Pasaulē pieaugusi globālā bruņojuma tirdzniecība

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem.

Pasaule ir nestabila, un tas sekmē bruņojuma eksportu un importu. Tā secinājis Stokholmas Starptautiskais miera pētījumu institūts, kas šodien publicēja pētījumu par tendencēm globālajā smago ieroču tirgū pēdējos piecos gados. Joprojām lielākais bruņojuma tirgotājs pasaulē ir Savienotās Valstis, bet vadošais smago ieroču noņēmējs ir Saūda Arābija.

Pasaulē pieaugusi globālā bruņojuma tirdzniecība
00:00 / 03:01
Lejuplādēt

Laikā no 2015. līdz 2019. gadam starptautiskais bruņojuma tirdzniecības apjoms palielinājās par vairāk nekā 5%, salīdzinot ar periodu no 2010. līdz 2014. gadam, apgalvo Stokholmas Starptautiskais miera pētījumu institūts.

Ja aplūko atsevišķi reģionus, tad pēdējos piecos gados visvairāk – par 61% - ir pieaudzis bruņojuma eksports uz Tuvajiem Austrumiem. Tas ir izskaidrojams gan ar tur notiekošajiem militārajiem konfliktiem, piemēram, Sīrijā, Jemenā un Lībijā, gan ar atsevišķu valstu intensīvo bruņošanos. Tāpēc nav pārsteigums, ka šajā laikā pasaulē vadošā smagā bruņojuma pircēja bija Saūda Arābija, kas iegādājās 12% no kopējā pārdotā apjoma. Desmit lielāko bruņojuma importētāju vidū bija arī Apvienotie Arābu Emirātu, Irāka un Katara.

Arī Eiropas valstis aizvadītajā piecgadē ir palielinājušas bruņojuma importu. Ja laikā no 2005. līdz 2014. gadam bruņojuma imports uz Eiropu saruka par 27%, tad periodā no 2015. līdz 2019. gadam tas palielinājās par nedaudz vairāk kā 3%. Ziņojuma autori to galvenokārt saista ar 2014. gadā notikušo Krievijas militāro iebrukumu Ukrainā. Pēc tam vairākas NATO austrumu flanga dalībvalstis palielināja aizsardzības budžetu un modernizēja bruņojumu.

Eiropā visvairāk - par 415% - bruņojuma imports pēdējos piecos gados ir pieaudzis Armēnijai. Tās ir sekas saspīlējuma pieaugumam starp Armēniju un Azerbaidžānu saistībā ar Kalnu Karabahas reģionu.

Pasaulē lielākais bruņojuma tirgotājs ir Savienotās Valstis. ASV pēdējos eksportēja gandrīz 40% no pasaulē pārdotā bruņojuma. Laikā no 2015. līdz 2019. gadam ASV piegādāja smago bruņojumu 96 valstīm. Puse no ASV eksporta nonāca Tuvajos Austrumos, kur amerikāņu lielākais klients ir Saūda Arābija. Neraugoties uz ASV Kongresa mēģinājumiem ierobežot bruņojuma eksportu uz Saūda Arābiju, ASV pērn Persijas līča karalistei piegādāja vairāk nekā 70% no tās importētā bruņojuma.

Krievija saglabāja pasaulē otra lielākā bruņojuma piegādātāja pozīciju. Taču aizvadītajos piecos gados Krievijas smago ieroču eksporta apjoms samazinājās par 18%. To skaidro galvenokārt ar krietni mazākiem bruņojuma piegādes apjomiem Indijai, kas ir vienojusies arī ar ASV par bruņojuma iegādi.

No Eiropas valstīm lielākā bruņojuma eksportētāja bija Francija, kas ierindojās aiz ASV un Krievijas. Pasaules desmit lielāko bruņojuma eksportētāju vidū bija arī Vācija, Apvienotā Karaliste, Spānija un Itālija.

Stokholmas Starptautiskais miera pētījumu institūts aprēķinājis, ka globālās bruņojuma tirdzniecības vērtība ik gadu ir aptuveni simts miljardi dolāru.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti