Dienas notikumu apskats

Grieķijā izceļas patvēruma meklētāju nemieri

Dienas notikumu apskats

Par partijas "Vienotība" vadības maiņu

Panamas nodokļu skandāls vēršas plašumā

Pasaules valstis sola izmeklēt «Panamas dokumentus»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Valstis visā pasaulē paziņojušas par gatavību sākt izmeklēšanas par naudas atmazgāšanas apsūdzībām pēc tam, kad nopludināti 11 miljoni Panamas juridiskās firmas “Mossack Fonseca” dokumentu. 

Tajos atrodama informācija par to, kā uzņēmums palīdzējis biznesmeņiem, politiķiem un slavenībām izveidot ārzonas jeb ofšoru firmas. Tā dēvētajos „Panamas dokumentos” atrodami arī Krievijas prezidenta tuvākā loka cilvēki. Starp vairākiem esošajiem un bijušajiem valstu vadītajiem nopludinātajos datos minēts arī Ukrainas prezidents Petro Porošenko. Tā dēvētajos „Panamas dokumentos” ir vārdi arī no Latvijas.  

Izmeklējošo žurnālistu starptautiskais konsorcijs „Panamas dokumentus” apjoma ziņā nosaucis par, „domājams, lielāko iekšējās informācijas nopludināšanu vēsturē”. Tie ir 11 ar pusi miljoni nodokļu dokumenti, kas nopludināti no Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonseca". Tajos redzams, kā gandrīz 40 gadu laikā šī firma palīdzējusi pasaules politiķiem un slavenībām slēpt savu mantu no nodokļu iestādēm ārzonās jeb ofšoros.

Dokumentus no anonīma avota ieguva Vācijas laikraksts „Sueddeutsche Zeitung” un dalījās ar citiem pasaules medijiem, izmantojot Izmeklējošo žurnālistu starptautisko konsorciju.

Pēdas ved arī uz Kremli

Atklātā informācija potenciāli var izraisīt politiskos satricinājumus, un atsevišķās valstīs tas jau noticis. Dokumentos minētas aptuveni 140 politiskās figūras, starp tām 12 esošie un bijušie valstu vadītāji.

Tostarp pēdas ved arī uz Maskavu. Kaut paša Krievijas prezidenta Vladimira Putina vārds dokumentos nav minēts, saskaņā ar pētījumu, viņam tuvu stāvoši cilvēki, bankas un uzņēmumi caur bankām un ārzonām izpumpējuši līdz diviem miljardiem ASV dolāru.

Piemēram, divas ofšoru kompānijas oficiāli piederējušas čellistam Sergejam Rolduginam, kurš ir viens no Krievijas prezidenta tuvākajiem draugiem kopš jaunības un arī krusttēvs Putina meitai Marijai. Minēti arī citi Putina sabiedroto vārdi.

Kremlis uz pētījumu reaģēja asi, paziņojot, ka tā mērķis ir diskreditēt Putinu un destabilizēt Krieviju. Putina preses pārstāvis Dmitrijs Peskovs, kura vārds arī figurē nopludinātajos dokumentos, paziņoja, apsūdzībās nav nekas jauns un konkrēts, un tās balstītas uz spekulācijām.

Kremļa kontrolētie mediji par to klusē, bet Maskavas iedzīvotājiem ir dažādi viedokļi.

 “Ziniet, ko es par to visu domāju. Tas nav pierādīts. Tie cilvēki nav pieķerti. Tās ir tikai tabloīdu ziņas,” sprieda skolotāja Ļubova Merkušova.

“Dažos gadījumos, protams, ir korupcija. Es nevaru paskaidrot detaļas, bet protams, korupcija valstī pastāv,” klāstīja celtnieks Igors Gavrikovs.

Pieminēts arī Porošenko

Tā dēvētajos „Panamas dokumentos” atrodams arī Ukrainas prezidenta Petro Porošenko vārds. Saskaņā ar pētījumu viņš 2014.gada augustā reģistrējis ofšoru uzņēmumu Britu Virdžīnu salās sev piederošajam konditorejas holdingam „Roshen”.

Tas notika pēc tam, kad viņš uzvarēja prezidenta vēlēšanās, pirms kurām bija solījis pārdot sev piederošo lielāko Ukrainas saldumu ražotāju, lai varētu pilnībā koncentrēties uz valsts vadīšanu.

Izmeklējošo žurnālistu starptautiskais konsorcijs norādīja, ka „Porošenko rīcība var būt nelikumīga divu iemeslu dēļ: viņš dibināja jaunu uzņēmumu, esot prezidenta amatā, un par šo uzņēmumu neziņoja savās ienākumu deklarācijās”.

Ukrainas populistu politiskā spēka „Radikālā partija” līderis Oļegs Ļaško jau paziņojis par plāniem sāk impīčmenta procedūru pret prezidentu, kaut tas ir maz iespējams, jo joprojām nav likuma par to, kā tieši šādai procedūrai būtu jānotiek.

Pats Porošenko pirmdien noliedza jebkādas nelikumības, paziņojot, ka viņš „varētu būt pirmā augsta līmeņa Ukrainas amatpersona, kas pret aktīvu deklarēšanu, nodokļu maksāšanu un interešu konflikta jautājumiem attiecas nopietni un pilnīgā saskaņā ar Ukrainas un starptautiskajiem likumiem”.

Arī Ukrainas Ģenerālprokuratūra paziņojusi, ka izpētīja informāciju un „neatrada nekādus pierādījumus”, kas liecina par noziegumu.

Tajā pašā laikā Porošenko vārda parādīšanās var slikti ietekmēt viņa tēlu un pašpasludinātos centienus apkarot ilgstošo korupciju Ukrainā.

Pasaulē sola izmeklēšanu

Atkāpties no amata tikmēr aicināts Islandes premjers Sigmundurs Davids Gunlaugsons. Viņš saskaņā ar dokumentiem ar sievu 2007.gada decembrī iegādājies ofšora uzņēmumu "Wintris" Britu Virdžīnu salās. Viņš atkāpties atsakās un publikācijas nosauca par "raganu medībām" pret viņu un viņa sievu. Pirmdien šo jautājumu apspriešanai uz sēdi pulcējas Islandes parlaments.

Vairākas pasaules valstis jau paziņojušas, ka sāks izmeklēšanas saistībā ar atklājumiem un pret personām, kas minētas nopludinātajos dokumentos.

Nopludinātajos Panamas juridiskās firmas "Mossack Fonseca" dokumentos ir vārdi arī no Latvijas. Baltijas pētnieciskās žurnālistikas centra "Re:Baltica" vadītāja Sanita Jemberga norādīja, ka tie ir interesanti, bet ne politiski svarīgi. Centrs ceturtdien publicēs īsu kopsavilkumu par to, kas dokumentos bija atrodams saistībā ar Latviju.

Tikmēr viens no Panamas juridiskās firmas dibinātājiem Ramons Fonseka informācijas noplūdi raksturoja kā “noziegumu” un “uzbrukumu” Panamai.  

Bet Panamas valdība svētdien solīja sadarboties ar jebkādu izmeklēšanu, kas tiktu uzsākta saistībā ar  “Mossack Fonseca”. Francijas un Austrālijas valdības jau paziņojušas, ka sāks pārbaudīt sarakstos minētos pilsoņus. Tikmēr firmas dibinātāji, kas jau bijuši iesaistīti tiesvedībās ASV, noliedz savu dalību nelikumībās.

“Visi šie vārdi, ieskaitot futbolistus un mafiozus, tie nav mūsu klienti. Viņi ir klienti  bankām, kas pirkušas mūsu dibinātās kompānijas.  Kādiem mērķiem šie cilvēki tās vēlāk izmantoja, mēs nezinām,” skaidroja  “Mossack Fonseca” līdzīpašnieks Ramons Fonseka.

No sporta slavenībām sarakstos minēts futbola zvaigzne Lionels Mesi. Minēto vidū ir arī aktieris Džekijs Čans. Tāpat ir 12 esoši un bijuši valstu vadītāji un to tuvinieki. Viņu skaitā Ķīnas prezidents Si Dziņpins, jau minētais Porošenko, Argentīnas prezidents Mauricio Makri un citi.

Nopietnas sekas patlaban izjūt Islandes premjers Sigmundurs Gunlaugsons. Viņu jau aicina demisonēt. Svētdien, 3.aprīlī viņš pārtrauca interviju, kad izdzirda jautājumus par ofšoru imantošanu. "Es jums jau teicu, ka tas attiecas uz manām nodokļu deklarācijām. Jūs cenšaties izveidot kaut ko šaubīgu no tā, ko es pašā sākumā teicu. Tas attiecas uz maniem nodokļiem," sacīja Gunlaugsons.

Noplūdinātie dokumenti par apmēram 140 politiķu slēptiem ofšoru darījumiem attiecas uz gandrīz 40 gadus ilgu periodu. Panamā bāzētajai firmai "Mossack Fonseca" ir biroji vairāk nekā 35 valstīs.  

Panamas valdība svētdien solīja sadarboties ar jebkādu izmeklēšanu, kas tiktu uzsākta saistībā ar “Mossack Fonseca”. Francijas, Vācijas, Austrijas un Austrālijas valdības jau paziņojušas, ka sāks pārbaudīt sarakstos minētos pilsoņus.

Aizdomu ēna krīt arī uz Eiropas Komisiju (EK), jo ofšorus izmantojusi vides komisāra Migela Kanjetes sievu. "Vēl ir par agru runāt, kā rīkosies Komsija. Protams, ja būs informācija par esošo noteikumu pārkāpumiem, būs vajadzīgi papildu pasākumi. Mēs noteikti rīkosimies," sacīja EK pārstāve Vanesa Moka.

Tikmēr firmas dibinātāji, kas jau bijuši iesaistīti tiesvedībās ASV noliedz savu dalību nelikumībās. "Visi šie vārdi, ieskaitot futbolistus un mafiozus, nav mūsu klienti. Viņi ir klienti bankām, kas pirkušas mūsu dibinātās kompānijas. Kādiem mērķiem šie cilvēki tās vēlāk izmantoja? Mēs nezinām," apgalvo uzņēmuma līdzīpašnieks Ramons Fonseka.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti