«Pasaules panorāmas» TOP3 šonedēļ: Davosa, Tramps un Ķīna

Davosā sākas Starptautiskais ekonomikas forums, ASV Senātā – impīčmenta prāva pret prezidentu Donaldu Trampu, bet Ķīna satraucošā gaisotnē gaida jauno, metāla žurkas gadu.

Pasaules varenie un ietekmīgie tiekas Davosā

Kā ik gadu uz Šveices kūrortu Davosā devušies pasaules ietekmīgāko valstu līderi, vadošie ekonomisti un lielo korporāciju vadītāji. Pasaules ekonomikas forumu iezīmējis jaunākais Starptautiskā Valūtas fonda ziņojums, kurā prognozēta pasaules vidējo ekonomisko izaugsmes tempu palēnināšanās, īpaši skarot lielās attīstības valstis – Indiju un Ķīnu.

Forumā paredzēts runāt par nepieciešamajām pārmaiņām globālajā kapitālismā – virzīšanos prom no tā dēvētā “akcionāru kapitālisma”, kad galvenais ekonomikas virzītājspēks ir akcionāru peļņa, uz visu iesaistīto pušu, tostarp plašākas sabiedrības interesēm.

Kā jau pēdējā laikā ierasts – neiztrūkstoša būs arī klimata tematika, un viesu vidū šogad ir arī zviedru pusaudze Grēta Tūnberga, kuras pieteiktie “skolas streiki” par klimata pārmaiņām radījuši plašu rezonansi ekonomiski attīstītajās valstīs un veicinājuši diskusijas par paaudžu atbildību klimata pārmaiņu kontrolēšanā.

Tāpat daudzi sekos ASV prezidenta Donalda Trampa teiktajam Davosā, mēģinot prognozēt, kā turpmāk varētu attīstīties globālie tirdzniecības konflikti, kurus ASV prezidents uzsācis, lai “liktu Ameriku pirmajā vietā”.

Uz Davosu šogad dodas arī Latvijas prezidents Egils Levits, viņš uzstāsies diskusijā "Draudi mūsdienu Rietumu demokrātijai".

Vai Donaldam Trampam draud atlaišana?

Kamēr ASV prezidents Donalds Tramps apmeklēs Davosu, ASV Senāts pret viņu sāks impīčmenta prāvu, kurā izskatītas apsūdzības par prezidenta pilnvaru pārkāpšanu.

Tiek prognozēts, ka Trampu atbalstošais republikāņu vairākums apsūdzības noraidīs un prezidenta atlaišanai nebūs iespējams iegūt nepieciešamo divu trešdaļu senatoru balsu.

Uzsākot juridisko cīņu ar savu pretinieku, ASV Kongresa pārstāvju palātas demokrātu vairākums izvirzījis divas apsūdzības.

Pirmā ir varas ļaunprātīga izmantošana. Prezidents tiek vainots par spiediena izdarīšanu pret Ukrainas prezidentu Volodimiru Zelenski, telefonsarunā aicinot viņu sākt izmeklēšanu par Trampa politiskā konkurenta Džo Baidena dēla biznesa interesēm Ukrainā. Apsūdzība tiek pamatota ar to, ka Trampa administrācija paralēli bija iesaldējusi 400 miljonu ASV dolāru vērtu finansiālo palīdzību Ukrainai.

Otrā pret Trampu celtā apsūdzība saistīta ar mēģinājumiem traucēt izmeklēšanai, jo prezidents nesadarbojās ar Kongresa impīčmenta izmeklēšanas komisiju un aizliedza liecināt saviem padomniekiem.

Impīčmenta prāvai būs iespējams sekot tiešraidē angļu valodā ASV televīzijas kanāla PBS tiešraidē pulksten 17.30 pēc Latvijas laika.

Ķīnas jaunais gads – ar bažām par vīrusu un nemieriem Honkongā

25. janvārī Ķīnā un citās Dienvidaustrumāzijas valstīs tiks sagaidīts jaunais gads, ko mēdz dēvēt arī par pavasara festivālu. Tomēr šogad ar Jaungada svinībām saistās bažas.

Svētkos cilvēki daudz ceļo valsts iekšienē, un šajā laikā valstī izplatījies satraukums par nezināmu respiratoro vīrusu. Oficiāli apstiprināti vairāk nekā simt saslimšanas gadījumu, taču tiek pieļauts, ka patiesais saslimušo skaits varētu būt jau pārsniedzis tūkstoti.

Vīruss līdzinās SARS (smagajam akūtajam respiratorajam sindromam), kura uzliesmojumā tūkstošgades sākumā zaudēja dzīvību vairāki simti cilvēku, bet saslima gandrīz 10 000.

Tiek prognozēts, ka daudzi no Jaungada svinētājiem šogad nedosies uz līdz šim populāro iekšējā tūrisma galamērķi – Honkongu. Tas saistīts ar ilgstošajiem protestiem un nemieriem par autonomās teritorijas demokrātisko brīvību un līdzšinējo privilēģiju ierobežošanu.  

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti