Pasaules panorāma

Vīrusa izraisītā krīze ASV: bezdarbs, parādi un ieroči

Pasaules panorāma

Karš un miers: Covid-19 bruņotajos konfliktos

Bez pajumtes Covid-19 krīzes laikā

Pasaules pilsētas meklē risinājumus bezpajumtnieku izmitināšanai Covid-19 laikā

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Covid-19 izplatība izgaismo vēl vienu skarbo realitāti – bezpajumtniekus, kuri izrādās viena no trauslākajam sabiedrības grupām, kas var gan vieglāk saslimt, gan pārnēsāt vīrusu. Pasaules lielās pilsētas, kuras sastopas ar šo problēmu, ir spiestas meklēt dažādus, sākotnēji pat neiedomājamus risinājumus, lai vīrusa krīzes laikos rastu pagaidu mājvietu tiem, kuriem tās nav.

Krievija, Maskava, baznīcas pagalms. Pilsētas bezpajumtnieki pulcējas rindā, lai sagaidītu palīdzību. Vladimiram pārsien ievainoto kāju. Parastā dienā būtu citādi, bet tagad neviena pilsētas slimnīca Covid-19 izplatības laikā nav gatava viņu pieņemt. Vienīgā cerība ir brīvprātīgie un nevalstiskās organizācijas (NVO).

"Protams, mēs darām visu, ko spējam, lai gadījumā, ja tiek noteikta strikta karantīna, mēs joprojām varētu doties pie cilvēkiem. Tiem, kuri ir uz ielas, nav kur iet un viņi nevar pašizolēties," teica Krievijas NVO darbiniece Lana Žurkina.

Vājās imūnsistēmas un antisanitāro apstākļu dēļ tieši bezpajumtniekiem ir augsts risks inficēties ar jauno vīrusu, bet vismaz Krievijā šī cilvēku grupa ir ārpus valdības redzesloka, un arī tie, kuriem sākotnēji ir vieglas slimības pazīmes, dažu nedēļu laikā mirst no smagas pneimonijas.

Arī daudzviet rietumvalstīs, piemēram, Vācijā,  patversmes piesardzības dēļ ir slēgtas, taču,  Frankfurtē pie Mainas mājvietu tā saucamajā “tukšajā laikā” bezpajumtniekiem piedāvā gan viesnīcas, gan viesu mājas, gan jauniešu hosteļi. "Šī ideja tika ļoti labi uztverta. Bezpajumtnieki ir tiešām priecīgi, ka viņiem tagad ir, kur palikt. Viņi daudz uzturas istabās, skatās televizoru un kārtīgi izguļas," saka viesnīcas menedžeris Johanness Jungs.

Savukārt par pavisam neordināru risinājumu domā Čehijas galvaspilsētā Prāgā, kur bezpajumtnieku patversmi krīzes situācijā plāno ierīkot pieaugušo izklaides vietas “Showpark” tā sauktajā bordelī. To apskatīt ieradušās pat pašvaldības amatpersonas, lai pārliecinātos, ka tas atbilst pagaidu patversmes nosacījumiem. Šis bordelis, starp citu, ir viens no tā saucamajiem “nebūtiskajiem” biznesiem, ko Prāgas pašvaldība iepriekš slēdza nolūkā ierobežot vīrusa izplatīšanos.

“Neviens no mums nav pieredzējis šādu krīzes situāciju, un tā kā šī vieta tagad ir vakanta un mēs to varam saprātīgi izmantot, tad – uz priekšu!" tā menedžeris Zbineks Matela.

Amerikas Savienotajās Valstīs, Lasvegasā, kur ir liels bezpajumtnieku skaits, pagaidu mītnes iekārtotas automašīnu stāvvietās zem klajas debess. Arī šeit vīrusa dēļ ir slēgtas parastās patversmes. Lasvegasas pašvaldība nenoliedz, ka šis ir pagaidu risinājums, bet arī neatļauj iekārtot patvērumu slēgtās telpās, piemēram, izstāžu vietās, teātros, viesnīcās vai arī slavenajās spēļu zālēs, kas tagad ir tukšas, norādot, ka tās var noderēt Covid-19 slimniekiem, ja tāda vajadzība radīsies.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti