Pasaules Veselības organizācija aicina nepārspīlēt ar piesardzību «Covid-19» dēļ

Lai arī ar jauno koronavīrusu inficēto cilvēku un arī slimības upuru skaits turpina pieaugt, Pasaules Veselības organizācija (PVO) aicina nepārspīlēt ar drošības pasākumiem. Organizācijas paziņojumā norādīts, ka plaši un universāli piesardzības pasākumi, visticamāk, nenesīs vēlamos rezultātus. Tikmēr tehnoloģiju kompānijas brīdinājušas, ka vīrusa izplatības dēļ pasaulē var iestāties atsevišķu produktu, piemēram, kompānijas “Apple” viedtālruņu, iztrūkums.

ĪSUMĀ:

 • “Covid-19” upuru skaits turpina pieaugt, tas prasījis jau gandrīz 1900 dzīvības.
 • Jaunu upuru skaits vairs nepieaug tik strauji kā iepriekš.
 • PVO aicina sabalansēt vīrusa izplatības draudus ar reāli inficēto cilvēku skaitu.
 • PVO aicina cilvēkus visā pasaulē nepārspīlēt ar reakciju uz šo slimību.
 • Satraukums joprojām ir jūtams finanšu pasaulē.
 • Vīrusa izplatības dēļ Ķīnā uz laiku ir slēgtas daudzas rūpnīcas.
 • Tāpēc “Apple” brīdina: pasaulē var rasties jaunu mobilo ierīču iztrūkums.
 • Tas skar lielās tehnoloģiju kompānijas, kuras ražo, piemēram, planšetdatorus, jo  izejvielas ražo Ķīnā.
 • Var tikt apdraudēts pieprasījums pēc naftas, vara un dzelzs.
 • SVF: Par vīrusa ietekmi uz globālo ekonomiku joprojām valda liela neskaidrība.

Jaunais koronavīruss „Covid-19” līdz šim ir prasījis gandrīz 1900 cilvēku dzīvību, bet inficējušos skaits ir pārsniedzis 72 000. Par spīti šiem visai satraucošajiem datiem, jaunu upuru skaits vairs nepieaug tik strauji kā iepriekš, dodot pamatu optimistiskām prognozēm.

Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss gan norādījis, ka šādas tendences var mainīties un iespējamo scenāriju ir ļoti daudz.

Tikmēr Francijas jaunais veselības ministrs Olivjē Verāns ir citās domās. Viņš uzskata par iespējamu, ka koronavīrusa uzliesmojums var kļūt par pandēmiju, izplatoties pa visu pasauli. Pēc ministra vārdiem, šis ir gan darba pieņēmums, gan arī ļoti reāls risks, piebilstot, ka Francija ir gatava tikt galā ar jebkādu situāciju.

Pasaules Veselības organizācija aicina nepārspīlēt ar piesardzību «Covid-19» dēļUģis Lībietis

  Vienlaikus Pasaules Veselības organizācijas ārkārtas situāciju programmas vadītājs Maikls Raiens norādījis, ka ir nepieciešams sabalansēt potenciālos vīrusa izplatības draudus ar reāli inficēto cilvēku skaitu.

  Pēc viņa vārdiem, ārpus Hubei provinces slimība ir ietekmējusi ļoti nelielu sabiedrības daļu. Organizācijas pārstāvis arī aicinājis cilvēkus visā pasaulē nepārspīlēt ar reakciju uz šo slimību, tādējādi komentējot ziņas par panisku dažādu produktu iepirkšanu, pasākumu atcelšanu un pieaugošās bažas, piemēram, par kruīza kuģu izmantošanu.

  Veselības organizācijas vadītājs uzsvēris, ka būtu nepareizi aizliegt visus kruīza kuģu braucienus – šādi visaptveroši pasākumi noteikti nelīdzēs, un jāreaģē ir proporcionāli, vadoties no situācijas konkrētā reģionā.

  Par spīti Pasaules Veselības organizācijas iedrošinājumam, satraukums joprojām ir jūtams finanšu pasaulē.

  Vīrusa izplatības dēļ Ķīnā uz laiku ir slēgtas daudzas rūpnīcas, un tas ir ievērojami ietekmējis arī vairāku Rietumu kompāniju piegāžu ķēdes. Tā, piemēram, tehnoloģiju kompānija “Apple” ir brīdinājusi, ka visā pasaulē var rasties jaunu mobilo ierīču iztrūkums.

  Arī pasaulē lielākā derīgo izrakteņu ieguves kompānija BHP ir brīdinājusi, ka var tikt apdraudēts pieprasījums pēc naftas, vara un dzelzs.

  Kā norādījusi Starptautiskā Valūtas fonda izpilddirektore Kristalina Georgijeva, šo vīrusu salīdzināt ar SARS nevajadzētu un arī potenciālo ietekmi uz globālo ekonomiku nevajadzētu pielīdzināt 2000. gadu sākumam. Viņa arī atzīst, ka par nākotni joprojām valda liela neskaidrība

  “Mēs joprojām nezinām, kā šis vīruss izplatās un kā tas tiks ierobežots. Ķīna 2000. gadu sākumā bija aptuveni 8% no globālās ekonomikas, bet tagad tie ir 19%. Tādējādi arī ietekme uz citām Āzijas valstīm un pārējo pasauli ir daudz ievērojamāka,” atzina Georgijeva.

  “Diemžēl pasaules ekonomika 2000. gados bija relatīvi labā stāvoklī, bet tagad tā ir ļoti kūtra. Ja mēs skatāmies uz priekšu, tad diezgan kritiskas būs turpmākās divas nedēļas. Ķīniešu rūpnīcas sāk vērties vaļā, un tas mums dos labāku priekšstatu par to, cik izturīga ir Ķīna un kādas varētu būt sekas pārējai pasaulei,” norādīja Georgijeva.

  Kompānijas “Wolfe Research” analītiķis Stīvs Milunovičs intervijā televīzijas sabiedrībai CNBC norādījis, ka ļoti iespējams, visvairāk tiks skartas lielās tehnoloģiju kompānijas, kuras ražo, piemēram, planšetdatorus, jo to izejvielu ražotāji un arī liela daļa pieprasījuma nāk tieši no Ķīnas.

  Pēc viņa vārdiem, īstermiņa uzņēmējiem ir bažas tikai par to, cik ilgi šis vīrusa uzliesmojums turpināsies. Ilgākā termiņā daudz lielāka nozīme ir tam, kā veidosies Ķīnas un ASV tirdzniecības attiecības.

  KONTEKSTS:

  2019. gada decembrī Ķīnā sākās jauna vīrusa izplatība. Jaunā vīrusa “Covid-19” uzliesmojuma epicentrs ir Ķīnas centrālās daļas pilsēta Uhaņa, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku.   Lai nepieļautu vīrusa izplatību, Ķīna paziņojusi par valsts mēroga ierobežojumiem. Vīruss izplatījies arī ārpus Ķīnas: Japānā, Filipīnās, Dienvidkorejā, Taivānā, Taizemē, Vjetnamā, Saūda Arābijā, Singapūrā, ASV, un Austrālijā. Pirmie gadījumi identificēti arī Eiropā – Francijā, Vācijā un Somijā.

  Savukārt Pasaules Veselības organizācija (PVO) saistībā ar Ķīnas koronavīrusu izsludinājusi augstāko starptautisko ārkārtas stāvokli veselības aizsardzības jomā.  

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti