Pasaules ietekmīgākās valstis spriež par ciešāku sadarbību cīņā ar Covid-19 pandēmiju

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Pasaulei turpinot cīņu ar Covid-19 izplatību, Eiropas Komisija un Itālija piektdien Romā organizēja Globālo veselības samitu. Tā laikā pasaules ietekmīgāko valstu un organizāciju līderi piedāvājuši savu skatījumu uz to, kā izbeigt Covid-19 pandēmiju, tostarp apņemoties paātrināt vakcīnu ražošanu un to piegādāšanu arī nabadzīgākajām valstīm.

Pasaule nebija gatava

Veselība nav luksusa prece, bet gan valstu ekonomiskās un politiskās stabilitātes stūrakmens. Šāds apgalvojums ne reizi vien izskanēja Romā notiekošajā virtuālajā Globālajā Veselības samitā, uz kuru bija aicināti 20 pasaules ekonomiski attīstītāko valstu jeb G20 valstu līderi, kā arī starptautisko un reģionālo organizāciju un globālo veselības institūciju pārstāvji. Viņu mērķis ir dalīties līdzšinējā koronavīrusa apkarošanas pieredzē un domāt par nākotnes stratēģiju.

Latvijas Radio korespondents Uģis Lībietis par sanāksmi Romā
00:00 / 03:22
Lejuplādēt

Kā sanāksmes laikā norādīja ASV viceprezidente Kamala Harisa, gūtās mācības var būt visai rūgtas, taču ASV ir liela apņēmība iesaistīties situācijas stabilizēšanā.

“Covid-19 gadījumā mēs varam būt vienisprātis, ka pasaule nebija gatava. Globālā līmenī bija tikai daži instrumenti, kas veicinātu gatavību un bija milzīgi trūkumi tajā, kā izmērīt šo gatavību.

Tāpat līdz šim pastāvošie mehānismi, lai mērītu reaģēšanu un atbildību, darbojās pārāk lēnu. Tagad mums ir iespēja to visu mainīt, vēl pirms iestājas nākamā krīze. Un mums ir jāizveido jauns, ilgtspējīgs mehānisms, lai finansētu veselības drošību.”

Par taisnīgāku vakcīnu sadali

Arī Pasaules Veselības organizācijas vadītājs Tedross Adanoms Gebrejesuss norādīja uz trim galvenajiem uzdevumiem, uz kuriem pasaulei vajadzētu koncentrēties, lai kopīgiem spēkiem uzvarētu šo pandēmiju

“Pirmkārt, jāizbeidz šī pandēmija ar īpaši izstrādātiem sabiedrības veselības pasākumiem un taisnīgu vakcīnu sadali. Mēs aicinām G20 valstis pilnībā apmaksāt akseleratoru, kas caur “Covax” programmu palīdzētu dalīties ar vēl lielāku skaitu devu. Mēs pateicamies visām valstīm, kas ir paziņojušas par vakcīnu ziedošanu.

Otrkārt, ir jāstiprina veselības drošība gan nacionālā, gan globālā līmenī. Pasaules Veselības organizācija ir gatava strādāt ar visām dalībvalstīm, lai saglabātu pasauli drošāku, tostarp domājot par līgumu reaģēšanai uz pandēmijām. Mēs uzskatām, ka šāds līgums sniegtu ietvaru augsta līmeņa politiskajai atbildībai.

Un treškārt, mēs aicinām veicināt progresu virzībā uz universālu veselības aprūpi visās valstīs, kas būtu balstīta uz spēcīgu sākotnējo aprūpi.”

Mērķis: sapotēt lielāko daļu

Sanāksmes laikā izskanējuši jau vairāki konkrēti piedāvājumi. Piemēram, Starptautiskais Valūtas fonds ir piedāvājis 50 miljardu eiro vērtu plānu, lai izbeigtu Covid-19 pandēmiju. Šī plāna galvenais mērķis ir panākt vismaz 40% pasaules iedzīvotāju vakcinēšanu līdz 2021. gada beigām. Līdz nākamā gada beigām šim skaitlim būtu jābūt 60%.

Sasniegt šo mērķi būs diezgan sarežģīti, jo 40 procentu robeža pašlaik ir sasniegta ASV, Eiropas Savienībā šis skaitlis ir ap 20%, bet Āfrikas valstīs aptuveni viens procents.

Situāciju varētu uzlabot trīs vadošo vakcīnu izstrādātāju – “Pfizer”, “Moderna” un ”Johnson&Johnson” solījums zemāko ienākumu valstīm šajā un nākamajā gadā par zemāku cenu vai par brīvu novirzīt 3,5 miljardu vakcīnu. Eiropas Savienība no savas puses šim mērķim ziedos 100 miljonus vakcīnu.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti