Rīta Panorāma

Mūsdienīga izglītība ikvienam jaunietim Latvijā. Intervija ar Zani Oliņu.

Rīta Panorāma

Intervija ar ārlietu ministru Edgaru Rinkēviču

Intervija ar Inu Strazdiņu par ārlietu aktualitātēm

«Pasaules panorāma» prognozē. TOP notikumi: 11.septembra atcere un Eiropā spriež par klimatu

Šonedēļ pasaulē uzmanības centrā būs 11.septembra teroraktu atcere un Afganistānas miera sarunas, kā arī eirogrupas ministru sanāksme, kurā spriedīs arī par klimatu – prognozē LTV raidījums “Pasaules panorāma”.

11. septembra teroraktu atcere

Šonedēļ apritēs 18 gadi kopš 11. septembra teroraktiem ASV. Lai gan šim notikumam nav apaļa gadskārta, tomēr, protams, to atceras ik gadu.

Pēc 2001. gada 11. septembra notikumiem NATO sāka operācijas Afganistānā, un tas bija ļoti smags vairāk nekā desmit ilgs karš ar “Taleban”. Nu jau piecus gadus NATO un ASV savu spēku klātbūtni Afganistānā ir būtiski samazinājušas, taču situācija joprojām nav mierīga. Afganistāna ir konflikta punkts, kur savus spēkus nostiprina arī grupējums “Daīš” jeb “Islāma valsts”.

Taču tagad notiek mēģinājumi rast mieru ar talibiem. ASV bija sākušas miera sarunas, taču pirms dažām dienām notikušie sprādzieni Kabulā, kur bojā gāja 12 cilvēki un arī ASV karavīrs, raisīja asu ASV prezidenta Donalda Trampa reakciju, kurš paziņoja, ka miera sarunas ar talibiem pārtrauc. Viņš bija paredzējis miera sarunas ASV, kurās piedalītos gan “Taleban” pārstāvji, gan Afganistānas prezidents Ašafs Gani. Un šī situācija nav izdevīga nedz Gani, jo jau septembra nogalē ir Afganistānas prezidenta vēlēšanas, nedz Trampam, jo viņš ir apsolījis pilnībā izvest ASV karavīrus no Afganistānas. Un tas Trampam, kurš cer uz pārvēlēšanu, ir būtisks punkts.

ES spriež par klimatu

Somijā tiksies eirozonas finanšu ministri, un viens no sarunu jautājumiem būs klimata izmaiņas.

Somija patlaban ir Eiropas Savienībā (ES) prezidējošā valsts, kas tādēļ uzņem pie sevis eirogrupas ministrus. Eirozonas pārstāvjiem allaž ir daudz tematu, jo jāseko līdzi tam, vai vienotā valūta – eiro – ir drošībā un vai valstis ievēro finanšu noturības standartus.

Bet šoreiz viens no jautājumiem būs klimats, kas arvien vairāk ienāk pasaules politikas dienaskārtībā. Proti, kā paredzēt šo izmaiņu riskus, kas ietekmēs absolūti visas jomas.

Arvien uzmanības lokā ir arī “tirdzniecības kari” pasaulē. Tie būtiski ietekmē Vācijas ekonomiku, kas varētu negatīvi atsaukties uz visu eirozonu kopumā.

Reportāžas no Maskavas un Igaunijas

LTV raidījumā “Pasaules panorāma”, kas skatāms trešdienās, šonedēļ gaidāmas divas reportāžas: no Maskavas un no Igaunijas.

LTV korespondents Toms Pastors ar operatoru Aigaru Kovaļevski devās atspoguļot Maskavas domes vēlēšanas. Raidījumā analizēs pieredzēto.

Tikmēr LTV korespondente Ina Strazdiņa pabija Igaunijā, kur skaidroja, kā mūsu kaimiņos vērtē drošību. Igauņu žurnālisti nesen ir atklājuši, ka valstī uzturas ASV militāro spēku specvienība un ASV arī gatavojas vērienīgām investīcijām robežu stiprināšanā. Saruna arī par to, kā igauņi vērtē Lielbritānijas aiziešanu no ES un kā tas atsauksies uz drošību, jo tieši Lielbritānija Igaunijā vada NATO kaujas grupu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Pasaulē
Ziņas
Jaunākie
Interesanti