Pasaules līderi aicina Erdoganu nepārsteigties ar nāvessoda atjaunošanu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem.

Pēc neveiksmīgā valsts apvērsuma mēģinājuma Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans ir paziņojis, ka apsver atjaunot nāvessodu, lai sodītu apvērsuma rīkotājus. Ārvalstu līderi jau nedēļas nogalē lūguši Erdoganu nepārsteigties. 

"Mēs vairs nevaram vilcināties, jo šajā valstī tiem, kuri rīko apvērsumu, par to ir jāsamaksā," tā pavēstījis Turcijas prezidents Redžeps Tajips Erdogans, norādot, ka apsvērs iespēju atjaunot nāvessodu.

To pieprasījuši tūkstoši viņa atbalstītāju, kuri izgājuši ielās, izsakot atbalstu Erdogana varai. Uz šādu notikumu attīstību ar lielām bažām raugās pasaulē.

No nāvessoda Turcija oficiāli atteicās jau pirms 12 gadiem - 2004.gadā, lai tuvinātos iespējai iestāties Eiropas Savienībā. Šajā procesā atteikšanās no nāvessoda ir viens no būtiskākajiem nosacījumiem.

Ja Turcija atjaunotu nāvessodu, tai būtu jāaiziet gan no Eiropas Padomes, kas ir organizācija, kura apvieno vairākas valstis, arī tās, kuras nav Eiropas Savienībā, bet ir priekšnosacījums, lai blokā iestātos.

Tas arī būtu nopietns iemesls Eiropas Savienībai pārtraukt visas līdzšinējās sarunas ar Turciju par iespējama bezvīzu režīma ieviešanu un turpmākām ciešākām attiecībām.

Tā būtu ārkārtīgi smaga dilemma, norāda eksperti, jo ir principi, no kuriem Eiropas Savienība nedrīkst atkāpties, un šajā situācijā arī pati Brisele būtu lielākā zaudētāja.

Turcija labi apzinās, ka par Eiropas Savienības dalībvalsti tik drīz nekļūs, un arī bezvīzu režīmu, kas, kā lēsts iepriekš, varētu būt ieviests līdz gada beigām, galu galā varētu tik drīz arī neiegūt, un to tik un tā baudītu visai maza sabiedrības daļa, kam ir biometriskās pases. Līdz ar to Turcijai šajā ziņā nav daudz ko zaudēt.

Savukārt Eiropas Savienībai Turcija ir ļoti nepieciešama, jo patlaban abas saista vairāku miljardu eiro vērts sadarbības līgums, kurā Brisele piešķir atbalstu, naudu bēgļu uzturēšanai, bet Turcija gādā, lai apturētu bēgļu straumes, kas no Sīrijas un citām valstīm cauri Turcijai dodas Grieķijas un Balkānu virzienā.

Ārvalstu līderi jau nedēļas nogalē lūguši Erdoganu nepārsteigties.

Vācijas kanclere Angela Merkele, aicinājusi nepārkāpt robežas un risināt situāciju demokrātijas un cilvēktiesību rāmjos. Līdzīgi izteicies arī ASV prezidents Baraks Obama, arī Francijas ārlietu ministrs Žans Marks Ero brīdināja Erdoganu neizmantot puča izgāšanos kā iespēju apklusināt savus oponentus. To lūgusi arī Eiropas Savienības augstā pārstāve ārlietās un drošības politikas jautājumos Federika Mogerīni.

“Tajā traģiskajā naktī bija nepieciešams aizsargāt demokrātiskās institūcijas, bet tas nenozīmē, ka likuma varu vairs nav jāņem vērā, gluži pretēji, valsts pašas labā, tieši to ir visvairāk jāaizsargā,” uzsvēra Mogerīni.

Daudzus arī uztrauc iespēja, ka bez nāvessoda Erdogans valsts un konstitūcijas drošības un stabilitātes vārdā nevairīsies uzlikt vēl ciešākus grožus visam, kas, viņaprāt, var apdraudēt mieru, tajā skaitā arī preses un vārda brīvībai.

Jau līdz šim ir bijis zināms, ka Erdogans necieši politiskos oponentus, un vai nu darbu ir zaudējuši vai vēl ļaunāk - nebrīvē ir nonākuši žurnālisti, sabiedriski aktīvi cilvēki, kuri ir atļāvušies kritizēt Erdogana izteikumus vai rīcību.

Nāvessoda atjaunošana Turcijā ļoti grūtā situācijā nostādītu arī NATO, kuras dalībvalsts Turcija ir, turklāt ir liels un svarīgs spēlētājs.

AFP ziņo, ka kopumā Turcijā kopš nakts uz sestdienu, 16.jūliju aizdomās par līdzdalību valsts apvērsuma rīkošanā aizturēti 7500 cilvēku un gandrīz 9000 amatpersonas ir atlaistas no darba.

Jau ziņots, ka aizvadītās piektdienas vakarā Turcijas lielākajās pilsētās - Ankarā un Stambulā sākās militāra apvērsuma mēģinājums, kuru apturēja valdības spēki. Dzīvību zaudēja vairāk nekā 260 cilvēku. Līdz šim aizturēti ap 7500 cilvēku, viņu vidū gan militārpersonas, gan arī tiesneši, un kā pavēstījis prezidents Erdogans – „tīrīšana turpināsies”. Pēdējās stundās Stambulā joprojām dzirdēti šāvieni, kad vairāki apvērsuma rīkotāji pretojušies drošības dienestu centieniem viņus aizturēt.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti