Pasaules līderu gadu mijas uzrunās vārdu kaujas un vecie strīdi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pasaules valstu līderu uzrunās gadu mijā bija ne tikai laba vēlējumi, bet arī vārdu kaujas un vecie strīdi. ASV prezidents Donalds Tramps piedraudējis Irānai, Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns paziņojis par kodolizmēģinājumu un raķešu izmēģinājumu atsākšanu, bet Francijas prezidents paudis apņēmību nepiekāpties streikotājiem. 

Laikā, kad pār Ņujorkas skvēru nolaidās slavenā kristāla bumba un jaunā gada sagaidītāji ieslīga konfeti jūrā, mijot jaunās desmitgades pirmos skūpstus, Irākas galvaspilsētā Bagdādē no helikopteriem desantējās 750 amerikāņu karavīru. Viņiem uzdots nodrošināt kārtību pēc vardarbīgajiem šiītu protestiem, kas bija vērsti pret ASV vēstniecību. Jaunākais saspīlējums Bagdādē atsaucis atmiņā traģiskos notikumus 2012. gadā Lībijas pilsoņu karā, kad uzbrukumā ASV vēstniecībai tika nogalināts vēstnieks un vairāki citi amerikāņi.

“Bengazi nekad vairs neatkārtosies! Bagdādē tagad ir mūsu labākie kareivji, kas tur ieradās ļoti ātri, tiklīdz ieraudzījām, ka var būt problēmas. Tagad to vairs nebūs, un es gribu pateikties arī Irākas valdībai par sadarbību,” sacīja ASV prezidents Donalds Tramps.

Tikmēr ar starptautiskai sabiedrībai satraucošu paziņojumu gadu sācis Ziemeļkorejas diktators Kims Čenuns. Viņš paziņojis, ka pārtrauc kodolieroču un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumu moratoriju, atbildot uz ASV un Dienvidkorejas militārām mācībām. Turklāt pavisam drīz Phenjana demonstrēšot jaunu stratēģisko ieroci.

Par spīti Ķīnas līderu aicinājumiem uz mieru jau atkal nemierīga gadu mijā bija Honkonga. Kārtējās demonstrācijas arī šoreiz ātri vien pārauga cīņās ar kārtības sargiem.

Problēmas ar protestiem ir ne tikai Ķīnas prezidentam Sji Dziņpinam, bet arī Francijas prezidentam Emanuelam Markonam. Viņš uzrunā solīja neatteikties no pensiju sistēmas reformas plāniem, kuru dēļ notiek ilgstoši streiki un tika arī pamatīgi pabojāti daudzu francūžu gadu mijas ceļošanas plāni.

“Es saprotu, ka pārmaiņas mēdz būt satricinošas. Taču bailes nedrīkst mūs paralizēt – ir tik daudz darāmā! Es arī saprotu, cik sāpīgi var būt dažkārt pieņemtie lēmumi, radot bažas un pretestību. Taču pensiju reforma, kuru esmu solījis un kuru atbalsta valdība, tiks veikta. Tāpēc, ka tas ir projekts, kas veicinās taisnīgumu un sociālo progresu,” sacīja Makrons.

Savukārt otrpus Lamanšam – Londonā – Lielbritānijas premjerministrs Boriss Džonsons savas valsts iedzīvotājiem solīja spožāku nākotni ārpus Eiropas Savienības un apliecināja, ka “Brexit” notiks jau šā mēneša beigās:

“Mēs būsim ārā no Eiropas Savienības un varēsim sākt paši savu ceļu kā suverēna valsts, atgūstot kontroli pār mūsu naudu, likumiem, robežām un tirdzniecību. Un ar šo pārliecību mēs atjaunosim uzticību mūsu cilvēkiem un uzņēmumiem un palīdzēsim uzsākt milzīgu investīciju vilni. Un tas būs tikai sākums,” sacīja Džonsons.

Sākums tas būs arī Lielbritānijas jauno tirdzniecības attiecību veidošanai ar Eiropas Savienību. Bet beigām šogad varētu tuvoties ASV un Ķīnas tirdzniecības strīds. Donalds Tramps vecgada vakarā noteica datumu – 15. janvāri, kad abas puses varētu parakstīt jaunu tirdzniecības paktu, faktiski izbeidzot 2018. gada janvārī aizsākto strīdu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti