Pasaules panorāma

Krievija ar droniem pret Ukrainu izvērš psiholoģisko teroru

Pasaules panorāma

Pasaules panorāma - Krievija apšaudēm Ukrainā izmanto dronus; Kāda pasaulē ir situācija ar Covid-19?

"Starlink" satelītinternets Ukrainas kaujas laukā

Pasaules bagātākā cilvēka Maska idejas par Ukrainas piekāpšanos Krievijai izraisa neizpratni

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Amerikāņu miljardieris Īlons Masks ir sniedzis vērtīgu palīdzību Ukrainai cīņā pret Krievijas iebrucējiem, jo viņa uzņēmuma "SpaceX" nodrošinātais "Starlink" satelītpieslēgums internetam ir ļoti noderīgs kaujas laukā.

Taču vienlaikus Masks ir nācis klajā ar idejām par konflikta atrisināšanu, kas Ukrainai kategoriski nav pieņemamas. Masks uzskata, ka Ukrainai ir jāatsakās no okupētās Krimas pussalas, lai novērstu Trešo pasaules karu ar kodolieroču pielietošanu.

Dienvidāfrikā dzimušais amerikāņu uzņēmējs Masks pašlaik ir bagātākais cilvēks pasaulē; saskaņā ar "Forbes" datiem viņa bagātība tiek lēsta uz 209 miljardiem ASV dolāru. Masks ir saistīts ar virkni uzņēmumu, bet visvairāk viņš pazīstams kā elektromobiļu uzņēmuma "Tesla" īpašnieks un kosmonautikas uzņēmuma "SpaceX" vadītājs.

Viens no "SpaceX" produktiem ir "Starlink" interneta pieslēgums, kas tiek nodrošināts ar satelītu tīkla palīdzību. Tas izrādījies ļoti noderīgs Ukrainai, jo pēc Krievijas iebrukuma daudzviet bija bojāta mobilo sakaru un interneta infrastruktūra, bet "Starlink" termināļi ir viegli pārvietojami un šī sistēma darbojas arī nomaļos reģionos. Piemēram, Ukrainas armija to izmanto, lai koordinētu artilērijas uguni.

"Starlink" logo uz Ukrainas karoga fona
"Starlink" logo uz Ukrainas karoga fona

Gandrīz kopš paša kara sākuma "Starlink" satelīta interneta termināļi ir bijuši vitāli svarīga Ukrainas bruņoto spēku komunikācijas spēju sastāvdaļa. "SpaceX" satelīti ļāvuši Ukrainas spēkiem uzturēt sakarus vietās, kur sagrauta mobilo sakaru un interneta infrastruktūra.

Ukrainai kopumā ziedoti aptuveni 20 000 šādu satelītu termināļu, un, kā sociālajā vietnē "Twitter" apgalvoja pats Īlons Masks, uzņēmumam tas izmaksājis jau 80 miljonus dolāru, bet līdz gada beigām šī summa pārsniegšot 100 miljonus dolāru.

Augsto izmaksu dēļ "SpaceX" izskatījis iespēju vērsties pie Pentagona, lai šīs izmaksas palīdzētu segt no ASV valsts budžeta. Dokumenti, kas bija nonākuši ASV raidorganizācijas "CNN" rīcībā, liecina, ka uzņēmums sūtījis Pentagonam vēstuli, kurā minēts, ka "SpaceX" nespēs turpmāk ziedot satelīta termināļus un, karam turpinoties, nākamo 12 mēnešu laikā izmaksas sasniegšot 400 miljonus dolāru.

Arvien vairāk jautājumu par Maska nodomiem radušies arī pēc viņa publiskās komunikācijas "Twitter", ko Masks, starp citu, plāno iegādāties un pārņemt savā kontrolē.

Uzņēmējs nācis klajā ar idejām par miera plānu, kurā daudzi saskata Krievijai izdevīgākas pozīcijas. Maska priekšlikums par Krievijas un Ukrainas miera līgumu paredz, ka Krimas pussalai oficiāli būtu jākļūst par Krievijas sastāvdaļu.

Masks apgalvo, ka Krima piederējusi Krievijai jau kopš 1783. gada [kad tā tika iekļauta Krievijas impērijas sastāvā], bet tas mainījies pēc "Hruščova kļūdas" [1954. gadā toreizējais PSRS līderis Ņikita Hruščovs nolēma mainīt Krimas statusu, tā no Padomju Krievijas sastāvdaļas kļuva par Padomju Ukrainas sastāvdaļu].

Pēc ukraiņu domām, šie Maska izteikumi vārds vārdā atkārto Kremļa propagandu, ka Krima nekad neesot piederējusi Ukrainai un tieši Krievija esot tās likumīgā īpašniece.

Masks arīdzan uzskata, ka Ukrainai ir jānodrošina ūdens piegāde Krimai, bet pašai jāsaglabā neitrāls statuss [tātad jāatsakās no vēlmes pievienoties NATO].

Tāpat viņš uzskata, ka Doneckas, Luhanskas, Hersonas un Zaporižjas apgabalos, par kuru aneksiju pēc viltus referendumiem septembra beigās paziņoja Krievija, jāsarīko jauna balsošana ANO uzraudzībā. Ja tauta nobalsos par palikšanu Ukrainas sastāvā, Krievijai būtu jāatkāpjas no šiem reģioniem.

Masks saviem sekotājiem "Twitter" vietnē piedāvāja balsot par šo "miera plānu". Vairums balsotāju gan to noraidīja ar 59% pret 41%. Pēc Maska domām, Krievija un Ukraina galu galā tāpat nonāks līdz viņa plāna pieņemšanai, bet jautājums ir, cik cilvēku līdz tam ies bojā.

Masks apgalvo, ka viņa mērķis ir novērst Trešo pasaules karu ar atomieroču pielietošanu, kas nozīmētu cilvēces galu.

"Ja Krievijai būs jāizdara izvēle starp Krimas zaudēšanu vai kodolieroču pielietošanu kaujas laukā, viņi izvēlēsies otro variantu. Ja mēs atbildēsim Krievijai ar kodolieročiem, viņi atbildēs mums, un tas būs Trešais pasaules karš," spriež Masks.

Pēc viņa domām, Krievija nevar atļauties zaudēt Krimu, tāpat kā ASV vadība nebūtu gatava atteikties no Havaju salām.

Maska piedāvājums izraisīja kritikas vētru, daudziem tajā saskatot tikai Krievijai izdevīgus nosacījumus. Izskanēja arī apsūdzības, ka Masks šo piedāvājumu slepus pārrunājis ar Krievijas prezidentu Vladimiru Putinu. Masks gan apgalvo, ka ar Putinu esot runājis tikai vienreiz, pirms pusotra gada, un toreiz runa esot bijusi par kosmosa tehnoloģijām.

Atsevišķas Ukrainas amatpersonas uz Maska piedāvājumu reaģēja pat ļoti rupji, piemēram, Ukrainas vēstnieks Vācijā Andrijs Meļņiks vienkārši pasūtīja Masku "d..st".

Pēc tam arī Masks, šķietami apvainojies, apstiprināja Pentagonam sūtīto informāciju – "SpaceX" izskatot iespēju pārtraukt finansēt "Starlink" termināļus Ukrainai.

Bet vēlāk, emocijām šķietami sākot pierimt, atcēla izteiktos draudus par "Starlink" finansēšanas pārtraukšanu un atkal šķietami nostājās Ukrainas pusē.

"Pie velna… lai gan "Starlink" joprojām zaudē naudu un citi uzņēmumi saņem miljardus dolāru no nodokļu maksātājiem, mēs turpināsim finansēt Ukrainas valdību par brīvu."

Tomēr finansēšanas jautājums izgaismojis būtisku faktu – Ukraina pašlaik labi apzinās, ka tās spēja veiksmīgi karot ar Krieviju ir lielā mērā atkarīga no viena ASV tehnoloģiju uzņēmuma.

"Starlink" satelītus izmanto gan Ukrainas bruņotie spēki, gan valdība, gan dažādas nevalstiskās organizācijas un brīvprātīgie. Ar to palīdzību ne vien tiek nodrošināta komunikācija, bet arī pacelti gaisā droni, lai sūtītu video un koriģētu artilērijas uguni.

Ņemot vērā šo nozīmīgumu, vairākas Eiropas Savienības amatpersonas, piemēram, Lietuvas ārlietu ministrs Gabrieļus Landsberģis, izteikušās, ka būtu nepieciešams noslēgt kontraktu ar "SpaceX", izveidojot kopēju fondu, no kura tiktu segtas satelītu lietošanas izmaksas.

Tādējādi tiktu juridiski nostiprināta iespēja vērsties tiesā, ja Ukrainai vitāli svarīgais pakalpojums tiktu apturēts, un vairs nebūtu jāpaļaujas uz vienas personas lēmumiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti