Rīta Panorāma

Pašvaldībām jādara vairāk, lai uzlabotu cilvēkresursu pārvaldību

Rīta Panorāma

Mainās Lielbritānijas iedzīvotāju sastāvs un reliģiskā piederība

Pasaules AIDS diena

Pasaules AIDS dienā uzsver vienlīdzības veicināšanu un palīdzības pieejamību ikvienam

Ceturtdien, 1. decembrī, visā pasaulē tiek atzīmēta pasaules AIDS diena. Pasaules AIDS dienu ieviesa Pasaules Veselības organizācija 1988. gadā, un tā bija pirmā ieviestā globālā veselības diena. Tā ir iespēja cilvēkiem visā pasaulē apvienoties cīņā pret HIV, izrādīt atbalstu cilvēkiem, kas dzīvo ar HIV un pieminēt tos, kuri miruši no AIDS izraisītām slimībām. Šī gada tēma pasaules AIDS dienai ir vienlīdzība, lai novērstu diskrimināciju un veicinātu pakalpojumu un palīdzības pieejamību ikvienam.

Pasaules AIDS dienā uzsver vienlīdzības veicināšanu un palīdzības pieejamību ikvienam
00:00 / 04:28
Lejuplādēt

Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) HIV un AIDS programma ir galvenais virzītājspēks visaptverošai un koordinētai globālai rīcībai HIV un AIDS pandēmijas apkarošanā. ANO un tās partneri visā pasaulē ir izvirzījuši mērķi līdz 2030. gadam apkarot AIDS saslimšanu kā globālu veselības apdraudējumu. ANO HIV un AIDS programma kā vienu no galvenajiem uzdevumiem šī mērķa sasniegšanā min nevienlīdzības mazināšanu. Taču ANO HIV un AIDS programmas izpilddirektore Vinija Bjanima norādīja, ka pasaule šobrīd nav uz pareizā ceļa.

"Šobrīd globāli mēs neesam uz pareizā ceļa, lai izbeigtu saslimšanu ar AIDS līdz 2030. gadam, kā vienojās visas pasaules valdības. Tā iemesls ir nevienlīdzība. Bet ir labas ziņas!

Padarot visus pasaules cilvēkus vienlīdzīgus, – kas ir iespējams, – mēs varam izbeigt saslimšanu ar AIDS," pārliecināta Bjanima.

2021. gadā 38,4 miljoni cilvēku visā pasaulē bija inficējušies ar HIV un 650 tūkstoši cilvēku nomira no AIDS izraisītām slimībām. Austrumu un dienvidu reģioni Āfrikā joprojām ir vissmagāk skartās pasaules teritorijas, kurās dzīvo 54% no visas pasaules inficētajiem cilvēkiem. Lai gan pēdējās desmitgadēs inficēšanās ir mazinājusies, Covid-19 pandēmijas dēļ gadījumu skaits nesamazinās tik strauji, kā cerēts. Ir bažas, ka tieši Āfrikas austrumu un dienvidu reģionu dēļ 2030. gada mērķi sasniegti netiks.

Intervija ar AGIHAS valdes priekšsēdi Andri Veiķenieku
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Reģionā īpaši neaizsargātas ir meitenes un sievietes, jo no visiem reģionā ar HIV inficētajiem sieviešu un meiteņu ir 63%. ANO HIV un AIDS programmas direktore reģionālā atbalsta komandai austrumu un dienvidu Āfrikas reģionos Anne Šongve uzsvēra vardarbību kā iemeslu augstajam inficēšanās skaitam tieši sieviešu vidū.

"Vardarbība pret sievietēm un meitenēm – tā ir liela problēma, un tas turpinās vēl aizvien. Meitenes iesaistās riskantās seksuālās attiecībās, darījumu attiecībās.

Vecumā no 15 līdz 19 gadiem sešos no septiņiem inficēšanās gadījumiem saslimušas ir tieši meitenes. Es uzdrošinos teikt, ka šādi rādītāji ir arī jaunāku pusaudžu vidū," pauda Šongve.

HIV un AIDS lielākā izplatība vērojama valstīs ar zemiem ienākumiem, taču arī Eiropā ir 2,2 miljoni inficēto, 6 miljoni Āzijas reģionā un 2,3 miljoni Ziemeļamerikā.

Lielbritānijā izveidota kampaņa "Rock the Ribbon" apvieno HIV slimniekus un viņu sabiedrotos jeb atbalsta personas, lai pieminētu HIV un AIDS inficētos visā pasaulē. Kampaņa ik gadu veicina izpratni par HIV un cīnās par nākotni, kurā HIV infekcija nav šķērslis veselībai un vienlīdzībai. Kampaņa aicina ikvienu pasaules AIDS dienā valkāt sarkanu lentīti pie apģērba, lai izrādītu solidaritāti HIV un AIDS slimniekiem. Kampaņas aktīvists Dominiks nav HIV slimnieks, taču dalība kampaņā viņam ir ļoti nozīmīga.

"Manuprāt, šī kampaņa ir svarīga. Tā nav tikai par sarkanas lentītes nēsāšanu, tā nav tikai par dzīvošanu ar HIV, tā ir kas daudz, daudz vairāk. Kampaņa iestājas par cilvēcību, līdzjūtību, tā ir cīņa par tiesībām un atpazīstamību. Manuprāt, kampaņas ideja ir daudz būtiskāka, nekā daudzi to izprot, tāpēc tā ir tik svarīga un nepieciešama," skaidroja Dominiks.

Mūsdienās HIV ārstēšanā ir gūti sasniegumi, ir dažādi likumi, kas aizsargā cilvēkus, kas inficējušies ar HIV, taču daudzviet pasaulē diskriminācija HIV un AIDS slimniekiem ir realitāte. Pasaules AIDS diena ir svarīga, lai atgādinātu sabiedrībai un valstīm, ka HIV un AIDS nav pazudis – ir vitāli svarīgi palielināt izpratni, veicināt izglītību un vienlīdzību ikvienā pasaules valstī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti