«Pasaules panorāma» prognozē. TOP3 notikumi ārzemēs šonedēļ

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

Igaunijā pēc vēlēšanām tiks veidota jauna valdība, visticamāk, Reformu partijas vadībā, tikmēr pasaules uzmanība pievērsta jaunākajiem izaugsmes datiem no abām pasaulē spēcīgākajām ekonomikām – Ķīnas un ASV.

Igaunijā sāksies sarunas par jaunas valdošās koalīcijas izveidi
 

Igaunijas parlamenta vēlēšanu rezultāti bruģējuši ceļu uz Reformu partijas atgriešanos pie varas, kas ieguvusi aptuveni 30 procentus balsu. Reformu partija Igaunijā valdīja no 2005. līdz 2016. gadam, kad Reformu partijas valdību gāza tās koalīcijas partneri - sociāldemokrāti un nacionālkonservatīvā partija “Tēvzeme”, kas izveidoja jaunu valdību ar līdzšinējā premjerministra Jiri Ratasa Centra partiju.
 

Līdzšinējai valdošajai koalīcijai pēc aizvadītajām vēlēšanām vairs nav pietiekami daudz balsu, lai parlamentā nodrošinātu vairākumu. Līdz ar to Reformu partijai, visticamāk, būs jāizvēlas, vai veidot koalīciju ar Centra partiju, vai divām mazākajām bijušajām partnerēm.

Reformu partijas līdere Kaja Kallasa jau paziņojusi, ka abas mazās partijas ir ideoloģiski tuvākas, un viņa uz tām neturot ļaunu prātu par valdības gāšanu 2016. gadā. Ja viņai izdosies apstiprināt valdību, viņa kļūs par pirmo sievieti Igaunijas premjerministra amatā Igaunijas vēsturē.
 
Līdzšinējais premjerministrs Jiri Ratass uzsvēris, ka viņa partija gribētu turpināt strādāt valdībā. Tomēr Reformu partijai un Centra partijai, kuru tradicionāli atbalsta lielākā daļa krievvalodīgo Igaunijas iedzīvotāju, ir atšķirīgi viedokļi minoritāšu izglītības un pilsonības jautājumos.
 
Visas ievēlētās partijas nav gatavas runāt par valdības veidošanu ar parlamenta eiroskeptisko un nacionālistisko Konservatīvo tautas partiju, kas vēlēšanās izcīnīja trešo vietu ar aptuveni 17 procentiem balsu. Šī partija ir vienīgā, kurai pēdējo gadu laikā ievērojami palielināt savu biedru un atbalstītāju skaitu.

Ķīnas kompartijas kongress un piecgades plāns
 

Visas pasaules uzmanība šonedēļ pievērsta Ķīnai, kur otrdien sāksies Ķīnas kompartijas ikgadējais nacionālais kongress. Ķīnas premjerministrs Lī Kecjans tā laikā izziņos Ķīnas plānoto ekonomisko izaugsmi 2019. gadam. Ekonomisti gaida, ka tie būs aptuveni 6 procenti, kas ir nedaudz mazāk nekā pērn. Ķīnas ekonomiskā izaugsme pašlaik turpina palēnināties, tomēr joprojām ir ievērojami straujāka nekā Rietumu pasaulē.

Tāpat kongresa laikā tiks apstiprināts piecgades attīstības plāns. Kopumā noskaņojums ir diezgan pesimistisks. Pērn decembrī Ķīnas Finanšu ministrija brīdināja, ka kompartijas funkcionāriem jārēķinās ar tēriņu samazināšanu un būs jāsavelk jostas.
 
Pagājušā gada Nacionālā kongresa laikā savu varu iecementēja Ķīnas prezidents Sjī Dziņpins, kura uzstāšanās būs galvenais kongresa politiskais notikums. Šogad no viņa netiek gaidīti skaļi paziņojumi, taču

līderis varētu paziņot par gaidāmajām ekonomiskajām reformām, daļu no kurām pieprasījušas Savienotās Valstis.
 

Aizvadītajā piektdienā Sjī Dziņpinam izdevās pārliecināt Donaldu Trampu neizsludināt papildu tarifus 200 miljardu ASV dolāru apmērā un aizkulisēs izskan, ka abu pasaules lielāko ekonomiku līderi ir tuvu kompromisam, ar kuru tiktu izbeigts prezidenta Trampa aizsāktais tirdzniecības karš.

Jaunākie dati par ASV ekonomiku – izaugsme turpinās, bet arī bažas par krīzi
 

Šonedēļ gaidāma jaunāko datu publicēšana par bezdarba līmeni ASV. Gaidāms, ka tas būs nedaudz virs četriem procentiem. Tas ir neliels kāpums, salīdzinot ar iepriekšējiem rādītājiem. Tomēr kopumā šie skaitļi liecina, ka nodarbinātība ASV joprojām izdodas noturēt augstākajā līmenī pēdējā pusgadsimta laikā.
 
ASV prezidents Donalds Tramps to saista ar savu realizēto ekonomisko politiku, kuras galvenais lozungs ir “Amerika pirmajā vietā”. Tāpat ASV prezidents uzsvēris, ka grib nodrošināt ikgadējo ekonomisko izaugsmi 3 procentu apjomā. Jaunākie dati liecina, ka pērnā gada pēdējā ceturksnī ekonomika auga par 2,6%, kas ir neliels kritums, salīdzinot ar kopējo gada izaugsmi – 2,9%.
 
Tikmēr daļa ekonomikas vērotāju bažījas, ka šī izaugsme un zemais bezdarba līmenis ilgi vairs neturpināsies.

Nesenā ASV nacionālās uzņēmējdarbības ekonomikas asociācijas aptaujā secināts - lielākā daļa uzņēmējdarbības vides ekonomistu uzskata, ka ASV ieslīgs ekonomiskajā recesijā 2020. vai 2021. gadā.

 
Ekonomiskā situācija būs viena no centrālajām tēmām priekšvēlēšanu kampaņas laikā pirms nākamgad rudenī gaidāmajām prezidenta vēlēšanām, kurās ASV pilsoņi izšķirs, vai republikānis Donalds Tramps tiks pārvēlēts uz otro termiņu.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti