Dienas ziņas

Pašvaldības brīdina par skolotāju trūkumu

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Davosā sācies Pasaules ekonomikas forums

Pasaules bagātie un ietekmīgie pulcējas Davosas forumā

Pēc pārtraukuma, kas saistīts ar Covid-19 pandēmiju, Šveices kūrortā Davosā šonedēļ atkal, kā ierasts janvāra vidū, Pasaules ekonomikas forumā pulcējās bagātie un ietekmīgie.

Davosā ieradušies ap 50 valstu līderi, bet šoreiz uz Davosu nav devušies ne ASV, ne Ķīnas, ne, protams, arī starptautiskās sabiedrības izstumtais Krievijas prezidents, nav arī Francijas prezidenta, britu premjera.

Arī dažas no lielajām tehnoloģiju kompānijām nepiedalās, jo šis arī viņiem ir grūts laiks daudzo atlaišanu dēļ. Nav arī krievu oligarhu. Bet šoreiz ir vairāk lielu uzņēmumu vadītāju.

Priekšpusdienā runāja Ukrainas pirmā lēdija Olena Zelenska un arī Eiropas Komisijas (EK) prezidente Urzula fon der Leiena. Tieši EK prezidentes runu uzmanīgi vēroja amerikāņi – Davosā ir ieradušies pārstāvji no ASV Kongresa, kas grib nomierināt Eiropas nervus saistībā ar ASV Inflācijas samazināšanas likumu — tas prezidenta Džo Baidena zaļās ekonomikas atbalsta plāns 369 miljardu dolāru vērtībā, kas ir saniknojis Eiropas Savienību.

Eiropa ir sašutusi par ASV protekcionismu, jo uzskata, ka ASV plānotie pasākumi kaitēs Eiropas uzņēmumiem, īpaši automašīnu ražotājiem, kā piemēram vācu un franču uzņēmumiem.

Galvenos pārmetumus no EK prezidentes saņēma Ķīna. Fon der Leiena grib, lai ASV un Eiropas nevis uzsāk subsīdiju sacensības, bet kopīgi vēršas pret Ķīnu.

"Ķīna ļoti subsidē savu rūpniecību un ierobežo Eiropas Savienības uzņēmumu piekļuvi saviem tirgiem. Mums joprojām ir jāstrādā un jātirgojas ar Ķīnu, jo īpaši, ja runa ir par Zaļo kursu. Bet mums ir jākoncentrē sava pieeja uz riska mazināšanu, nevis nesadarbošanos. Tas nozīmē izmantot visus mūsu rīkus, lai cīnītos pret negodīgu praksi, tostarp jauno ārvalstu subsīdiju regulu."

Interesanti, ka pēc fon der Leienas runāja arī Ķīnas vicepremjers, kurš īpaši uzsvēra, ka Ķīna ir pārvarējusi savu Covid-19 izplatības maksimumu un tās atveseļošanās ātrums ir pārsniedzis gaidīto – eksperti par to gan nav pārliecināti.

Tāpat Davosā ieradusies Baltkrievijas opozīcijas līdere Svjatlana Cihanouska, pret kuru otrdien Baltkrievijā uzsākts tiesas process par valsts nodevību.

Valsts prezidents Egils Levits piedalās Pasaules ekonomikas forumā Davosā

Davosas forumā piedalās arī Latvijas prezidents Egils Levits, kurš piedalījās diskusijā par demokrātijas nākotni. Tāpat otrdien Davosā tikās arī Latvijas, Lietuvas un Polijas prezidenti.

Tika pārrunāts atbalsts Ukrainai, kas jānotur, un starptautiskā tribunāla izveidošana Krievijas agresijas Ukrainā izmeklēšanai.

Levits ar Polijas prezidentu Andžeju Dudu un Lietuvas prezidentu Gitanu Nausēdu apsprieda formātu, kādā varētu veidot starptautisko tribunālu.

Tribunāls būtu vienlaikus juridisks un politisks instruments cīņā pret Krievijas agresiju, uzskata prezidenti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti