Dienas notikumu apskats

Mucenieku iedzīvotājiem liedz iespēju apstrīdēt izmitināšanas centra būvniecību

Dienas notikumu apskats

Vairums Briseles rīta reisa pasažieru atgriežas Rīgā; vakara un rītrīta reisi atcelti

Pasaules politiķi uzsver, ka uzbrukums Beļģijai jāvērtē kā uzbrukums visai Eiropai

Pasaules politiķi: Uzbrukums Beļģijai jāvērtē kā uzbrukums visai Eiropai

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem.

Reaģējot uz terora aktiem Beļģijas galvaspilsētā Briselē, vairāki Eiropas valstu politiķi pauda viedokli par to, ka šodienas terora akti ir jāvērtē kā uzbrukums visai Eiropai. Tāpēc ir svarīgi, lai arī Eiropas valstu atbilde uz uzbrukumiem būtu vienota, cieši sadarbojoties arī drošības dienestiem un atbildīgajām iestādēm.

Praktiski no visiem Eiropas valstu līderiem otrdien, 22.martā, plaši izskanējuši arī līdzjūtības un solidaritātes vārdi Beļģijai. Vairāki Eiropas politiķi uzsvēra, ka kārtējais uzbrukums Beļģijai ir jāvērtē kā uzbrukums visai Eiropai. Francijas prezidents Fransuā Olands savā uzrunā uzsvēra, ka vienlaikus uzbrukums liecina arī par to, ka terorisma draudi visā Eiropā palielinās.

Olands: Terorisma draudi ir ļoti lieli

"Vēlos paust savu solidaritāti, draudzību un līdzjūtību Beļģijas tautai un varas iestādēm, un uzsvērt visām cietušajām ģimenēm, ka domās esam kopā ar viņiem. Šoreiz terorisms ir skāris Beļģiju, tomēr patiesībā tas ir uzbrukums, kas ir vērsts pret visu Eiropu, un tas skar mūs visus. Mums ir jāatzīst, ka terorisma draudi ir ļoti lieli un turpina pieaugt," sacīja Olands.

Savukārt Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni uzsvēra, ka Beļģijā notikušais ir skaidrs atgādinājums tam, ka Eiropai uz augošajiem terorisma draudiem ir jāreaģē vienoti.

"Mēs vēl gaidām precīzākas ziņas par uzbrukumiem Briselē, tomēr jau šobrīd ir skaidrs, ka saknes tām sāpēm, kuras nākas ciest visam Eiropas reģionam, aug vienviet.

Tas nozīmē arī to, ka uz notiekošo mums ir jāreaģē vienoti un jānovērš radikalizācija, vardarbība un terorisms kopīgiem spēkiem," teica Mogerīni.

Mišels: Mums visiem ir jāsaglabā miers

Arī terora aktos cietušās Beļģijas premjers Šarls Mišels savā uzrunā kā būtiskāko akcentēja nepieciešamību pēc solidaritātes gan valsts iedzīvotāju, gan arī eiropiešu vidū.

"Es vēlos uzsvērt, ka šajā traģiskajā un mūsu valstij melnajā laikā mums visiem ir jāsaglabā miers un solidaritāte.

Mēs šobrīd pārdzīvojam ļoti sarežģītu mirkli, bet mums tas ir jāpārdzīvo vienotiem un solidāriem," teica Mišels.

Savukārt Latvijas ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs ("Vienotība") pievērsa uzmanību tam, ka Eiropai būtu jāuzsāk ciešāka sadarbība, arī strādājot karstajos punktos ārpus Eiropas Savienības.

"Tas tikai apliecina nepieciešamību ne tikai cieši strādāt un koordinēt rīcību starp dažādu valstu specdienestiem, bet arī nepieciešamību daudz aktīvāk strādāt, lai arī ārpus Eiropas Savienības tie karstie punkti, kas ir - kā Sīrija, kā Lībija – ka politiskā situācija tiktu noregulētu, un tā vietā, lai izcīnītu pilsoņu karu, tā vietā lai cīnītos paši savā starpā, mēs visi varētu apvienot spēku cīņā pret starptautisko terorismu," sacīja Rinkēvičs.

Savukārt ASV prezidents Baraks Obama, kurš šobrīd ieradies vēsturiskā vizītē Kubā, pauda, ka Briseles terora akti ir atgādinājums, ka pasaules iedzīvotājiem neatkarīgi no rases, reliģijas vai tautības, ir jāapvienojas cīņai pret globālo terorismu.

Sprādzieni, panika, kliedzieni

Divas spēcīgas eksplozijas Briseles lidostā nogranda nedaudz pēc plkst.8 no rīta pēc vietējā laika, liekot cilvēkiem panikā bēgt. Sprādzieni notika zālē, kur cilvēki, ierodoties lidostā, reģistrējas lidojumiem vēl pirms tālākajām drošības pārbaudēm.

Eksplozijas vilnis izsita visus zāles logus. Viens sprādziens noticis pie ASV lidsabiedrības "American Airlines" reģistrācijas punkta, bet otrs - pie Beļģijas nacionālās lidsabiedrības "Brussels Airlines" reģistrācijas punkta.

Beļģijas ziņu aģentūra "Belga" vēstīja, ka pirms abiem sprādzieniem bijuši dzirdami šāvienu trokšņi un kliedzieni arābu valodā.

Raidsabiedrība RTBF ziņoja, ka notikuma vietā atrasta Kalašņikova triecienšautene. Mediji arī vēstīja, ka atrasta neuzsprāgusi pašnāvnieka josta. Vēlāk pēcpusdienā armijas sapieri neitralizēja aizdomīgu paku, kas atrasta Briseles lidostā.

Briseles lidosta, kas ir starp lielākajām Eiropā un gadā apkalpo 23 miljonus pasažieru, tika evakuēta. Otrdien visi reisi ir atcelti, un lidosta paziņoja, ka "šobrīd nav piespējams pateikt", kad tā atkal atvērsies.

Pēc lidostas sprādziens metro

Aptuveni pēc stundas 12 kilometru attālumā Briseles centrā nogranda vēl viens – trešais sprādziens. Eksplozija notika vienā no metro vilciena vagoniem brīdī, kad tas atradās Mālbēkas metro stacijā. Tā atrodas tā dēvētajā Briseles Eiropas kvartāla sirdī, vien pārsimts metrus no Eiropas Komisijas ēkas. Pēc sprādziena no metro izejas uz ielas vēlās dūmu un putekļu mākoņi.

Tajā brīdī pazemē sprādziena dēļ netālu metro tunelī starp stacijām apstājās arī kāds cits vilciens.

Atskanēja automātiskais paziņojums, ka metro „līnijā tikko noticis negadījums” un šobrīd tiek mēģināts „atrisināt problēmu".

Pasažiera, portāla „Euractiv” žurnālista Evansa Lamosa nofilmētajā video vēlāk redzams, kā pustumsā, ko izgaismo tikai tuneļa lampas, cilvēkus evakuē un kājām ved uz nākamo metro staciju.

Arī šajā apkaimē mediji vēlāk ziņoja par nelielām eksplozijām, kad sapieri iznīcināja kādu aizdomīgu paku.

Eiropas Savienības institūciju darbiniekus aicināja vai nu palikt mājās, vai iekštelpās.

Pēc trešā sprādziena tika slēgta visa Briseles sabiedriskā transporta kustība – metro, tramvaji un autobusi apstājās. Vēlāk pēcpusdienā Beļģijas nacionālais krīžu centrs paziņoja, ka sabiedriskā transporta kustība tiek atjaunota daļēji un par pastiprinātiem drošības pasākumiem.

Beļģijā augstākais terorisma draudu līmenis

Sprādzienos Briseles lidostā un metro stacijā gājuši bojā vismaz 30 cilvēki. Par to ziņo aģentūra "Reuters", atsaucoties uz Beļģijas amatpersonām. 

Visā Beļģijā izsludināts augstākais terorisma draudu līmenis. Beļģijas prokuratūra visus trīs sprādzienus kvalificējusi kā teroraktus, un izmeklēšana uzticēta federālās prokuratūras pretterorisma nodaļai. Varasiestādes apstiprinājušas, ka vismaz vienu no sprādzieniem lidostā sarīkojis terorists pašnāvnieks.

Beļģijā izsludinātas trīs dienu nacionālās sēras.

Atbildību par Briseles terorkatiem uzņēmies radikālais džihādistu grupējums "Daīš" jeb "Islāma valsts.” Ar to saistītas ziņu aģentūras "Amaq" izplatītajā paziņojumā teikts, ka uzbrukumi vērsti pret Beļģiju – „valsti, kas piedalās starptautiskajā koalīcijā” pret grupējumu.

Daudzas valstis pastiprina drošības pasākumus

Uzbrukumi Briselē notika četrus mēnešus pēc Parīzes teroraktiem novembrī, kad bojā gāja 130 cilvēki. Arī par tiem atbildību uzņēmās grupējums "Daīš". Pirms dažām dienā Beļģijas policija Briselē arestēja galveno aizdomās turēto saistība ar Parīzes uzbrukumiem Salahu Abdeslamu.

Drošības pasākumus pēc uzbrukumiem pastiprinājušas arī Beļģijas kaimiņvalstis un citviet Eiropā. Tostarp pastiprināti drošības pasākumi Francijas, Vācijas, Nīderlandes un Lielbritānijas lidostās, sabiedriskajās vietās un arī uz robežām. Arī ASV policija paziņoja, ka Ņujorkā un Vašingtonā tāpat pastiprināti drošības pasākumi, izvietojot elites pretterorisma spēkus dzelzceļa stacijās un vietās, kur pulcējas daudz cilvēku.

Parīze paziņojusi, ka solidaritātē ar Beļģiju Eifeļa torni izgaismos Beļģijas nacionālā karoga krāsās – melnā, dzeltenā un sarkanā. 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti