: Cilvēcei var nākties sadzīvot ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Cilvēcei var nākties sadzīvot ar Covid-19, jo var neizdoties to izskaust, brīdinājusi Pasaules Veselības organizācija (PVO). Vīrusa pandēmija var izraisīt arī globālu garīgās veselības krīzi.

ĪSUMĀ:

  • PVO brīdina, ka ar Covid-19 nāksies sadzīvot ilgi.
  • Pasaule jau sadzīvo ar HIV, pret ko nav vakcīnas.
  • Sadzīvojam arī ar masalām, ko neizdodas izskaust par spīti vakcīnas esamībai.
  • PVO brīdina arī par globālu garīgas veselības krīzi saistībā ar Covid-19 un ierobežojumiem.

Pasaules Veselības organizācija: Cilvēcei var nākties sadzīvot ar Covid-19
00:00 / 02:55
Lejuplādēt

 

 

 

Covid-19 pandēmijas pārņemtā pasaule ar nepacietību gaida, kad zinātnieki radīs vakcīnu pret Covid-19, kā dēļ vienubrīd aptuveni puse cilvēces atradās pašizolācijā. Atsevišķas valstis ir sākušas atvieglot pārvietošanās un pulcēšanās ierobežojumus, taču joprojām vairums cilvēku nevar atgriezties pirmspandēmijas ikdienas dzīvē.

Vakcīnas varētu palīdzēt valstīm un ekonomikām atkal pilnībā atvērties. Taču PVO izpilddirektors Maikls Raians brīdina, ka cilvēce varētu nekad neatbrīvoties no Covid-19.

“Šis vīruss var kļūt par vēl vienu endēmisku vīrusu mūsu kopienās, un tas var nekad neatkāpties. Kā jau jūs redzat, tad valstīm ir grūti atrast ceļu, lai izietu no šīs krīzes un atgrieztos normālā dzīvē. Mēs šo izeju meklēsim ļoti, ļoti ilgu laiku. Atsevišķās valstīs esam redzējuši, ka atkārtots neliels slimības uzliesmojums var izraisīt endēmiju, kas prasa nopietnu veselības aprūpes sistēmas reakciju,” sacīja PVO izpilddirektors.

Raians norādīja, ka pasaulei joprojām nav izdevies izskaust cilvēka imūndeficīta vīrusu jeb HIV, pret ko nav vakcīnas, tomēr esam iemācījušies ar to sadzīvot.

Pašlaik zinātnieki strādā pie vairāk nekā simt potenciālajām vakcīnām pret Covid-19. Vairums ekspertu prognozē, ka pirmās vakcīnas varētu būt pieejamas ne agrāk kā 2021. gada vidū, tātad pēc vairāk nekā gada.

Tomēr vakcīna, visticamāk, nebūs brīnumlīdzeklis pret Covid-19, jo ir citas infekcijas slimības, piemēram, masalas, kas vēl arvien nav izskaustas par spīti vakcīnas esamībai. Tāpēc valstīm un iedzīvotājiem būs jāiemācās kontrolēt Covid-19.

Globālā garīgās veselības krīze

PVO ceturtdien brīdinājusi par globālu garīgās veselības krīzi, ko var izraisīt Covid-19 pandēmija.

Organizācijas Garīgās veselības departamenta direktore Devora Kestela apgalvo, ka miljoniem cilvēku visā pasaulē var pasliktināties garīgā veselība, jo viņus šajā laikā nomāc ne tikai bailes par savu veselību un dzīvību, bet viņi ir arī spiesti atrasties ilgstošā izolācijā, kas rada papildu psiholoģiskās ciešanas.

Pasaules Veselības organizācija aicina nekavēties un domāt par šo problēmu jau tagad un pievērst tai galveno uzmanību. 

"Mums ieskatu sniedz vairākas aptaujas, kas veiktas valstu iekšienē. Tās rāda, ka, piemēram, Ķīnā lielu diskomfortu šīs situācijas dēļ izjūt 35% cilvēku, Irānā tie ir 60%, bet ASV – 45%.

Mums ir jāpārliecinās, lai tiek ieviesti pasākumi cilvēku pasargāšanai un aprūpei. Tas ir jādara krīzes vidū, lai mēs varam novērst situācijas pasliktināšanos nākotnē. Mēs vēl varam paspēt novērst šos negatīvos skaitļus, kurus esam pieredzējuši krīzes situācijās pagātnē,” komentēja Kastela. 

"Garīgā veselība ir mūsu cilvēciskuma pamatā. Tā ļauj mums pavadīt bagātīgu un piepildošu dzīvi un iesaistīties sabiedrībā. Covid-19 ne tikai uzbrūk mūsu fiziskajai veselībai, bet arī vairo mūsu psiholoģiskās ciešanas. Sēras par zaudētajiem tuviniekiem, šoks par zaudētu darbu, izolācija un kustības brīvības ierobežošana, attiecību sarežģījumi ģimenēs, kā arī neskaidrība un bailes par nākotni. Garīgās veselības problēmas, ieskaitot depresiju un trauksmi, ir viens no lielākajiem pasaules ciešanu iemesliem," izteicies ANO ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs.

Starptautiskās organizācijas arī šajā kontekstā aicina domāt par palīdzību visapdraudētākajām sabiedrības grupām – pirmkārt, mediķiem, kas cīnās ar Covid-19 izplatību, arī vecāka gadagājuma cilvēkiem, kurus vīruss apdraud visvairāk, cilvēkiem ar jau konstatētu psiholoģisko traucējumu un garīgo slimību risku, kā arī bērniem un pusaudžiem, kurus var negatīvi ietekmēt ieviestie izolēšanās noteikumi un apkārt valdošā neskaidrība. 

Arī amerikāņu zinātnieki brīdina par Covid-19 pandēmijas smagajām sekām uz sabiedrības garīgo veselību. Nesen publicētā pētījumā prognozēts, ka Covid-19 izraisīto ekonomisko problēmu dēļ ASV nākamo desmit gadu laikā vismaz 75 tūkstoši cilvēku varētu izdarīt pašnāvību vai nomirt no narkotiku pārdozēšanas.

Līdz šim pasaulē inficēšanās ar Covid-19 ir apstiprināta vairāk nekā 4,3 miljoniem cilvēku, bet no vīrusa izraisītajām komplikācijām ir miruši gandrīz 300 tūkstoši, vēsta Džonsa Hopkinsa Universitāte ASV.

KONTEKSTS:

Jaunais "Covid-19" koronavīruss sāka izplatīties 2019. gada nogalē Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Pasaules Veselības organizācija 2020. gada martā paziņoja, ka "Covid-19" sasniedzis globālās pandēmijas līmeni.

Daudzās valstīs pandēmijas ierobežošanai tika ieviesti stingri pulcēšanas ierobežojumi un noteikta karantīna, bet, situācijai uzlabojoties, dažas valstis ierobežojumus pamazām atceļ.

Kopumā ar Covid-19 visā pasaulē inficējušies vairāk nekā 4 miljoni cilvēki, bet vairāk nekā 290 000 cilvēku miruši.

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti