Pasaulē piemin Jaunzēlandes slaktiņa upurus

Dažādās pasaules valstīs sestdien, 16.martā, sarīkoti protesti un lūgšanas, pieminot Jaunzēlandē notikušo teroraktu. Uzbrukumos divām mošejām Kraistčērčā tika nogalināti 49 un ievainoti vēl desmitiem cilvēku.

Pilsētas botāniskajā dārzā ierīkota oficiālā piemiņas vietā, taču arī pie uzbrukumu piedzīvojušās Al Nūras mošejas gulst ziedi un pulcējas cilvēki. Starp viņiem arī teroraktā izdzīvojušie, kuri sniedz intervijas medijiem.

Jaunzēlandes slaktiņa sarīkotājs stājas tiesa priekšāHardijs Ventnieks

  Tikmēr aizdomās turētais galēji labējais radikālis Brentons Tarants stājies tiesas priekšā. Tiesas zālē viņš tika ievests rokudzelžos un tikai uz vienu minūti, kuras laikā tiesnesis viņu informēja par apsūdzību slepkavībā un nozīmēja nākamo sēdi 5.aprīlī.

  KONTEKSTS: 

  Divi vietējie Jaunzēlandes policisti piektdien, 15.martā, kritiskā brīdi aizturēja 28 gadus veco Brentonu Tarantu. Tas notika 36 minūtes pēc tam, kad tika saņemts pirmais zvans par apšaudēm "Al-Noor" mošejā Kraistčērčā, kā arī Linvudas rajona mošejā.

  Uzbrucējs pie tām piebrauca ar automašīnu, iegāja ēkā un sāka šaut uz tur esošajiem cilvēkiem. Turklāt viņš notiekoša filmēja un pārraidīja tiešsaistē sociālajā vietnē "Facebook". Tajā uzbrucējs pirms slaktiņa sarīkošana bija paudis radikāli labējus uzskatus, vēršoties arī pret imigrāciju.

  Vēlāk mediji ziņoja, ka Tarants ir galēji labējais ekstrēmists no Austrālijas. Šo faktu apstiprināja arī Austrālijas premjerministrs Skots Morisons. Viņš izteica līdzjūtību bojāgājušo tuviniekiem un visiem cietušajiem.

  Vainīgais tika aizturēts pie savas automašīnas. Policisti, bruņojušies tikai ar pistolēm, stājās pretī uzbrucējam, kuram arsenālā bija vismaz pieci ieroči, divi no tiem pusautomātiskās šautenes.

  Uz šo faktu, ka mašīnā 28 gadus vecajam slaktiņa sarīkotājam bija vēl pielādēti ieroči, norādīja Jaunzēlandes premjerministre Džasinda Ārderna. Viņa pievērsa uzmanību tam, ka aizturēšana notika svarīgā brīdī, kad uzbrucējs bija devis uz savu automašīnu, kur atradās vēl ieroči un munīcija.

  „Es vēlos izcelt ne tikai tos, kas bija iesaistīti operācijā un sprāgstvielu izjaukšanā, bet arī paši riskēja. Daudzi no jums, iespējams, ir redzējuši arestu, un es to varu raksturot kā drosmes pilnu rīcību, kas veikta visu jaunzēlandiešu labā. Šīs rīcības laikā tika maz uzmanība pievērsta personīgajai drošībai. Esmu pārliecināta, ka visi Jaunzēlandē vēlas izteikt atzinību policijai, īpaši policijas darbiniekiem, kuri vakar kritiskā brīdi veica aizturēšanu,” sacīja Ārderna.

  Jaunzēlandes premjerministre arī uzsvēra, ka ir izveidota darba grupa, kura strādā pie ieroču kontroles noteikumu pārskatīšanas. Vienlaikus Ārderna pauda atbalstu stingrākiem ieroču kontroles noteikumiem.

  Jaunzēlandes ģenerālprokurors Deivids Parkers norādīja, ka ieroču kontroles noteikumiem valdība ir pievērsusi uzmanību, ja tiek runāts par pusautomātisko ieroču aizliegšanu, taču līdz šim šajā jautājumā gala lēmums nav pieņemts.

  Kļūda rakstā?

  Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

  Saistītie raksti
  Pasaulē
  Ziņas
  Jaunākie
  Interesanti