Pasaules panorāma

Kaljulaida, OECD un Igaunijas prezidenta vēlēšanas

Pasaules panorāma

Ieskats 21. oktobra "Pasaules panorāmas" tematos

Covid-19 pieņemas spēkā

Pasaulē turpina pieaugt saslimstība ar Covid-19

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 3 gadiem.

Pēc šķietama atslābuma pasaule atgriežas jaunā Covid-19 realitātē. Lai gan nav vienota viedokļa par to, vai tas ir otrais vilnis vai pirmā viļņa turpinājums, realitātē saslimstība pieaug.

ĪSUMĀ:

  • Čehijā no trešdienas slēgtas skolas un bāri.
  • Nīderlandē tiek ieviesta daļēja karantīna.
  • Ziemeļīrija atgriežas pie līdzīgiem ierobežojumiem, kādi bija pavasarī. 
  • Arī citviet Eiropā – ierobežojumi.

Joprojām visvairāk vīruss ir skāris ASV, Indiju, Brazīliju, Krieviju un Kolumbiju. No Rietumeiropas – Spāniju, Franciju un Lielbritāniju, bet visstraujākais saslimšanas gadījumu skaits uz vienu iedzīvotāju šonedēļ ir konstatēts Čehijā.

Čehija no trešdienas noteikusi pulcēšanas ierobežojumus, slēgusi bārus, restorānus un klubus. Masku valkāšana nu obligāta ne vien iekštelpās un sabiedriskajā transportā, bet arī sabiedriskā transporta pieturās. Skolas līdz novembra sākumam pāriet uz tālmācību.

Pēdējo divu nedēļu laikā inficēšanās rādītāji ar Covid-19 Čehijā sasnieguši augstāko rādītāju Eiropā – 581 saslimšanas gadījums uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, liecina Eiropas Slimību profilakses un kontroles centra dati. Valdība uzsver – tagad prioritāte ir  slimnīcām tikt galā ar hospitalizēto skaita pieaugumu.

"Lēmums bija grūts, taču domāju, ka mums ir skaidra vīzija par to, kā atgriezties normālās sliedēs.

Esmu pārliecināts, ka mums kopā ar jūsu palīdzību izdosies un mēs uzvarēsim vīrusu tāpat kā pavasarī," sacīja Čehijas premjerministrs Andrejs Babišs.



No trešdienas vakara daļējas karantīnas režīms stājas spēkā Nīderlandē. Tiek slēgti visi bāri, kafejnīcas un restorāni. Sejas maska obligāta visās iekštelpās personām, kas vecākas par 13 gadiem. Alkohola tirdzniecība aizliegta pēc pulksten astoņiem vakarā, lai mazinātu sociālos kontaktus.

"Lai vīrusu pakļautu kontrolei, krasi jāsamazina sociālo kontaktu un ceļojumu skaits. Šī ir grūta ziņa, un pasākumi būs sāpīgi," komentēja Nīderlandes premjerministrs Marks Rite.

Nīderlandē pēdējās 14 dienas bijis Eiropā trešais lielākais inficēšanās gadījumu skaits uz 100 tūkstošiem iedzīvotāju, atpaliekot tikai un Čehijas un Beļģijas.

Beļģijā trešdien apstiprināti vairāk nekā 7000 jaunu gadījumu. Amatpersonas brīdinājušas – ja šāda tendence saglabāsies, līdz novembra vidum vairs nebūs brīvu intensīvās terapijas gultu.

Ziemeļīrija tikmēr pieņēmusi lēmumu no piektdienas uz mēnesi restorāniem un krogiem liegt apkalpot klientus pie galdiņiem, ļaujot piedāvāt ēdienu tikai līdzņemšanai. No nākamās nedēļas tiks slēgtas skolas. Tie ir līdzīgi pasākumi kā martā, un Ziemeļīrija ir pirmais Apvienotās Karalistes reģions, kas izšķīries par šādu soli.

Spānijā Katalonijas reģions pieņēmis lēmumu slēgt bārus un restorānus, lai apturētu vīrusa izplatīšanos. Arī Krievijā Covid-19 izplatās – trešdien reģistrēts rekordliels jaunu gadījumu skaits, vairāk nekā 14 tūkstoši.

Arī Itālija, kur pirmā no visas Eiropas visspēcīgāk izjuta vīrusa sekas, ir atpakaļ vecajā trauksmē. Itālijas valdība ir noteikusi virkni ierobežojumu, pulcēšanās ierobežojumus arī privātos pasākumos, saīsinājusi darba stundas restorāniem un maskas ir noteiktas kā obligātas.

Kā jau gaidīts, par spīti visai šai statistikai ekonomika izdara savu spiedienu, un valstis domā, kā neapstādināt kustību pavisam. Eiropas Savienība pirmajos pandēmijas mēnešos rīkojās spontāni. Tagad ir vienošanās par kopīgiem kritērijiem, lai saskaņotu ierobežojumus iedzīvotāju ceļošanai un lai nebūtu tā, ka viena zeme aizver robežas stingrāk nekā cita.

Vienošanās panākta par to, ka Eiropas Slimību profilakses un kontroles centrs katru nedēļu publicēs valstu karti, kurā būs izmantotas luksofora krāsas, lai raksturotu riska līmeni katrā apgabalā.

Ieceļotājiem no sarkanajām, oranžajām un pelēkajām zonām varēs tikt prasīts ievērot karantīnu vai veikt Covid-19 testu, bet ieceļotājiem no zaļajām zonām nekādu ierobežojumu nebūs.

Par ceļošanas atvieglojumiem un kārtību diskutē arī citas pasaules valstis, piemēram, Āzijā, taču sarunas iestrēgst jautājumos par testiem un karantīnu. Savukārt, kā raksta "Washington Post", ASV varas iestādes meklē iespēju atvērt ceļu starp Ņujorku un Londonu, kas ir divi svarīgi gan tūrisma, gan biznesa punkti.

KONTEKSTS:

Par jaunā koronavīrusa izplatīšanos Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku, Ķīna informēja Pasaules Veselības organizāciju (PVO) pērnā gada nogalē. PVO 2020. gada martā paziņoja, ka Covid-19 sasniegusi globālās pandēmijas līmeni.

Dažus mēnešus vēlāk – vasarā – Eiropā bija vērojama infekcijas izplatības mazināšanās, kas ļāva atcelt virkni stingro ierobežojumu. Tomēr septembra vidū PVO brīdināja, ka Eiropai rudens mēnešos būs jāsaskaras ar Covid-19 koronavīrusa izraisīto nāves gadījumu skaita pieaugumu. 

Lai skatītu šo resursu, mums ir nepieciešama jūsu piekrišana sīkdatnēm.
Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti