Pasaules valstis piedāvā palīdzību Nigērijā nolaupīto skolnieču meklēšanā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 9 gadiem.

Nigērijā vairāk nekā 200 nolaupīto skolnieču meklēšanas operācijās sākušas iesaistīties arī pasaules lielvaras. Palīdzību piedāvā ASV, Lielbritānija, Francija, un arī Ķīna. Meitenes pirms vairākām nedēļām nolaupīja radikālais islāmistu grupējums „Boko Haram”. Centieni viņas atrast un atbrīvot bijuši nesekmīgi, turklāt, kaujinieki turpina uzbrukumus, nogalinot simtiem cilvēku.  

Ir apritējušas trīs nedēļas kopš radikālais islāmistu kaujinieku grupējums „Boko Haram” Nigērijā nolaupīja vairāk nekā 230 skolnieces valsts ziemeļos. Meitenes, lielākoties vecumā no 16 līdz 18 gadiem, tika nolaupītas aprīļa vidū no meiteņu koledžas Čibokas ciemā. Grupējums draudējis viņas pārdod vai izprecināt, tā līderim pirms dažām dienām paziņojot, ka meitenēm pirmkārt vispār nevajadzēja atrasties skolā, bet domāt par precēšanos.  

„Boko Haram” aptuvenā tulkojumā no vietējās valodas nozīmē „Rietumu izglītība ir aizliegta.” Grupējums dibināts 2002. gadā, tā mērķis ir gāzt Nigērijas valdību un izveidot islāma valsti. Vardarbībā un drošības spēku cīņās pret grupējumu dzīvību zaudējuši aptuveni 10 tūkstoši cilvēku, aplēsts, ka šogad vien mira jau tūkstotis cilvēku.

Līdz šim centieni atrast nolaupītās skolnieces bijuši nesekmīgi. Lai palīdzētu, uz Nigēriju ekspertu komandas nosūtījušas ASV, Lielbritānija un Francija. Arī Ķīna piedāvājusi satelītu datus un izlūkdienestu palīdzību. Nigērijas policija izsludinājusi 300 tūkstošu ASV dolāru lielu atlīdzību par informāciju, kas varētu palīdzēt atrast un izglābt skolnieces.

Sašutumu par notikušo paudusi arī 16 gadus vecā pakistāniešu pusaudze Malala Jusafzai, kas vadīja kampaņu par meiteņu izglītību Pakistānā, un izdzīvoja pēc tam, kad talibi viņu sašāva galvā. Viņa nolaupītās skolnieces nosauca par „māsām” kas „atrodas cietumā”. Sarunā ar raidsabiedrību BBC viņa paziņoja, ka vienīgais veids, kā novērst līdzīgas nolaupīšanas, ir par to runāt skaļi

„Ja mēs klusēsim, tas turpināsies. Šādas lietas notiks vairāk un vairāk. Ja vēlamies to apturēt, mums ir jārunā. Esmu ļoti noskumusi, ka ir pagājušas jau tik daudz dienu, un šis meitenes joprojām nav atbrīvotas. „Boko Haram” ir ekstrēmisti, viņi nesaprot islāmu. Jo islāms saka, ka ir jāiegūst zināšanas, izglītība, ir jābūt laipnam un tolerantam,” saka Jusafzai.

Nigērijas valdība ir izpelnījusies nosodījumu par pasīvo reakciju uz notikušo, un daudzviet valstī notikušas demonstrācijas. Arī bijušais ANO ģenerālsekretārs Kofi Anans kritizēja gan Nigērijas valdību, gan citas Āfrikas valstis par to, ka pēc nolaupīšanas tās reaģēja novēloti. Viņš aicināja izmantot visus iespējamos līdzekļus, lai meitenes atbrīvotu.  

„Ir skaidrs, ka ir jāizmanto visi drošības spēki, lai mēģinātu atbrīvot šīs meitenes - gan policija, gan armija. Es arī ceru, ka šie spēki strādās, lai iegūtu cilvēku uzticību, lai viņi sadarbotos ar policiju. Ja cilvēki ar atsvešināti no drošības spēkiem, tad nekādu palīdzību viņiem nesniegs,” norāda Anans.

Drošības spēkiem nesekmīgi cenšoties atrast nolaupītās meitenes, „Boko Haram” uzbrukumi turpinās. Pirmdien ziemeļaustrumu Gambaru ciematā uz robežas ar Kamerūnu, saskaņā ar atsevišķiem avotiem, tika nogalināti aptuveni 300 cilvēku. Vietējie iedzīvotāji stāstīja, ka bruņotie kaujinieki sākuši uzbrukumu ciemata tirgum pēc tam, kad izplatīja baumas, ka nolaupītās meitenes ir pamanītas kādā citā vietā, un pēc šīs informācijas drošības spēki pameta pilsētu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti