Rīta Panorāma

I. Ziedoņa fonds «Viegli» ieskandinās svētkus ar izzinošu notikumu bērniem

Rīta Panorāma

Lupes Eglīte

«Pasaules panorāma» prognozē. TOP3 notikumi ārzemēs šonedēļ

Ar ārkārtas vēlēšanām Lielbritānijā mēģinās izkļūt no kārtējā “Brexit” strupceļa, sarunas Normandijas formātā noslēdzas ar parakstītu dokumentu, kurā solīts spert soļus miera nodrošināšanai Austrumurkainā, bet uz Starptautisko tiesu Hāgā dodas Nobela miera prēmijas laureāte Aunga San Su Čī, lai aizstāvētu savu valsti apsūdzībās par genocīdu pret rohindžu minoritāti.

Lielbritānijas ārkārtas velēšanas – neskaidrs iznākums un “Brexit” liktenis

Pēc kārtēja’”Brexit” termiņa beigšanās 31. oktobrī un pārcelšanas uz 31. janvāri Lielbritānijā izsludinātas vēl vienas ārkārtas vēlēšanas. Ceturtdien gaidāmajā balsojumā Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons cer iegūt vairākuma atbalstu konservatīvajiem spēkiem, lai Lielbritānijas izstāšanās no Eiropas Savienības netiktu novilcināta vēl ilgāk.

Pēdējā uzrunā vēlētājiem viņš brīdināja britus, ka viņa politisko konkurentu leiboristu uzvara nozīmētu vēl divus jaunus referendumus – gan vēlreiz par izstāšanos no Eiropas Savienības, gan arī vēl vienu Skotijas neatkarības referendumu, kas, viņaprāt, haosu tikai padziļinātu. Tikmēr leiboristu līderis Džeremijs Korbins vēlas pārskatīt panākto vienošanos un tuvināt Lielbritāniju risinājumam, kas maksimāli saglabātu tuvumu Eiropas vienotajam tirgum, bet liberāldemokrāti gatavi uzreiz atcelt ierosināto 50. paragrāfu par izstāšanos.

Normandijas formāta sarunas – panākts progress situācijas stabilizēšanai Austrumukrainā

Parīzē notikušajās Normandijas formāta sarunās, kurās piedalījās Krievijas, Ukrainas un Francijas prezidenti, kā arī Vācijas kanclere, panākta pirmā vienošanās par situācijas uzlabošanu Austrumukrainā pēdējo trīs gadu laikā.

Kopīgi parakstītais dokuments paredz, ka līdz gada beigām vajadzētu notikt gūstekņu apmaiņai starp abām karojošajām pusēm pēc formulas “visi pret visiem”, bet karaspēks no abām pusēm tiks atvilkts vēl no trīs apdzīvotām vietām. Ja šie soļi tiks realizēti bez aizķeršanās, tas var likt pamatus vēl vienai sanāksmei šajā formātā, kur jau tiktu runāts par iespējamām vietējām vēlēšanām Ukrainas nekontrolētajā valsts daļā Doņeckas un Luhanskas apgabalos, kā arī par pilnīgu Ukrainas kontroles atjaunošanu pār robežu ar Krieviju. Tomēr paziņojumi par nepiekāpšanos šajā jautājumā no abām pusēm liecina, ka šis process nebūs viegls.

Mjanma stājas starptautiskās tiesas priekšā saistībā ar  apsūdzībām genocīdā pret rohindžiem

Hāgā šodien ierodas Mjanmas faktiskā politiskā līdere Auna San Su Čī, lai aizstāvētu savu valsti pret apsūdzībām genocīdā pret rohindžu minoritāti. Viņai pašai tika piešķirta Nobela miera prēmija saistībā ar ilgstošo nevardarbīgo pretošanos pret Mjanmas militāro huntu, kas vainagojās ar militārās diktatūras pakāpenisku demontāžu. Taču vienlaikus politisko pārmaiņu brīdī pēdējos gados Mjanmas armija ar daudzu ietekmīgu budistu mūku atbalstu sāka vērsties pret islāmticīgo rohindžu minoritāti.

ANO ziņo, ka, bēgot no etniski un reliģiski motivētās vardarbības, uz kaimiņvalsti Bangladešu bēgļu gaitās devušies aptuveni 700 000 rohindžu, lielākoties apmetoties islāmticīgājā Mjanmas kaimiņvalstī Bangladešā.

Auna San Su Čī tikmēr aizstāv savu valsti, apgalvojot, ka genocīds pret rohindžiem netika organizēts, un skaidrojot, ka armija veica militāras operācijas pret islāmistu kaujiniekiem. Šim viedoklim piekrīt daudzi Mjanmas iedzīvotāji, kas lielākoties rohindžus uzskata par nelegālajiem imigrantiem no Bangladešas, kas neiederas budismā balstītajā valsts kultūrā. Lai atbalstītu savu līderi pirms došanās uz Hāgu, Mjanmas lielākās pilsētas Jangonas ielās izgāja tūkstošiem viņas atbalstītāju.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti