Pasaulē pretrunīgi vērtē Trampa Tuvo Austrumu miera plānu

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Amerikas Savienoto Valstu (ASV) prezidenta Donalda Trampa Tuvo Austrumu miera plāns izpelnījies pretrunīgas atsauksmes pasaulē. To pozitīvi vērtē Izraēlas pārstāvji, kritizē radikālie palestīniešu grupējumi un atsakās atbalstīt ANO amatpersonas.

ĪSUMĀ:

  • Trampa plāns labvēlīgs Izraēlai; palestīniešiem piedāvā 50 miljardus ASV dolāru.
  • Palestīniešu pašpārvaldes vadītājs noraidījis Trampa "gadsimta piedāvājumu". 
  • Palestīnieši palīdzību uzskata par piekukuļošanu, lai atteiktos no teritoriālajām pretenzijām.
  • Arī citur pasaulē ASV piedāvātais plāns izsaucis ļoti pretrunīgu reakciju.

Pasaulē pretrunīgi vērtē Trampa Tuvo Austrumu miera plānu
00:00 / 03:50
Lejuplādēt
Jau vairākus gadus ASV administrācijas komanda ar prezidenta Trampa znotu un padomnieku Džaredu Kušneru priekšgalā strādāja pie, viņuprāt, ambicioza Tuvo Austrumu miera plāna, kura mērķis būtu izbeigt ieilgušo konfliktu starp Izraēlu un palestīniešiem. Dokumentā kopumā ir 80 lapaspuses un 50 no tām atvēlētas konflikta atrisināšanas politiskajai programmai, bet atlikušās 30 - palestīniešu teritoriju tautsaimniecības atdzīvināšanas plānam. 

 

Otrdien, 28. janvārī, klātesot Izraēlas premjerministram Benjaminam Netanjahu, Tramps iepazīstināja ar šo plānu arī plašāku sabiedrību. Kā tika prognozēts iepriekš, šis plāns ir izrādījies ļoti labvēlīgs Izraēlai, jo faktiski atbalsta jebkuru tās vēlmi – gan kontroli pār nedalīto Jeruzalemi kā tās galvaspilsētu, gan atļauj anektēt Rietumkrasta apmetnes. Vienlaicīgi palestīniešiem tiek sniegtas pašiem savas demilitarizētas valsts perspektīvas, un uz to norādīja arī viens no plāna galvenajiem virzītājiem Kušners.

"Prezidents Tramps ir ieguvis ievērojamu Izraēlas valsts uzticību, padarot Izraēlu drošāku un attiecības ar Amerikas Savienotajām valstīm spēcīgākas. Viņam ir izdevies piedāvāt palestīniešiem ceļu uz savu valsti, kaimiņos esošu teritoriju un priekšnoteikumus, kā viņi var nopelnīt savu neatkarību un pašcieņu. Papildus tam ir arī 50 miljardu dolāru ekonomiskais plāns, kas nākotnē viņus padarītu par ļoti plaukstošu valsti. Tāpēc palestīniešiem tā ir ļoti liela iespēja. Viņi gan pagātnē ir pazīstami ar spēju jebkādas šādas iespējas izšķērdēt, taču, iespējams, viņu vadība rūpīgi izlasīs piedāvājuma detaļas, izbeigs savu retoriku un darīs to, kas padarīs palestīniešu dzīvi labāku," klāstīja Kušners.

Izdzirdot šo amerikāņu piedāvājumu, Palestīniešu pašpārvaldes prezidents Mahmuds Abass norādījis, ka Trampa paziņojumā nav sadzirdējis neko jaunu.

Līdzīgi kā pirms diviem gadiem tika paziņots, ka Jeruzaleme ir nedalāma Izraēlas galvaspilsēta, taču palestīnieši nevar tam piekrist un nevar arī bezgalīgi gaidīt. Tāpēc šim "gadsimta piedāvājumam" viņi vairākkārt saka "nē".

Arī iepriekš palestīnieši bija paziņojuši, ka piedāvāto finansiālo palīdzību uzskata par piekukuļošanu ar mērķi atteikties no savām teritoriālajām pretenzijām.

Arī citur pasaulē ASV piedāvātais plāns izsaucis ļoti pretrunīgu reakciju. Dažas palestīniešiem simpatizējošas valstis brīdinājušas par Izraēlas vienpusējiem centieniem anektēt palestīniešu teritorijas, nosaucot šo līgumu par apkaunojumu. Citas arābu valstis atzinušas, ka šis ir nozīmīgs solis, lai sāktu veicināt dialogu konfliktējošo pušu starpā.

Eksperti norādījuši, ka Izraēlas un palestīniešu reakcija uz dokumentu nepārsteidz, bet to būs grūti virzīt, nesaņemot ANO atbalstu. Organizācijas ģenerālsekretārs Antoniu Gutērrešs paziņojis, ka joprojām atbalsta palestīniešu un izraēliešu konflikta risinājumu saskaņā ar ANO rezolūcijām, starptautiskajām tiesībām un divpusējiem līgumiem, pamatojoties uz robežām, kas pastāvējušas pirms 1967. gada un ievērojami atšķiras no Trampa piedāvājuma.

ANO uzsvērusi, ka ir jāturpina divpusējā konflikta risināšana, balstoties uz divu valstu risinājumu. Kā uzskata arābu pētniecības institūta elektroniskā žurnāla "Jadaliyya" komentētājs Mouins Rabani, svarīgi gan ir saprast, kā izpaudīsies divu valstu risinājums.

"Galvenais jautājums šeit vienmēr ir bijusi okupācija un tās izbeigšana. Gan šī, gan vairākas iepriekšējās amerikāņu iniciatīvas konflikta izbeigšanai piedāvā valstiskumu turpmākas kontrolētas okupācijas kontekstā. Tāpēc jautājums nav par to, vai būs divu valstu risinājums, bet gan par to, kā šis risinājums izpaudīsies. Vai tas būs balstīts uz starptautisku vienprātību? Vai tā būs okupācijas izbeigšana un patiesa palestīniešu pašnoteikšanās? Vai varbūt tas būs vienkārši mehānisms, kā pagarināt un padarīt par pastāvīgu Izraēlas kontroli pār palestīniešu teritorijām un cilvēkiem? Trampa iniciatīva vairāk atbilst pēdējam variantam," sprieda Rabani.

Netrūkst arī tādu viedokļu, kuri uzskata, ka jaunais Tuvo Austrumu miera plāns ir tikai priekšvēlēšanu triks gan ASV prezidentam Trampam, gan Izraēlas premjerministram Netanjahu.

KONTEKSTS:

ASV prezidents Donalds Tramps, tiekoties ar Izraēlas premjerministru Benjaminu Netanjahu, otrdien, 28. janvārī, paziņojis par miera plānu Tuvajiem Austrumiem, kas paredz Izraēlas un Palestīnas attiecību normalizēšanu.

ASV prezidents plānu sauc par vēsturisku iespēju Palestīnai izveidot spēcīgu, neatkarīgu valsti. Tramps plāno austrumu Jeruzalemi atzīt par Palestīnas galvaspilsētu un atvērt tur ASV vēstniecību. Plānots arī noteikt stingrākas valstu robežas un palīdzēt Palestīnai attīstīt savu ekonomiku, nodrošinot miljonu jaunu darbavietu nākamajos desmit gados.

Tajā pašā laikā Tramps prasa Palestīnai pārtraukt teroristisko organizāciju finansēšanu, cīnīties pret korupciju un aizstāvēt cilvēktiesības. Palestīnai arī būtu jāatzīst Izraēlas neatkarība un jāveic demilitarizācija. Palestīnieši Trampa plānu vēl pirms tā publiskošanas jau noraidījuši.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti