Pasaulē piesardzīgs optimisms par Ziemeļkorejas paziņojumu apturēt kodolizmēģinājumus

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 6 gadiem.

Pasaules līderi pozitīvi uztvēra Ziemeļkorejas paziņojumu par kodolieroču un raķešu izmēģinājumu apturēšanu. Tomēr gan Eiropa, gan ASV, gan arī Āzijas reģiona valstis pasvītro, ka tagad aiz vārdiem būtu jāseko arī darbiem. Proti, Ziemeļkorejai būtu ne tikai jāatsakās no turpmākiem izmēģinājumiem, bet arī pilnībā jāatbrīvojas no kodolieročiem. 

Pasaulē piesardzīgs optimisms par Ziemeļkorejas paziņojumu apturēt kodolizmēģinājumus
00:00 / 00:03
Lejuplādēt
Ziemeļkorejas līderis Kims Čenuns sestdien, 21.aprīli, paziņoja, ka Phenjana vairs neveiks kodolizmēģinājumus un starpkontinentālo raķešu izmēģinājumus. Kims solījis slēgt arī kodolizmēģinājumu poligonu un šis rīkojums stājies spēkā nekavējoties.

 

Ziemeļkorejas galvenā ziņu aģentūra ziņoja, ka kodolieroču efektivitāte ir pārbaudīta, līdz ar to vairs nav nepieciešamības veikt kodolizmēģinājumus. Tas pats attiecināms uz ballistisko raķešu izmēģinājuma palaišanu. Ziemeļkorejas līderis paziņoja, ka Phenjanai ir laiks sākt jaunu stadiju savā politikā, vairāk pievēršoties valsts nozīmes lietām un ekonomikas uzlabošanai.

Šāds paziņojums izskanējis nepilnu nedēļu pirms Kima tikšanās ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu, kas paredzēta demilitarizētajā zonā starp abām Korejām. Kodolizmēģinājumu dēļ Ziemeļkoreja ir pakļauta stingrām ANO Drošības padomes, Eiropas Savienības, ASV, Dienvidkorejas un citu valstu sankcijām. Sankciju lietderību atzinīgi novērtēja ASV pārstāve ANO Drošības padomē. 

"Drošības padome vienmēr ir centusies panākt mierīgus konfliktu atrisinājumus. Dažreiz tas ir izdevies, dažreiz – ne. Ziemeļkorejas gadījumā – labi, ka Drošības padome noteica stingras sankcijas, lai piespiestu viņus uz šādu rīcību," paziņoja ASV pārstāve ANO Drošības padomē Nikija Heilija.

ASV prezidents Donalds Tramps sociālajā vietnē “Twitter” apsveica Kima Čenuna lēmumu, nosaucot to par lielu progresu, no kā iegūs visi. Līdzīgi izteicās arī Dienvidkoreja, Japāna un arī Ķīna, kas ir vienīgā Ziemeļkorejas sabiedrotā reģionā. Pekina oficiālajā paziņojumā norādīja, ka atteikšanās no ieroču izmēģinājumiem palīdzēs uzlabot gaisotni Korejas pussalā.

Tomēr vairāki eksperti un politiķi piebilst, ka Ziemeļkorejas vadības paziņojumiem nevar pilnībā ticēt un būtu jāsagaida, vai vārdiem sekos arī darbi.

Līdzīgi izteicās arī Eiropas Savienības (ES) augstā pārstāve ārlietās Federika Mogerīni. Bloka vārdā viņa nodēvēja Kima lēmumu par pozitīvu vēsti, aiz kuras būtu jāseko pilnīgai, pārbaudāmai un neatgriezeniskai valsts atbruņošanai no kodolieročiem. Kamēr tas nenotiks, ES saglabās spēkā esošās sankcijas pret Ziemeļkoreju.

Arī Klusā okeāna reģiona valstu vadītāji ir piesardzīgi noskaņoti. Viņi atzīst, ka šāds Ziemeļkorejas paziņojums ir pozitīvi vērtējams, taču tagad jāseko darbiem.

"Ziemeļkorejas kodolprogramma vienmēr mums ir sagādājusi raizes. Gaidāmajām Kima sarunām ar Dienvidkoreju un ASV jākļūst par apliecinājumu, ka Ziemeļkoreja patiesi vēlas kodolatbruņošanos. Mums vispirms jāredz darbi, pirms paust optimismu," atzina Austrālijas ārlietu ministre Džūlija Bišopa.

Līdzīgu viedokli pauda Japānas premjerministrs Sindzo Abe: "Paziņojums ir attīstība pozitīvā virzienā. Tomēr svarīgākais šajā gadījumā ir redzēt, vai Ziemeļkoreja tik tiešām atbrīvosies no kodolieročiem un citiem masu iznīcināšanas ieročiem. Mēs tam sekosim līdzi."

Arī Krievija apsveica Phenjanas lēmumu, bet piebilda, ka tagad ASV un Dienvidkorejai būtu jāsper solis pretī Ziemeļiem un jāsamazina savas militārās aktivitātes Korejas pussalā.

Tikmēr kaimiņvalstī Dienvidkorejā Ziemeļkorejas paziņojums uztverts ar dalītām jūtām.

Daudzi to uztver ar optimismu un cerībām, ka konfliktam beidzot varētu būt redzamas beigas, savukārt citi netic Ziemeļkorejai.

"Esmu dienējis pie robežas ar Ziemeļkoreju. Es šim paziņojumam neticu. Manuprāt, viņi šādi vēlas izvairīties no problēmām, piemēram, starptautiskajām sankcijām," atzina biznesmenis, bijušais karavīrs Čuns Rondals. Savukārt Seulas iedzīvotājs Lī Čenmins pauda: "Šī ir ļoti cerīga situācija. Uzskatu, ka šī ir laba iespēja, lai uzlabotu Dienvidkorejas un Ziemeļkorejas attiecības."

Ziemeļkorejas paziņojums izskan mazāk nekā nedēļu pirms Kima tikšanās ar Dienvidkorejas prezidentu Munu Džēinu. Tā ir paredzēta demilitarizētajā zonā starp abām Korejas pussalas valstīm. Muna birojs sacīja, ka Ziemeļu lēmums pārtraukt kodolieroču un ballistisko raķešu izmēģinājumus radīs ļoti pozitīvu augsni gaidāmajam samitam starp abām pussalas daļām, kas pēdējo reizi notika pirms vairāk nekā desmit gadiem.

Samits starp Trampu un Kimu joprojām tiek gatavots. Visticamāk, tas notiks jūnijā. Iespējams, ka tikšanās tiks sarīkota Mongolijas galvaspilsētā Ulanbatorā. Tā varētu būt piemērota vieta gan tādēļ, ka Mongolija ir zināma ar savu neitralitāti, gan tādēļ, ka Ziemeļkorejas līdera vecā lidmašīna nevarētu krietni tālāk aizlidot.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti