Dienas ziņas

Japānā no saimniecības izbēg desmitiem emu

Dienas ziņas

Meklē līdzekļus, lai palīdzētu segt apkures rēķinus

Zinātnes sasniegums – vakcīna pret malāriju

Pasaulē pirmā vakcīna pret malāriju varētu glābt miljoniem dzīvību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem.

Nozīmīgs sasniegums un pavērsiens pasaules medicīnas vēsturē – tā izteikušies pasaules līderi par nupat apstiprināto vakcīnu pret malāriju. Līdz šim nebija pieejama vakcīna pret šo slimību, kas ik gadu prasa simtiem tūkstošu dzīvību, galvenokārt Āfrikā.

Malāriju dēvē par vienu no lielākajiem cilvēces postiem. Tā ir dzīvībai bīstama infekcijas slimība, ko pārnēsā malārijas odi. Tās ietekme visvairāk jūtama Āfrikas kontinentā.

Tur ik gadu no malārijas mirst simtiem tūkstošu cilvēku, lielākoties bērni, zīdaiņi un grūtnieces. Tiek lēsts, ka Āfrikā malārija katru gadu nonāvē vairāk nekā 260 000 bērnu vecumā līdz pieciem gadiem.

Svarīgs pavērsiens cīņā pret malāriju

Zāles, kas iznīcina parazītu, gultas tīkli, kas mazina iespēju tikt sakostam, kā arī aerosoli, kas atbaida moskītus, – tas viss palīdzējis mazināt malārijas upuru skaitu, tomēr nepietiekami. Tagad apstiprināta pasaulē pirmā vakcīna, ar kuru tuvākajā laikā plānots potēt tūkstošiem bērnu visā kontinentā.

“Vēlos uzsvērt, ka ziņas par veiksmīgu malārijas vakcīnu ir būtisks pavērsiens. To vajag svinēt! Malārija ir viena no lielākajām slepkavām mūsu kontinentā. Malārijas, tuberkulozes un HIV dēļ ik gadu Āfrikā mirst ap miljons cilvēku.

Malārijas upuri lielākoties ir jaunieši un bērni. Ja vakcīna var novērst smagu saslimšanu un nāvi, tas ir neatsverami!” vēsta Āfrikas Slimību profilakses un kontroles centra direktors Džons Nkengasongs.

"RTS, S" vakcīnu pret malāriju izstrādāja farmācijas kompānija “GlaxoSmithKline”. Lielu ieguldījumu vakcīnas radīšanā devis filantropu Bila un Melindas Geitsu fonds, kas palīdzēja nodrošināt vakcīnas izstrādei nepieciešamo finansējumu.

Vakcīnas efektivitāte tika pierādīta pirms sešiem gadiem, pēc tam sekoja izmēģinājumi Ganā, Kenijā un Malāvijā. Tagad Pasaules Veselības organizācija to apstiprinājusi lietošanai. Vakcīnu tirgos ar nosaukumu “Mosquirix”.

Salīdzinoši maza efektivitāte, bet tāpat varētu glābt daudzus

“Malārija ir bijusi kopā ar mums tūkstošiem gadu, un sapnis par vakcīnu pret malāriju ir bijis ilgstošs, bet nesasniedzams. Šodien “RTS, S” malārijas vakcīna, kas izstrādāta vairāk nekā 30 gadu laikā, mainīs sabiedrības veselības vēstures gaitu,” norāda Pasaules Veselības organizācijas ģenerāldirektors Tedross Gebrejesuss.

Malārijas vakcīnas efektivitāte ir vien ap 30 līdz 40 procentu, tai nepieciešamas četras devas un tās efektivitāte zūd pēc pāris mēnešiem. Šāda efektivitāte varētu šķist pārāk maza, taču arī ar to būs pietiekami, lai katru gadu varētu pasargāt miljoniem cilvēku no smagas saslimšanas vai pat nāves.

Tāpat šobrīd aktuāls ir jautājums, kur ņemt finansējumu vakcīnas izplatīšanai.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti